Sankce za neoprávněné užívání olympijských symbolik
Olympijské hnutí, představované Mezinárodním olympijským výborem (dále jen „MOV“), které v rámci České republiky zastupuje Český olympijský výbor (dále jen „ČOV“), vyjadřuje historicky dané a společností akceptované morální hodnoty. Jedním z prostředků, kterými jsou tyto hodnoty prezentované, jsou olympijská symbolika, kterými jsou dle ustanovení čl. 7-14 Olympijské charty ze dne 9. 9. 2013 (dále jen "Olympijská charta"), a ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 60/2000 Sb. , o ochraně olympijských symbolik (dále jen "Zákon o ochraně olympijských symbolik"), olympijský symbol, olympijská vlajka, olympijské heslo, olympijský oheň, olympijská pochodeň, olympijská hymna, olympijské emblémy, a výrazy "olympijský" a "olympiáda“ (dále jen „Olympijská symbolika“), jejichž povaha byla rozebrána v předchozím článku „Povaha olympijských symbolik, jejich ochrana a podmínky užití“.
V případě, že by došlo k použití Olympijské symboliky v rozporu s Olympijskou chartou, potažmo se Zákonem o ochraně olympijských symbolik, může se jak MOV, tak ČOV domáhat široké škály svých práv a dostupných nároků. Při volbě těchto nároků, které MOV, resp. ČOV může po daném subjektu, který porušil pravidla pro užívání Olympijských symbolik požadovat, není vázán žádnými restrikcemi. Nadto je nezbytné doplnit, že tyto nároky můžou být uplatněny kumulativně. Konkrétně se pak může jednat zejména o:
- požadavek na zdržení se dalšího používání Olympijských symbolik, a to i pro futuro;
- odstranění Olympijských symbolik z materiálů subjektu, který porušil povinnosti nezbytné k platnému použití Olympijských symbolik;
- zaslání omluvy včetně písemného vyjádření o provedení přijatých opatření;
- náhradu škody;
- vydání bezdůvodného obohacení;
- přiměřené zadostiučinění, které může spočívat i v peněžitém plnění;
- vypovězení smlouvy s obchodním partnerem MOV, resp. ČOV;
- požadavek na úhradu smluvní pokuty, byla-li s obchodním partnerem MOV, resp. ČOV sjednána; případně
- odebrání nebo nepřidělení akreditace novináři nebo jinému obdobnému subjektu (zejména pak v případě porušení pravidel spojených jak s použitím Olympijských symbolik, tak s porušením práv duševního vlastnictví k záznamům pořízených při konání olympijských her).
Porušení pravidel pro používání Olympijských symbolik se nemusí dopustit pouze třetí osoba, která nenavázala s MOV, resp. ČOV jakékoliv obchodní, sportovní nebo jiné vztahy, ale i přímo partneři MOV, resp. ČOV, novináři nebo sportovci. Přestože v takovýchto případech bude obvykle způsobeno porušení pravidel pro používání Olympijských symbolik pouze z nedbalosti, je nezbytné trvat na ochraně Olympijských symbolik a jejich řádného používání v souladu se stanovenými pravidly.
Nad rámec výše uvedeného lze konstatovat, že v mnoha případech lze porušení pravidel pro používání Olympijských symbolik kvalifikovat i jako nekalosoutěžní jednání, když neoprávněným použitím Olympijských symbolik daný subjekt vyvolává u spotřebitelů dojem o svém spojení s ČOV/olympiádou/nebo olympijským hnutím, a tedy využívá pověsti podniku (v nejširším slova smyslu) ČOV, resp. MOV, s cílem získat pro vlastní podnik prospěch, jehož by jinak nedosáhl. V takových případech lze konstatovat velmi hrubé porušení povinností spojených s pravidly na užívání Olympijských symbolik, při kterém může požadovaná náhrada dosahovat desítek milionů korun.
Závěr
Z výše uvedeného rozsahu nároků, které může MOV, resp. ČOV požadovat po subjektu, který porušil pravidla stanovená Olympijskou chartou a Zákonem o ochraně olympijských symbolik, pro používání Olympijských symbolik, vyplývá, že se jedná o pravidla, která chrání zásady s vysokou morální, sportovní a de facto i politickou hodnotou. Opodstatněnost všech dostupných nároků a s nimi spojených sankcí, které v případě peněžního plnění mohou dosahovat výše v řádech milionů korun, tak nelze jakkoliv zpochybnit.
advokát
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz