Ručení převodce podílu za závazky společnosti
Převod podílu ve společnosti s ručením omezeným má za následek vznik zákonného ručitelského závazku ve smyslu § 209 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích a družstvech (dále jen „ZOK“). Podle poslední věty tohoto ustanovení převodce ručí společnosti za dluhy, které byly s podílem na nabyvatele převedeny.
Výklad § 209 odst. 1 poslední věta ZOK i judikatura naznačuje, že jeho restriktivní intepretace není správná a je v rozporu s celkovou koncepcí zákona, založenou na zvýšené osobní odpovědnosti osob, majících na společnosti účast.
Citované ustanovení vychází z někdejšího § 115 odst. 3 zákona č. 513/1991 Sb. obchodního zákoníku, podle něhož platilo, že převodce ručí za závazky, které přešly převodem obchodního podílu.
Podle komentáře k tomuto ustanovení v elektronické právní databáze ASPI se “při převodu obchodního podílu se nelze soustřeďovat jen na vztah převodce a nabyvatele. Sama úprava § 115 obsahuje řadu ochranných prvků ve vztahu ke společnosti - zejména schvalovací působnost valné hromady.
Za použití principu loajality pak lze nepochybně dovodit, že jednou z povinností společníka při převodu obchodního podílu je, aby právo převést obchodní podíl nezneužil k obejití povinností, jež by mu jinak plynuly z případné likvidace či prohlášení konkursu na majetek společnosti.
Převodci vzniká jako následek převodu zákonné ručení za závazky, které byly spojeny s převáděným obchodním podílem a přešly na nabyvatele. Nejčastěji půjde o nesplněnou vkladovou povinnost. Společnost bude mít potom na vybranou, zda bude požadovat splnění vkladové povinnosti na převodci z titulu tohoto zákonného ručení nebo zda využije jiných právních prostředků k tomu, aby dosáhla splnění vkladu.”
Smyslem a účelem § 209 odst. 1 poslední věta ZOK je kromě jiného zajistit, aby se převodem podílu neobcházel obligatorní souhlas věřitele, který se vyžaduje při přechodu dluhu na jiného dlužníka (srov. § 1888 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku) a aby se nezhoršilo postavení věřitelů společnosti. Ustanovení má rovněž chránit nabyvatele podílu.
Extenzívní výklad okruhu závazků, za něž ručí převodce, vyplývá rovněž z jejich demonstrativního výčtu, uvedeném slovy “nejčastěji” nebo “zejména”.
Tento závěr odpovídá rozsudku Nejvyššího soudu ČR ze dne 26. 6. 2007 29, sp. zn. Odo 387/2006, vycházejícím sice z dřívější právní úpravy, ale použitelným i na ZOK: “Jednou ze zásad, kterými se řídí obchodní zákoník, je princip loajality. Za použití tohoto principu lze dovodit, že jednou z povinností společníka při převodu obchodního podílu je, aby tímto převodem neúměrně a neodůvodněně neohrozil další činnost a existenci společnosti.“
Aplikace zásady loajality, uplatnění principu vyšší míry odpovědnosti osob, majících účast na společnosti s ručením omezeným oproti dřívější právní úpravě a promítnutí občanskoprávního principu ochrany věřitele v případě změny v osobě dlužníka proto vyžaduje odpovídající rozsah ručení, které z výše uvedených důvodů nelze omezit pouze na vztah mezi převodcem a nabyvatelem, tedy nesplněnou vkladovou či příplatkovou povinnost.
Mgr. Ludvík Kummer,
advokát
TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI advokátní kancelář, s. r. o.
Trojanova 12
120 00 Praha 2
Tel.: +420 224 918 490
Fax: +420 224 920 468
e-mail: ak@iustitia.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz