Reforma úpadkového práva
Rychle rostoucí zadlužování Čechů již
přimělo vládní politiky, aby začali řešit rostoucí počet případů
platebních neschopností. Zatímco dnes čeká většinu předlužených
domácností nemilosrdná exekuce, možná již za rok by jim nový
úpadkový zákon měl umožnit dohodnout se s věřitelem na splátkovém
kalendáři. Počítají s tím oba existující návrhy na reformu
úpadkového práva, které připravili jednak experti vicepremiéra
pro ekonomiku Martina Jahna, jednak ministerstvo spravedlnosti.
Dlužníci, kteří mají stálý příjem, by se nově mohli se splátkovými společnostmi dohodnout na takzvaném oddlužení. V maximálně pětiletém splátkovém kalendáři by odevzdávali veškeré svoje příjmy a ponechávali si pouze životní minimum. Po uplynutí této doby by soud mohl rozhodnout o prominutí zbytku dluhu, tvrdí soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář, který připravil reformu úpadků na ministerstvu spravedlnosti.
"Měl by existovat nástroj, který dlužníkům zachová střechu nad hlavou," řekl. V současné době totiž lidé, kteří nesplácejí své dluhy, obvykle přijdou o svůj majetek včetně nemovitostí a stát jim zajišťuje jen náhradní nouzové bydlení.
Také návrh vicepremiéra Jahna počítá se zavedením možnosti oddlužení. Druhou možností by byl takzvaný nepatrný konkurz. Ten by podobně jako u bankrotu firmy počítal s rozprodáním majetku, proces by však byl rychlejší než v případě společností.
Splátkové firmy by se prý také měly mít možnost ještě před samotným poskytnutím úvěru rozhodnout, zda budou mít možnost provést oddlužení. Pokud by tuto možnost neměly, mohly by to promítnout do výše úroků, tvrdí šéf Jahnovy expertní skupiny Bohumil Havel. Pro skutečně kvalitní úpravu řešení závazků předlužených domácností však v Česku podle něj chybějí zkušenosti i socioekonomická data.
Na rychle rostoucí zadlužování domácností pravidelně upozorňuje také Česká národní banka. Dluhy domácností se za poslední rok zvýšily téměř o 75 miliard korun a ke konci loňského listopadu překročily 300 miliard korun.
Pod vidinou získání nedostupného zboží si Češi neváhají půjčovat již řadu let a své dluhy zatím splácejí bez větších problémů. Podle centrálních bankéřů to však nemusí platit stále. Pokud by se v budoucnu zhoršil stav české ekonomiky i finanční situace domácností a zároveň výrazně vzrostly úrokové sazby, mohlo by mít se splácením úvěrů potíže mnohem více lidí než dnes.
Nový úpadkový zákon by měl začít platit v průběhu příštího roku. Do připomínkového řízení odešel i přes Jahnovy protesty dokument z dílny ministerstva spravedlnosti, zatímco reforma expertů kolem vicepremiéra zatím v současné vládě leží ladem. Spory obou členů vlády se však týkají především řešení úpadku společností. Zatímco Jahn chce více chránit všechny věřitele a výrazně snížit roli soudců, ministr Pavel Němec zdůrazňuje sanaci
i menších dlužníků a v soudcích spatřuje záruku kontroly.
Do třetího čtení již v Poslanecké sněmovně míří novela konkurzního zákona, která by měla odstranit současné největší problémy. Na rozdíl od většiny okolních zemí je totiž český konkurzní zákon velmi zastaralý a stěžují si na něj domácí podnikatelé i zahraniční investoři.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz