Řídit advokátní kancelář a současně se věnovat advokacii je náročné, cítila jsem únavu materiálu
V české advokacii není mnoho žen, které bychom si automaticky spojili s dlouhodobým úspěchem, a to jak na domácí, tak mezinárodní půdě. Výjimkou je Dagmar Dubecká, partnerka advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík a jedna z podporovatelek projektu #PRVNÍCH100LET.
Dagmar Dubecká se začátkem letošního února po velmi úspěšné dekádě stáhla z pozice řídící partnerky advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Důvody, proč se k takovému kroku rozhodla, popisuje v rozhovoru na Epravo.cz na příkladu převozníka z pohádky Tři zlaté vlasy Děda Vševěda. „Je pro něj hrozně těžké, aby někomu předal své bidlo a dotyčný mohl opět převážet po řece,“ říká s tím, že po více než devíti letech cítila únavu. „Když nechcete rezignovat na výkon advokacie a k tomu si přiberete ještě řídící funkci, je to náročné,“ popisuje Dubecká. Podle svých slov se musela kromě advokátky stát také ekonomem či psychologem. „Zabere to hodně času a poslední dobu jsem si říkala, že bych se ráda věnovala také svým blízkým a něčemu jinému,“ dodává s tím, že obměna ve vedení je podle ní důležitá.
Zbavme se diskriminačních sklíček
Dagmar Dubecká v rozhovoru v rámci projektu #PRVNÍCH100LET popisuje, že není příznivkyní jakýchkoliv kvót. Sama Dagmar Dubecká by kladla větší důraz spíše na širší pojetí diverzity. Nejde podle ní jen o genderové rozdíly, ale také věkové a etnické otázky či problematiku menšin. „Je potřeba, abychom se v každé oblasti našeho života zbavili diskriminačních sklíček,“ dodává. Cestou k úspěchům na poli diverzity ale není povinnost určitého procenta zastoupení. „Kdokoliv se dostane na nějakou pozici, tak by nebyl rád, kdyby to bylo kvůli procentům. Tím by se i vnitřně shodil. Je ale pravdou, že před desítkami let některé pozice patřily výhradně mužům. Postupně se to mění, ale měl by to být přirozený vývoj,“ říká s tím, že je sama příkladem, že v rámci Kocián Šolc Balaštík se nikdy na genderové rozdělení nehledělo. Současně podle ní kancelář o „ženský pohled“ ve vedení ani po jejím „odchodu“ nepřijde. „Řídící partner včetně kolegů v řídícím výboru nerozhoduje o věcech bez zapojení dalších partnerů. Pokud bude něco důležitého, tak se k tomu i já i kolegyně partnerka Sylvie Sobolová samozřejmě vyjadřovat budeme,“ dodává.
Zásadní zklidnění v profesním životě Dagmar Dubecká ani přes odstoupení z řídící pozice nečeká. Od ledna byla vybrána pro druhé funkční období jako členka M&A výboru Mezinárodní advokátní komory IBA, kde je jedinou ženou ze Střední Evropy. Ráda by také zůstala i po podzimních volbách v kárných orgánech České advokátní komory. „Potřebuji si také zlepšit hendikep v golfu, věnovat se kreslení a hře na klavír,“ zmiňuje s úsměvem a současně dodává, že i když je advokacie flexibilní povolání, zcela vyvážený work-life balance do ní jednoduše přenést nejde. „Když přijde klient s problémem, tak ho musíte vyřešit. Nedá se to posouvat v čase a musíte reagovat rychle. Volnočasové aktivity pak musí jít stranou. V minulosti jsem musela buď rušit dovolené nebo si kancelář přemístit k moři,“ říká Dubecká.
Jaká témata, podle Dagmar Dubecké, přinesly do advokacie ženy? A jak na chod kanceláře Kocián Šolc Balaštík dopadla pandemie koronaviru? To zjistíte ve videu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz