S evropskou společností napříč EU aneb přemístění sídla SE
Potřebujete svůj business přesunout z České republiky do jiného státu? Nechce se vám zakládat novou společnost a přeshraniční fúze pro vás není to pravé? Co takhle zkusit přeshraniční přemístění sídla? Má-li vaše společnost některou z tradičních českých právních forem, mohla by vás odradit potřeba změny této právní formy na právní formu uznávanou cílovým státem a potřeba přenastavení vnitřních poměrů společnosti. Pokud jste ale v minulosti podlehli boomu evropských společností (SE), možná nadešla chvíle využít jejich nadnárodní charakter.
Obecně k charakteru SE ve vztahu k přemístění sídla
Chceme-li do zahraničí přemístit sídlo některé ze standardních českých forem společností, např. společnosti s ručením omezeným, tak, aby současně nedošlo k zániku společnosti, právní úpravu tohoto procesu nalezme v Zákoně o přeměnách[1]. Přemístění sídla společnosti do zahraničí dle Zákona o přeměnách bude téměř vždy spojeno s nutností změny právní formy (z české s.r.o. se tedy stane např. německá GmbH). Společnost, jejíž sídlo je přemísťováno, právně nezanikne, nicméně bude nutné změnit její právní formu a rovněž vnitřní uspořádání dle požadavků právního řádu cílového státu. Praktický rozdíl mezi takovým přemístěním sídla a založením nové společnosti tedy ve výsledku není velký, přičemž přemístění sídla může být časově i administrativně náročnější.
Právní formu SE ovšem uznávají všechny členské státy Evropské unie a díky přímo aplikovatelnému Nařízení o statutu SE[2] podléhají vnitřní poměry evropské společnosti jednotné regulaci napříč Evropskou unií. Stejnou právní formu i vnitřní strukturu má tedy tato společnost jak v České republice, tak např. i na Slovensku nebo v Německu. To znamená, že potřeba změny právní formy či vnitřního uspořádání přemísťované společnosti odpadá a proces přemístění sídla SE se tak stává podstatně snazším, byť ne tak snadným, jak bychom mohli očekávat.
Jak na to? Odpověď nalezneme v Nařízení o statutu SE[3], dílčí aspekty pak upravuje Zákon o SE[4]. Ve srovnání se standardní českou přeměnou dle Zákona o přeměnách (typicky fúzí nebo rozdělením) je tato úprava mimořádně kusá, subsidiárně se tedy uplatní Zákon o přeměnách, a to zejména ve vztahu k právům akcionářů a věřitelů.
Proces přemístění
Základní schéma procesu přemístění sídla SE se zas tak neliší od jakékoli jiné přeměny. Statutární orgán společnosti vypracuje základní právní dokument pro přemístění sídla, kterým je projekt/návrh přemístění, založí jej do sbírky listin obchodního rejstříku a zveřejní oznámení v obchodním věstníku o založení projektu přemístění do sbírky listin. Náležitosti projektu přemístění stanovuje Nařízení o statutu SE a je mezi nimi např. zamýšlené sídlo či stanovy SE, a rovněž harmonogram přemístění.
Dále je nutné zpracovat zprávu o přemístění, která vysvětlí a odůvodní právní a hospodářská hlediska přemístění a jeho dopady na věřitele a akcionáře společnosti.
Stejně jako u jiných přeměn, zákonodárce klade důkaz na ochranu zájmů akcionářů a věřitelů přemísťované společnosti. Co se týče akcionářů, tak ochrana je poskytována těm, kteří hlasovali proti přemístění, a to dle pravidel o povinném odkupu akcií při fúzi. Pro ochranu věřitelů se také přiměřeně použije úprava dle Zákona o přeměnách, dle které jsou věřitelé oprávněni ve lhůtě 3 měsíců od zveřejnění projektu přemístění požadovat za určitých podmínek po společnosti poskytnutí dodatečného zajištění. Akcionáři a věřitelé musejí být o svých právech informování v projektu přemístění a tyto informace doporučujeme zahrnout také do oznámení zveřejňovaném v obchodním věstníku.
Projekt přemístění musí být zveřejněn po dobu nejméně 2 měsíců a až po uplynutí této doby může dojít ke schválení přemístění ze strany valné hromady společnosti ve formě notářského zápisu. Završením procesu přemístění v České republice je vystavení osvědčení pro přemístění[5] ze strany notáře, v němž notář potvrdí splnění všech potřebných úkonů a formalit.
Na základě tohoto osvědčení, a po splnění dalších případných formalit v cílovém státě, by mělo dojít k zápisu přemísťované společnosti do obchodního rejstříku cílového státu. Tento den je dnem účinnosti přemístění. Rozhodný den se nestanovuje. Z účetního a daňového hlediska je nejvhodnější cílit na první den v měsíci jako na den účinnosti, jelikož ke dni předcházejícímu dni účinnosti je nutné vyhovit účetní závěrku a daňové přiznání. Obchodní rejstřík nového sídla SE oznámí zápis společnosti českému obchodnímu rejstříku, který společnost z českého rejstříku vymaže.
Kdy je přemístění sídla vhodným řešením?
Očekávali jste, že evropská společnost bude díky svému nadnárodnímu charakteru jakýmsi evropským nomádem, který se bude moci bez větších problémů přemísťovat po EU? Důvodem, proč tomu tak úplně není, je právě ochrana akcionářů a věřitelů, jejichž zájmy by mohly být jednoduchými a rychlými přesuny poškozeny.
Pokud je ovšem vašim cílem zachování kontinuity společnosti a čas vás zas tak moc netlačí, může být přemístění sídla řešením. Jsou-li akcionáři společnosti ve shodě ohledně přemístění sídla, případně má společnost jediného akcionáře, a bezproblémové vztahy se svými věřiteli, tak tato výchozí situace zajistí, že nedojde k průtahům při vypořádávání nesouhlasících akcionářů a problematických věřitelů. Časově nejnáročnějším aspektem je v takovém případě 2měsíční publikační doba, eventuelně se může vyskytnout zádrhel v podobě ne úplně flexibilního rejstříkového soudu. Proces přemístění sídla tak může zabrat zhruba 3,5 až 6 měsíců.
Mgr. Paulína Macháčová,
advokát
Aegis Law, advokátní kancelář, s.r.o.
Jungmannova 26/15
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 577 562
e-mail: office@aegislaw.cz
[2] Nařízením Rady (ES) č. 2157/2001 ze dne 8. října 2001, o statutu evropské společnosti (SE) („Nařízení o statutu SE“).
[3] Čl. 8 Nařízení o statutu SE.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz