Rozhovory s vítězi soutěže Právník roku 2010
Na generální zkoušce před předáváním cen Právník roku a v průběhu večera jsme letošní oceněné krátce vyzpovídali. U všech jsme se setkali s upřímnou radostí a pokorou. Málokdy se redaktorovi stane, že by všichni respondenti byli takto vstřícní a milí, za což všem velmi děkujeme. Ceny si dle svých slov do jednoho velmi váží, a to nás jako spoluorganizátory nesmírně těší.
„Taková pocta se musí přijímat s určitou pokorou.“
prof. JUDr. dr.h.c. Karel MALÝ, DrSc.,
bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze, vysokoškolský pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, vedoucí centra právněhistorických studií, Ústav právních dějin, Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta
Co říkáte na ocenění?
Nejdříve jsem tomu nevěřil, protože jsem to vůbec nečekal. Je to pro mě překvapení, to rovnou upřímně říkám. Hrozně mě mrzí, že už není na živu Otakar Motejl. Byli jsme dobří přátelé, znali jsme se léta, dokonce od jeho studentských let. A bylo by to pro mě velké potěšení, kdyby to byl právě on, kdo by mě tam uváděl. (pozn.red.:Otakar Motejl byl držitelem ceny Právník roku – právnická síň slávy za rok 2009). V takovou chvíli si říkáte, jestli je to opravdu dobrá volba a zda není někdo lepší než já, zda si to opravdu zasloužím. Taková pocta se musí přijímat s určitou pokorou.
Máte za sebou mnoho let za katedrou. Měl jste někdy trému před studenty?
Já jsem nikdy neměl trému před studenty. Tam člověk předává něco, co pokládá za důležité, vzniká úzký vztah mezi studentem a učitelem, který je základ vysokoškolského studia. To není představení a není to otázka sebedůvěry či autority. Týká se to vztahu, té vysokoškolské pedagogiky.
Jak vypadá Váš pracovní rok 2011?
V letošním roce by měl být dokončen jeden grantový úkol týkajícího se mého milovaného šestnáctého století. Nové vydání Koldínova zákoníku městských práv s komentářem. A těším se i na dvousetleté výročí ABGB. Tomu bude věnována konference, kterou organizuji s profesorem Dvořákem.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
Cenu si určitě dám do jedné ze svých pracoven, nejspíš asi domů.
Občanské právo (hmotné, procesní)
„Právní jistota nakonec zvítězí“
JUDr. Miloslav JINDŘICH,
viceprezident Notářské komory ČR, notář v Benešově, člen Legislativní rady vlády ČR
Co říkáte na ocenění?
Nezakrývám, že jsem věděl o své nominaci – ale byl jsem velmi mile překvapen, že jsem toto ocenění získal. Já to chápu jako ocenění notářství, protože moje osoba je s notářstvím spojována. Notářství konečně získává pozici, kterou by mělo mít v právním státu, zvyšuje se mu i společenská prestiž. Na poli občanského práva ale působím i mimo notářství, v rámci legislativních komisí vlády.
Jaká je tedy konkrétně ona pozice českého notářství?
Ona se pomalu dostává k obdobným pozicím v zemích kontinentálního typu práva – Francie, Německa, Itálie, Norska. Pouze v oblasti nemovitostí tomu tak stále není. Já si ale myslím, že právní jistota nakonec zvítězí – aby nám právo pomáhalo a ne škodilo. Abychom využívali toho, co nám právní systém nabízí. V případě notářství je to právě ta jistota, komplexní služby v oblasti nemovitostí, rodinného práva. Notářství je specifické i tím, že notář dává rady nestranně, na rozdíl od advokáta. To je skutečně záruka, že to bude vnitřně spravedlivé.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
Kam si jí umístím to ještě nevím. Ale opravdu jsem potěšen, s pokorou!
Trestní právo (hmotné, procesní)
„Postavení poškozených je poměrně slabé.“
prof. JUDr. Jaroslav FENYK, Ph.D., DSc.,
profesor Katedry trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, samostatný advokát a Counsel advokátní kanceláře White & Case
Co říkáte na ocenění?
Když jsem se to dozvěděl, tak jsem byl poměrně překvapen, protože jsem takovou cenu nečekal. Je potěšující, že jsem jako pedagog Masarykovy univerzity dostal takovéto ocenění. Já tu sošku vnímám jako symbol spravedlnosti – protože svatý Yvo je takový zvláštní symbol pro každého právníka. Pro mě to je vyjádření ocenění v oblasti publikační, praxe a mám to i jako výjimečnou příležitost k setkání s kolegy, které jsem dlouho neviděl. Vyhlášení je společenská událost a slavnostní příležitost.
Už rok je v platnosti nový trestní zákoník, považujete ho za zlomový?
Myslím si, že nový trestní zákoník není zas tak velký zlom, protože přebírá spoustu ustanovení a hlavních myšlenek z předchozího předpisu. To je ostatně u rekodifikací běžné. Na druhé straně si myslím, že je obtížné aplikovat některá ustanovení, která v praxi vyvolávají diskuze. Jako je třeba otázka formálního a materiálního pojetí TČ, jako jsou některé nové skutkové podstaty – jejich obsah a vysvětlení.
Co Vás tedy konkrétně „pálí“?
V advokátní praxi nyní zastupuji zejména poškozené, a vidím, že jejich postavení je poměrně slabé. Je zde spousta možností kdy by poškozený mohl být mnohem aktivnější (vedle či namísto státního zástupce) a vyvolat daleko rychlejší odezvy. Tím se domoci náhrady škody. Za okolností kdy má pouze omezené možnosti a omezená práva to jde velmi obtížně.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
Cenu svatého Yva si vystavím patrně ve své advokátní kanceláři. A když jí budou chtít vidět i studenti, určitě to udělám.
Obchodní právo
„Návaznost práva a ekonomiky se bohužel nedoceňuje.“
JUDr. Miloš TOMSA, CSc.,
soudce Vrchního soudu v Praze do dovršení zákonného věku pro funkci soudce, pak asistent u Vrchního soudu v Praze, člen komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo, v letech 2001 až 2010 předseda komise Ministerstva spravedlnosti pro přípravu nového občanského zákoníku
Co říkáte na ocenění?
Já jsem to nečekal, takže jsem byl opravdu překvapen. Nevím, kdo mě navrhnul a kdo to vybral… A spíš si myslím, že to je za výsluhu let než zrovna za tento rok. Já si nemyslím, že zrovna tento rok byl zvlášť výjimečný, já jen pokračuju v tom, co jsem dělal dřív – ale uznání si cením!
Vy se zasazujete o to, aby právní úprava byla důsledně vykládána v duchu zákonů a nikoli formalisticky. Cítíte to jako naléhavou potřebu?
Cítím, jde to tím směrem, ale je potřeba v tom pokračovat. Jak v tom přesvědčení, tak v té aplikaci. Ony některé soudy i správní orgány rozhodují někdy příliš formalisticky. A je potřeba, aby právnické fakulty víc dbaly na to, aby studenti chápali předpis v jeho logických návaznostech. Aby se neučili jen konkrétní paragraf sám o sobě, ale v souvislosti s těmi ostatními. Aby se vychovávalo logické myšlení. Ono to chce jednak zlepšit legislativu, více rozmýšlet změny textů. A uvědomit si, co to udělá v kontextu a zároveň si to uvědomovat při aplikaci. Tomu by měli pomáhat advokáti i manažeři. Najít cestu, jak své záměry optimálně aplikovat. Ta návaznost práva a ekonomiky se bohužel nedoceňuje.
Jak silnou úlohu mají v této návaznosti soudy?
To je další z faktorů u výkladu zákona. Ten má být patřičně abstraktní, aby se nemusel měnit každý rok. Aby byla právní jistota odpovídající duchu. A ten duch proti naší staré úpravě je značně jiný a ne úplně všichni si to plně uvědomují.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
No mám v úvaze dvě nebo tři místa a najdu, kde mi to sedí.
Právo informačních technologií
„Informační technologie se staly nedílnou součástí života každého z nás.“
JUDr. Ing. Bohumír ŠTĚDROŇ, Ph.D., LL.M., MBA,
advokát, soudní znalec pro informační technologie a autorské právo
Co říkáte na ocenění?
Já jsem o nominaci věděl, ale když jsem se dozvěděl finální výsledek, tak jsem samozřejmě byl velmi příjemně potěšen. Je to velice prestižní cena, já si jí velmi vážím. Je to ocenění mé dosavadní práce. A zcela jistě se rád kdykoliv v budoucnu pochlubím, že jsem takovouto významnou cenu dostal.
Jak těžké je obstát v této, relativně nové, kategorii?
Je to stejné jako u ostatních. Právo informačních technologií je mezioborové právo, které se dotýká správního práva, obchodního a občanského práva. V souvislosti s nastupující informační společností, kdy se informační technologie staly nedílnou součástí života každého z nás, tak má většina advokátních kanceláří velmi dobře zavedenou praxi tohoto práva. Takže ta konkurence je stejná jako kdekoliv jinde.
Je něco, co Vás aktuálně v oblasti práva informačních technologií „pálí“?
Státní politika v oblasti informatiky a egovernmentu se zastavila. Neexistuje koncepce, neexistuje jednotná licenční politika. Tady si myslím, že jsou potencionální úspory v jednotkách miliard korun. Pokud by se to dalo někdy v budoucnosti změnit, tak budu jedině řád.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
Zcela jistě na to nejčestnější místo!
Rodinné právo
„Srdce je pro rodinné právo podstatné.“
JUDr. Hana NOVÁ,
soudkyně Obvodního soudu Praha 8
Co říkáte na ocenění?
Pokud ta cena byla hlavně za souzení, tak znám řadu jiných soudců, kteří jsou bezvadní a soudí celou svou duší celým svým srdcem, což je v oboru rodinného práva potřeba. A pokud to bylo za mou pedagogickou, publikační či legislativní činnost, tak za to samozřejmě mockrát děkuji. Udělalo mi to radost. Já jsem ani nevěděla, že jsem nominována. A když jsem nakupovala oblečení pro vnoučky, tak mi volali, že jsem vyhrála. To bylo příjemné překvapení. Všem moc, moc děkuji!
Má každý soudce rodinného práva ony atributy, které jste zmínila?
Ne, to je skutečně „nad“. Každý soudce v oboru rodinného práva by měl v první řadě soudit. Přesto je to srdce pro rodinné právo podstatné, ale samozřejmě nemůžeme právo ignorovat. Jak jsem říkala, je třeba něco navíc. Například o nezletilých dětech je potřeba rozhodovat s velkým odborným i lidským nasazením.
Je něco, co Vás aktuálně v oblasti rodinného práva „pálí“?
Je to složité, v oblasti rodinného práva mě teď trápí to, že Zákon o rodině je včleněn do velkého kodexu práva civilního. Ale to už není věc, která by teď byla ke změnění. Ale jinak si myslím, že ten vývoj jde správným směrem.
Talent roku
„Otázka spravedlnosti soudcovského rozhodování je zásadní.“
JUDr. Jan TRYZNA, Ph.D.,
odborný asistent na Katedře teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, akademický pracovník Policejní akademie ČR, samostatný advokát
Získal jste cenu Talent roku, a to za práci „Zákon, spravedlnost a předvídatelnost soudního rozhodování“… Jak ocenění vnímáte?
Já spatřuji v udělení Talentu roku ocenění práce jako takové. I když se nedomnívám, že by šlo o téma, které je zásadně výjimečné. Spíše se jedná o téma, které by mělo být obecně předmětem uvažování každého právníka – a u těch praktikujících více. Považuji to ocenění za výraz toho, že téma, které jsem si zvolil je aktuální a živé a mělo by být pojímáno, projednáváno a diskutováno čím dál častěji.
K ceně se váže i finanční odměna České advokátní komory ve výši sto tisíc korun…
Já se přiznám, že jsem ani tak neuvažoval o té finanční odměně, která je nepochybně příjemná. Já jsem spíše byl potěšen tím, že v konkurenci ostatních prací toto téma a snad i jeho zpracování dokázalo zaujmout. Jak už jsem říkal, jsem rád, že otázka spravedlnosti soudcovského rozhodování je vnímána jako zásadní v široké právnické veřejnosti. To finanční ocenění je jen příjemná třešinka na dortu.
A jakou má Vaše téma budoucnost?
To téma jako takové bude žít svým vlastním životem. Já se mu v ryzí podobě věnovat nebudu. V rámci vědecké činnosti na fakultě určitě ano, ale v širších souvislostech.
PRO BONO
„PRO BONO aktivity dělá každý právník.“
JUDr. Petra MARKOVÁ,
advokátka v Plzni
Co říkáte na ocenění?
Já jsem opravdu velice potěšena a dojata tím oceněním. Jak už jsem ale i na galavečeru říkala, domnívám se, že částečně PRO BONO aktivity dělá každý právník. I když to třeba nenazývá jako bezplatnou právní pomoc. Každý advokát se setkal s tím, že chtěl a mohl pomoci…a pomohl.
Jaké jsou podle Vás výhody PRO BONO aktivit právníka?
Já bych skutečně akcentovala, že je to zábavné a v určitém ohledu jinak přínosné než klasická advokacie. Klient PRO BONO je jiný než klasický klient advokáta. A je fajn, když to děláte s lidmi, se kterými se Vám dělá dobře. Po těch letech jsou to moji kamarádi.
Jak tyto aktivity fungují v praxi?
Občanské poradny poskytují občanské poradenství – o dávkách, životních situacích a z toho vyplývajících právních problémů. Ty jednoduché umí vyřešit samy. A když přijde nějaký „špek“, vyšší právničina, tak se se mnou poradci občanskoprávních poraden poradí.
Kam si vystavíte cenu Právní roku?
Na pracovní stůl vedle fotky mé rodiny společně s kokršpanělem, všichni se smějí… Skutečně si toho cením!
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz