Rozdělení podílu v s.r.o. a povinný souhlas valné hromady
Tento příspěvek si klade za cíl nastínit možnosti modifikace aktuální právní úpravy při rozdělení obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným.
Ustanovení § 43 zákona č. 90/2012 Sb, Zákon o obchodních korporacích a družstvech („ZoK“) stanoví, že k rozdělení podílu společníka společnosti s ručením omezeným je nutný souhlas nejvyššího orgánu obchodní korporace. Předmětné ustanovení zavádí podmínku, že případné rozdělení podílů podléhá vždy souhlasu valné hromady (předchozímu nebo následnému). Právní úprava je dle současného názoru prezentovaného v odborné literatuře kogentní, tudíž je souhlas valné hromady nutný vždy, přičemž podle rozhodovací praxe soudů tento souhlas nemůže být nahrazen ani souhlasem předem uděleným pro určité typy právních jednání v samotné společenské smlouvě.
Jak je to ale v situacích, kdy je ve společenské smlouvě sjednáno předkupní právo ostatních společníků, které zakládá jejich nárok na poměrnou část obchodního podílu, a to pro případ, kdy předkupní právo ve vztahu k jednomu převáděnému podílu realizuje vícero společníků najednou?
Aby mohlo být předkupní právo v tomto případě realizováno, bude vždy nutné podíl nejdříve rozdělit a pak převést jeho jednotlivé části (nově vzniklé podíly) na stávající společníky. Pro případ, že valná hromada společnosti odmítne dát svůj souhlas s rozdělením podílu, může nastat absurdní situace, kdy ve společenské smlouvě (i) nebude omezen převod podílů mezi společníky navzájem (ii) případně omezen bude, ale pro případ realizace předkupního práva jej valná hromada bude povinná udělit. V obou dvou případech by při nemožnosti odchýlení se od ust. § 43 ZoK došlo ke zcela absurdní situaci, kdy podíl mezi společníky lze neomezeně převést, resp. valná hromada musí dát souhlas s jeho převodem, nicméně, není povinna dát souhlas s rozdělením, kterého je k následnému převodu při realizaci předkupního práva potřeba. Uvedené by tak fakticky znamenalo omezení převoditelnosti podílu nebo jeho části a znemožnění realizace předkupního práva.
Domnívám se, že ustanovení § 43 ZoK je ustanovením, které je relativně kogentní, a to v tom smyslu, že souhlas valné hromady s rozdělením obchodního podílu může být pro určité situace sjednán jako povinný, ale ve společenské smlouvě jej nelze zcela vyloučit nebo naopak obecně udělit pro určitý typ budoucích právních jednání. Může tomu tak být zásadně v těch případech, kdy společenská smlouva převod podílu mezi společníky nijak neomezuje, případně pro tento typ převodu stanoví povinný souhlas valné hromady.
Dle mého názoru tedy lze připustit možnost, že společenská smlouva bude pro případ realizace předkupního práva mezi společníky, stanovovat povinnost valné hromady souhlasit s rozdělením podílu v obchodní korporaci, a to za předpokladu realizace předkupního práva k jednomu obchodnímu podílu ze strany vícero společníků.
Mgr. Michal Májsky,
spolupracující advokát
Valíček & Valíčková, advokátní kancelář
Kanceláře Brno: Nám. Svobody 18, Brno
Kancelář Praha: The Flow Building, Václavské nám. 47, Praha
Kancelář Vyškov: Dukelská 12, Vyškov
Kancelář Ivančice: Petra Bezruče 2, Ivančice
email: info@brno-advokatnikancelar.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz