Ředitel krumlovského rozvojového fondu odmítá obvinění z podvodu
Ředitel Českokrumlovského
rozvojového fondu Miroslav Reitinger, který byl nedávno obviněn z
podvodu při přípravě projektu rekreačně-sportovního komplexu
Trojice, odmítá jakoukoliv vinu. Novinářům včera řekl, že
nezpůsobil městu škodu ani nejednal protiprávně a proti zájmům
radnice. Reitingerovi jako jednateli fondu hrozí až 12 let
vězení.
Policisté jsou přesvědčeni, že ředitel a současně jednatel fondu, který je stoprocentně ve vlastnictví města, připravil radnici o téměř milion korun. Podvod údajně spáchal tak, že jednal bez vědomí fondu s majiteli pozemků pod vznikajícím centrem Trojice a místo, aby se je snažil získat pro město, přesvědčovat vlastníky, aby je prodali jím vybranému investorovi. Ten je údajně jeho dlouhodobým známým.
Podle policie dále Reitinger zorganizoval směnu budovy Zahradního centra v sousedství zmiňovaných pozemků za jiný objekt v centru města, který patřil příbuzným starosty Františka Mikeše. Tím měl starostovy příbuzné obohatit o téměř čtyři miliony korun.
Reitinger však tvrdí, že k jednáním měl veškeré kompetence, a pokud nešlo o právní akty, mohl je vykonávat sám. Informace prý předával svým kolegům jednatelům. Podle něj bylo po povodních v roce 2002 nemožné najít investora pro nemovitosti v areálu, kde má Trojice vzniknout. Ve chvíli, kdy se nabídla směna za nemovitost v centru, byl tento návrh předán městské radě, která jej odsouhlasila.
Podle Rietingera nebyla možná transakce pro město nejvýhodnější finančně, ale odpovídala záměrům radnice pro
využití areálu. "Našla by se snad skupina asijských obchodníků nebo investor z Balkánu, který by tam otevřel veřejný dům, ale my o to nestojíme," řekl Reitinger.
Mnohem horší je podle něj to, že kriminalizace případu škodí Českému Krumlovu při vyjednávání s potenciálními investory. Podle Reitingera nelze zatím vyčíslit, o kolik peněz může město přijít, ale je zřetelné, že investoři jsou vůči Krumlovu mnohem opatrnější a zdrženlivější.
To ČTK potvrdil i místostarosta a druhý jednatel fondu Miloš Michálek. Podle něj je možné, že za celou kauzou stojí mocenské skupiny, které se snaží oslabený fond získat. Neupřesnil však, o koho jde.
Za Reitingera se zatím postavili českokrumlovští radní. Návrh na Reitingerovo odvolání z funkce ředitele fondu, který podal radní Jiří Glowacz, nakonec nikdo další nepodpořil. Podle Glowacze není problém ve finančním vyjádření směny nemovitostí, ale právě v postupu Reitingera. Jednatel měl podle něj o svých jednáních lépe informovat a ne přijít s hotovým projektem.
Policisté nyní prověřují i další nevýhodné transakce, jež měl ještě začátkem roku plánovat. Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové by jejich uskutečnění znamenalo celkovou škodu až devět milionů korun.
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality v této souvislosti zkoumá i další podněty ve vztahu k hospodaření s majetkem města Český Krumlov.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz