Reakce na článek „Prokazování kvalifikace v rámci zjednodušených podlimitních řízení formou čestného prohlášení láká do pasti pohodlnosti“
Na stránkách www.epravo.cz byl 17. června 2013 uveřejněn článek autorky, Mgr. Moniky Skálové[1], který se týká problematiky prokazování kvalifikace uchazečů ve zjednodušeném podlimitním řízení. Považujeme za důležité na některé závěry článku reagovat a uvést je na pravou míru.
Paní Mgr. Skálová sice správně uvádí, že uchazeči svou kvalifikaci k plnění veřejné zakázky prokazují ve zjednodušeném podlimitním řízení předložením čestného prohlášení podle § 62 odst. 3 zákona č. 137/2006 Sb. , o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) a před podpisem smlouvy se zadavatelem je uchazeč, jehož nabídka byla vybrána jako nejvhodnější, povinen doložit originály či úředně ověřené kopie dokladů k prokázání kvalifikace.
Autorka nicméně ve svém pojednání ve vztahu ke stáří předkládaných dokladů před podpisem smlouvy doplňuje, že „vybraný uchazeč totiž sice předkládá dokumenty prokazující splnění kvalifikace až před podpisem smlouvy, avšak v souladu s § 52 odst. 1 zákona o veřejných zakázkách je povinen i v tomto okamžiku prokázat, že splňoval kvalifikaci ve lhůtě pro podání nabídek. Není proto možné, aby uchazeč před podpisem smlouvy předkládal například výpisy z obchodního rejstříku nebo rejstříku trestů novější, než datované ke konci lhůty pro podání nabídek. Novějšími doklady totiž není možno doložit, že ke splnění kvalifikace došlo ve lhůtě pro podání nabídek. Předložením novějších dokladů, které neprokazují, že skutečnosti rozhodné pro splnění kvalifikace nastaly ve lhůtě pro podání nabídek, pak dojde k naplnění předpokladu uvedeného v třetí větě § 62 odst. 3 zákona o veřejných zakázkách, tedy považuje se za neposkytnutí součinnosti k uzavření smlouvy ve smyslu ustanovení § 82 odst. 4 zákona o veřejných zakázkách a zadavatel je v souladu s tímto ustanovením oprávněn uzavřít smlouvu s uchazečem, který se umístil jako druhý v pořadí.“
Jakkoli tento závěr vyplývá z textu zákona, nejde o závěr správný. V tomto směru je nezbytné odkázat na výkladové stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „úřad“) k prokazování kvalifikace ve zjednodušeném podlimitním řízení po 1. dubnu 2012, které je mimo jiné dostupné na webových stránkách úřadu[2]. Z tohoto výkladového stanoviska vyplývá, že § 52 odst. 1 zákona a § 59 odst. 4 zákona se před uzavřením smlouvy nepoužijí, neboť tato ustanovení se vztahují na prokazování kvalifikace v nabídce/žádosti (v níž byla kvalifikace prokázána čestným prohlášením), nikoliv na součinnost při uzavření smlouvy.
Dále výkladové stanovisko uvádí, že „pro stáří dokladů k prokázání kvalifikace je možné aplikovat obecné ustanovení § 57 odst. 2 zákona, podle kterého doklady prokazující splnění základních kvalifikačních předpokladů a výpis z obchodního rejstříku nesmí být starší 90 dnů (ke dni podání nabídky/žádosti o účast/odeslání či předání předběžné nabídky – dle druhu zadávacího řízení), přičemž není vyloučeno, aby uchazeč předložil doklady „mladší/čerstvé“ a takové doklady se mohou vztahovat i k době po uplynutí lhůty pro podání nabídek.“
Jakkoli je možno výše uvedený postup, kterým mění výkladové stanovisko úřadu zákonnou normu, považovat za ne příliš šťastný, je v praxi používán a obecně akceptován.
V případě ostatních typů zadávacích řízení (zejména pak u otevřeného řízení) zůstává pravidlo stanovené zákonem v § 62 odst. 3 zákona nedotčeno. Je proto nutné zdůraznit, že příslušné doklady, které předkládá uchazeč za účelem prokázání kvalifikace, nesmí nést datum pozdější, než je den podání nabídky do zadávacího řízení.
Závěrem tedy lze s odkazem na citované výkladové stanovisko konstatovat, že jakkoli je v § 52 odst. 1 zákona stanovena povinnost prokázat splnění kvalifikace ve lhůtě pro podání nabídek, v případě zjednodušeného podlimitního řízení je vybraný uchazeč v rámci poskytnutí součinnosti před uzavřením smlouvy oprávněn předložit i doklady s datem vydání pozdějším, než jakým byl den podání nabídky do zadávacího řízení.
Mgr. Martin Hanuš,
hlavní metodik obchodních činností
Česká národní banka
JUDr. Jan Mayer,
ředitel odboru obchodního
Česká národní banka
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Skálová Monika, Prokazování kvalifikace v rámci zjednodušených podlimitních řízení formou čestného prohlášení láká do pasti pohodlnosti, k dispozici >>> zde.
[2] K dispozici na www, dostupné >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz