Reforma daně z příjmů právnických osob v Nizozemí: konkurenceschopnost a posílení investičního prostředí
Dlouho diskutovaná daňová reforma zveřejněná Holandským ministerstvem financí v dubnu minulého roku konečně dostala konkrétnější podobu. Novela zákona o daních z příjmů právnických osob byla předložena Holandskému parlamentu. Očekává se, že by během léta mohla nová úprava zákona projít i druhou komorou parlamentu a nabýt tak účinnosti k 1. lednu 2007.
Snížení daní právnických osob a odvodů z dividend
Hlavním cílem daňové reformy je přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a posílení investičního prostředí v Nizozemí. Novela chce těchto cílů dosáhnout snížením daně z příjmů a srážkové daně z dividend. Konkrétně, v případě přijetí novely, dojde od roku 2007 ke snížení daně z příjmů právnických osob ze současných 29.6 % na 25.5 %. U zisků nepřevyšujících 25 000 EUR sazba poklesne na 20 %, na 23.5 % pak u zisků v rozmezí 25 000 EUR a 60 000 EUR. Výraznou injekci znamená snížení srážkové daně z dividend ze současných 25 % na 15 % od příštího roku.
Spolu s úpravami daňových sazeb novela zavádí speciální daňové režimy pro specifické druhy příjmů. Příkladem může být volitelné zdanění úroků (interest box) a licenčních poplatků v rámci skupiny. Úroky v rámci skupiny by měly být zdaněny v tomto režimu speciální sazbou daně 5 %, licenční poplatky pak sazbou daně 15 %.
Pro podporu investic do vlastního výzkumu a vývoje je navrhováno, aby náklady na pořízení nehmotného majetku výzkumu a vývoje bylo možno zahrnout přímo do nákladů, přičemž příjmy plynoucí z vývoje takového nehmotného majetku mohou být zdaněny v určitých případech sníženou 10% sazbou (patent box).
Na druhou stranu přináší novela daňovým poplatníkům i některá negativa. Výše uvedené návrhy, které mají za cíl zlepšit investiční prostředí v Holandsku, budou zčásti financovány opatřeními rozšiřujícími daňový základ. Novelizovaná úprava počítá se zavedením omezení daňové uznatelnosti úroků a omezením lhůty pro odečet daňové ztráty na dobu 9 let. Limit bude zaveden také u odepisování provozních budov, to bude možné nejvýše do 50 % jejich tržní hodnoty. Novela nově zavádí také nejméně desetiletou lhůtu pro odepisování goodwilu a nejméně pětiletou lhůtu pro odepisování hmotného majetku jako jsou auta, počítače a kancelářské vybavení. Změnami projde také ocenění a rozlišování nedokončené výroby pro daňové účely.
Nizozemí versus ČR
Není bez zajímavosti, že podle nejnovějších dat Eurostatu, sledujících celkovou daňovou kvótu v zemích Evropské unie (aktuálně za rok 2004), jsou si právě Česká republika a Nizozemí sousedy. Obě země se pohybují lehce pod průměrem EU, který činí 39,3 % (ČR 36,6 %, Nizozemí 37,8 %). Zatímco mezi roky
Kateřina Handlová
Autorka pracuje jako senior consultant společnosti TACOMA Tax Consulting, s. r. o.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz