Registrace ochranných známek platných pro všech 25 zemí Evropské Unie
Podat přihlášku CTM dnes může také každý český podnik a přihlásit lez nejen ochrannou známku, ale též design. OHIM registruje jako ochranné známky jak slovní spojení, tak též loga a emblémy všeho druhu, samotné příznačné barvy, třídimenzionální objekty a dokonce také znělky či jiné zvuky.
Stávající mezinárodní dohody umožňovaly přihlašovat známky i „mezinárodně“, tedy pro určité zvolené země „přes jeden úřad“, řízení to ale byla samostatná a tak v některé zemi mohla být přihláška úspěšná, jinde nikoliv. Systém, kdy by platila jedna jediná registrace pro skupinu zemí, zatím nebyl znám.
Za této situace lze jen ocenit Evropskou Unii, že se snaží odstranit známkoprávní překážky vzájemného obchodu, byť to skutečně není úkol nijak snadný a u starých národních registrací prakticky nemožný. EU se ovšem snaží změnit situaci alespoň u nových přihlášek: založila Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu se sídlem (OHIM/OAMI) v Alicante ve Španělsku a pověřila tento úřad registrací “Euroznámek“ (community trade mark – CTM), tedy ochranných známek platných pro všech 25 zemí Evropské Unie. Výhody této registrace CTM pod jednou střechou jsou zjevné: proces je samozřejmě administrativně snazší než vést 25 separátních řízení a je v součtu také levnější (byť i tak jedna známka vyjde i s náklady zastoupení na zhruba 100.000,- Kč).
Podat přihlášku CTM dnes může také každý český podnik a přihlásit lez nejen ochrannou známku, ale též design. OHIM registruje jako ochranné známky jak slovní spojení, tak též loga a emblémy všeho druhu, samotné příznačné barvy, třídimenzionální objekty a dokonce také znělky či jiné zvuky. Přihlášku je výhodné, avšak pro subjekty z EU nikoliv povinné, podat prostřednictvím místního autorizovaného zástupce. Úřad narozdíl od jiných Evropských institucí nekomunikuje ve všech jazycích EU, ale „pouze“ španělsky, německy, anglicky, francouzsky a italsky. Aby byla přihláška úspěšná, nesmí narazit na věcné důvody k odmítnutí (například být příliš obecná, nedistinktivní) či na jiná práva (například na starší podobnou CTM, či – a to je hlavní kámen úrazu – na podobnou známku v kterékoliv zemi EU). Přihlášky známek OHIM zveřejňuje, aby si každý v členských zemích mohl sám hlídat, zda někdo nechce zapsat něco podobného jeho chráněným označením. V případě úspěchu platí registrace deset let, během nichž je známka jen Vaše a nikdo jiný jí nesmí v celé EU bez Vaší licence používat.
A zcela na závěr: Alicante je příjemné přímořské letovisko a Úřad je umístěn asi 500 metrů od pláže. Nechcete-li tam přesto zajet, lze více informací získat na www.oami.eu.int či na poradenské telefonní Úřadu lince 00-34-965139243.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz