Řešení sporů ohledně doménových jmen „.EU“ v České republice Doména nejvyšší úrovně (Top Level Domain – TLD)
Doména „.EU“ byla zřízená nařízením EC č. 733/2002 (dále jen „nařízení“) ze dne 22. dubna 2002. Nařízení kromě jiného pojednává o právním rámci pro zřízení Registru „European Registry for Internet Domains, též EURid“, jako samostatného subjektu, pověřeného organizací, správou a řešením otázek souvisejících s doménou „.EU“, včetně udržování databáze, výkonem kontroly nad dodržováním odpovídajících pravidel pro používání domény. EURid, nezisková organizace, byl následně zřízen Evropskou komisí a sídlí v Bruselu.
Jednou z dalších a podstatných úkolů EURid-u je dle čl. 4 nařízení vytvořit systém mimosoudního řešení sporů mezi majiteli doménových jmen, sporů týkajících se práv těchto jmen a práv vyplývajících z předmětu duševního vlastnictví. Pravidla a principy mimosoudního řešení sporů vydala a vyhlásila ve formě nařízení EC č. 874/2004, ze dne 28. dubna 2004.
Spory ohledně doménových jmen budou řešeny buď formou „ADR - Alternative Dispute Resolution“, a to buď před rozhodčími soudy nebo u příslušných soudů státních. EURid je dále pověřen výběrem odpovídajících subjektů, které budou ADR organizovat a provozovat.
Samotný spor o doménu „.EU“ může zahájit kterákoliv ze stran. Návrh na zahájení řízení je možné podat kterémukoliv příslušnému subjektu ze seznamu pověřených ADR. Poplatek hradí žalobce a zaplacení poplatku je jednou z podmínek zahájení řízení. Jazykem řízení je vždy jazyk ve kterém byla uzavřena smlouva na doménu „.EU“. Po samotné registraci domény začne běžet období, které trvá 40 dní, pro podání možných námitek jiných uchazečů o doménu. Toto období se nazývá tzv. "Odvolací lhůta v období Sunrise" a do jejího ukončení není daná doména aktivována a nebude ji možné používat.
Příslušný ADR informuje o podané stížnosti EURid. Ten následně zablokuje zrušení nebo převod daného doménového jména, dokud nebude řízení ukončeno a přezkoumá, zda je stížnost konformní s předepsanou úpravou. Stížnost bude následně zaslána odpůrci. Preferovaný způsob komunikace je formou elektronických prostředků.
Je-li jedna z registrací spekulativní nebo zneužitá, bude doménové jméno zrušeno. Je-li řízení vedeno proti registru, rozhodne ADR, zda je v rozporu s nařízeními EC. Rozhodnuto má být do jednoho měsíce od data přijetí vyjádření se příslušného Registru. Komise rozhoduje prostou většinou. Všechna rozhodnutí by měla být publikována.
Výsledek je pro strany sporu, Registr i registrátory závazný v případě, že nebude do třiceti dnů od jeho oznámení zahájeno soudní řízení. Nejde však o opravný prostředek proti rozhodnutí, ale o nové projednání sporu.
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v Praze, který patří mezi tři stálé rozhodčí soudy v ČR, je jediná instituce která byla vybrána jako ADR sudiště pro spory o doménová jména v rámci celé Evropské unie. Registrovat doménu „.EU“ je možné na 15 registračních místech na území České republiky.
Žalobci z ČR mají tedy možnost se obrátit v případě potřeby na výše uvedený rozhodčí soud. Předpokládá se, že žaloby budou podávány formou speciálních formulářů. Každá strana navrhne tři členy rozhodčího senátu. Strany se dále mohou dohodnout, zda řízení proběhne on-line.
Mgr. Ondrej Dostál
Právník
ROWAN LEGAL
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz