Řízení před finančním arbitrem
Zákon o finančním arbitrovi (z.č. 229/2002 Sb. z.) přináší do našeho právního řádu instituci, která by měla pomoci občanům ve sporech s finančními institucemi např. při plnění povinnosti dohledat ztracenou platbu apod.
Zákon o finančním arbitrovi (z.č. 229/2002 Sb. z.) přináší do našeho právního řádu instituci, která by měla pomoci občanům ve sporech s finančními institucemi např. při plnění povinnosti dohledat ztracenou platbu apod. Přijatá právní úprava počítá s tím, že se na finančního arbitra budou obracet zejména běžní občané, a proto např. návrh na zahájení řízení před arbitrem bude možno sepsat přímo s pomocí finančního arbitra či jeho zástupce.V úvodu si vymezme, v jakých případech je možné se obracet na arbitra s návrhem na zahájení řízení. K rozhodování sporů
a) mezi osobami, které provádějí převody peněžních prostředků, a jejich klienty při provádění převodů peněžních prostředků podle zvláštního právního předpisu (zákon.č. 124/2002 Sb. o platebním styku), jestliže výše částky převodu vyjádřená v eurech nepřesahuje ke dni účinnosti příkazu k převodu částku 50 000,
b) mezi osobami, které vydávají elektronické platební prostředky, a držiteli elektronických platebních prostředků při vydávání a užívání elektronických platebních prostředků, pokud je jinak k rozhodnutí tohoto sporu dána příslušnost soudu, je příslušný též finanční arbitr. Bude se tedy jednat zejména o spory mezi klienty bank a bankou samotnou při provádění příkazů klientů a při vydávání a užívání elektronických platebních prostředků. Pokud by částka převodu přesáhla částku 50 000 euro musel by se klient obrátit přímo na soud, protože v takových sporech již není dána pravomoc finančního arbitra.
Návrh na zahájení řízení před finančním arbitrem je nepřípustný, jestliže (jedná se o taxativní výčet) spor nenáleží do působnosti arbitra, ve věci samé již rozhodl soud nebo řízení ve věci samé bylo před soudem zahájeno, spor je nebo již byl předmětem řízení před arbitrem anebo spor je nebo již byl předmětem rozhodčího řízení. Pokud navrhovatel podal návrh, ačkoliv ten není přípustný, arbitr o nepřípustnosti návrhu navrhovatele písemně vyrozumí.
Návrh na zahájení řízení musí obsahovat:
a) označení účastníků řízení,
b) doklad o tom, že instituce byla neúspěšně vyzvána k nápravě,
c) úplné a srozumitelné vylíčení rozhodných skutečností,
d) důkazní prostředky nebo označení důkazů,
e) označení, čeho se navrhovatel domáhá,
f) prohlášení, že navrhovatel nepodal v téže věci žalobu k soudu nebo k rozhodčímu soudu anebo rozhodci a že neuzavřel s institucí dohodu o mimosoudním vyrovnání a je si vědom závaznosti nálezu,
g) plnou moc, je-li navrhovatel zastoupen na základě plné moci,
h) datum a podpis navrhovatele.
Je-li navrhovatelem právnická osoba, návrh musí obsahovat prohlášení osoby, která návrh podepsala, že je oprávněna za navrhovatele jednat.
Návrh bude možno podávat též na formuláři vydaném arbitrem a vzor podání uveřejní arbitr též způsobem umožňujícím dálkový přístup tzn. na internetu.
Arbitr vyzve po podání návrhu instituci, aby se do 30 dnů k návrhu vyjádřila. V odůvodněných případech může lhůtu na žádost instituce a před uplynutím lhůty o 30 dní prodloužit. Instituce je povinna
a) dostavit se na výzvu k arbitrovi a předložit požadované doklady,
b) vyhovět žádosti arbitra o poskytnutí vysvětlení a žádosti o předložení dokumentace vztahující se k předmětu sporu,
c) umožnit arbitrovi nahlédnout do svých spisů a elektronických záznamů, které se týkají vedeného sporu. Procesní úprava řízení před finančním arbitrem je zvolena tak, aby co nejefektivnější a rychlá. Arbitr není v zahájeném řízení vázán návrhem a při svém rozhodování by měl arbitr vycházet ze skutkového stavu věci, tak jak jej zjistil z předložených důkazů, které je oprávněn (povinen) si i sám aktivně opatřovat.
Arbitr rozhoduje ve věci samé nálezem. Písemné vyhotovení nálezu se doručuje účastníkům řízení do vlastních rukou. Nález obsahuje výrok, odůvodnění a poučení o námitkách. Proti výsledku řízení, který je obsažen v nálezu je možno podat opravný prostředek, kterým jsou námitky. Námitky mohou podat účastníci do 15-ti ode dne doručení písemného nálezu. Arbitr rozhodnutím o námitkách buď nález potvrdí nebo změní. Pravomocný nález bude možno napadnout žalobou před soudy ve správním soudnictví. Řízení před finančním arbitrem není zpoplatněno a každá ze stran sporu si nese své náklady řízení.
Finanční arbitr je oprávněn ukládat finančním institucím pokuty za porušování povinností stanovených zákonem o finančním arbitrovi anebo zvláštním právním předpisem. Uložené pokuty vybírá a vymáhá Česká národní banka.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz