Rozhodování o uzavření pachtovní smlouvy orgány obce
Jak se dalo očekávat, stalo se, a provázanost nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. s jinými předpisy, konkrétně se zákonem č. 128/2000 Sb. , o obcích, v platném znění, je mnohdy nedostatečná a subjektům, jichž se příslušná úprava dotýká, působí výkladové nejasnosti v bytostné praxi. Od 1. ledna 2014 je český právní řád obohacen institutem "pachtu", přičemž nájem a pacht jsou závazkové vztahy, jejichž předmětem je dočasné přenechání věci k užití k jinému, tj. nedochází ke zcizení vlastnictví.
Pacht je v novém ObčZ řazen skupinou závazkových vztahů na úroveň nájmu, je to je vlastně modifikovaný (rozšířený) nájem, přičemž rozdíl mezi pachtem a nájmem není zde řešenou otázkou.
Pohlédněme ovšem na nemovitý majetek obcí a nakládání s ním v samostatné působnosti obce.
Kdo může uzavírat pachtovní smlouvu - zastupitelstvo nebo rada?
Podle § 85 písm. a) a k) zákona o obcích je zastupitelstvu vyhrazeno právní jednání o zcizení nemovitosti (v daném modelovém případě pozemku) – zastupitelstvo tak rozhoduje o nabytí a převodu nemovitých věcí včetně vydání nemovitostí podle zvláštních zákonů, převod bytů a nebytových prostorů z majetku obce.
Radě je vyhrazeno dle § 102 odst. 2 písm. m) vyhrazeno rozhodovat o uzavírání nájemních smluv a smluv o výpůjčce.
Čili zastupitelstvo rozhoduje o zcizení (změně vlastnictví) a rada o dočasném užívání.
Ovšem v cit. ustanovení § 102 odst. 2 písm. m) jsou taxativně uvedeny jen nájemní smlouvy a smlouvy o výpůjčce. O pachtovní smlouvě zde i po 1. lednu 2014 není ani slovo.
Může rada uzavřít k obecnímu pozemku pachtovní smlouvu?
Zákon obcích to výslovně neupravuje.
Kdo tedy?
Podle jedné názorové skupiny musí pachtovní smlouvu uzavřít zastupitelstvo, neboť zákon o obcích pravomoc k uzavírání pachtovní smlouvy výslovně neupravuje, a protože jde o majetek obce a nakládání s ním je v samostatné působnosti obce, pak neřeší-li zákon, musí o takovém právním úkonu rozhodnout nejvyšší orgán obce, a tím je zastupitelstvo.
Podle druhé skupiny názorů ovšem existuje a jest nutno zohlednit ustanovení § 102 odst. 3 zákona o obcích, které praví, že rada obce zabezpečuje rozhodování ostatních záležitostí patřících do samostatné působnosti obce, pokud nejsou vyhrazeny zastupitelstvu obce nebo pokud si je zastupitelstvo obce nevyhradilo.
Zákon o obcích uzavření pachtovní smlouvy nevyhrazuje nikomu, ani zastupitelstvu a proto lze postupovat podle cit. odst. 3 a pachtovní smlouvu může uzavřít rada.
Osobně se přikláním k této druhé možnosti i proto, že zákon o obcích je už roky koncipován tak, že zcizování svěřil zastupitelstvu jako nejvyššímu orgánu obce a dočasné využití radě.
Opak by totiž byl výjimkou tento princip prolamující, kdy o pachtu (dočasném využití) by rozhodovalo zastupitelstvo, ač o jiných dočasných využitích (nájmu a výpůjčce) by i nadále rozhodovala rada.
Uzavření pachtovní smlouvy spadá tedy podle ustanovení § 102 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb. , o obcích, v platném znění, do pravomoci rady, pokud rada tuto pravomoc nepřenese na příslušný odbor úřadu obce nebo si tuto pravomoc výslovně nevyhradí zastupitelstvo obce.
Bc. Lumír Fojtík
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz