Sekce trestního práva / Sekce individuálních práv
Trestní právo - rodinné právo / Mezinárodní adopce – the good, the bad and the ugly ( čtvrtek, 29. září 2005, Vltava & Pistula, Corinthia Towers Hotel 09,30-12,30 )
Mezinárodní adopce – the good, the bad and the ugly
Dne 29.9.2005 proběhlo v rámci prestižní, výroční konference IBA v Praze setkání právníků zaměřených na problematiku rodinného práva nad tématem se zajímavým názvem: Mezinárodní adopce – dobré, špatné a ošklivé. Diskusního setkání se zúčastnili především praktikující advokáti, zastoupeni byli i účastníci z řad pedagogické praxe a soudci. Fórum moderoval pan Stephen M.Komie, advokát ze Spojených států, z Chicaga, který je zároveň předsedou sekce rodinného práva IBA společně s paní Anne – Marie Hutchinson, advokátkou zaměřenou na rodinné právo z Londýna.
Jako přednášející vystoupily mluvčí z Spojených států z Atlanty Meg Strickler, z Rumunska Alina Cobuz, z Tadžikistánu Naděžda Gulakova a paní Galvin z Nového Zélandu. Na výzvu pana Komieho vystoupila s příspěvkem o situaci v České republice Lenka Pavlová, která se semináře zúčastnila jako zástupce České advokátní komory. Kromě Lenky Pavlové se semináře zúčastnila také Lucie Hrdá za advokátní kancelář Felix a spol.
Jednotlivé mluvčí se ve svých vystoupeních snažily v krátkém čase podat co nejzajímavější a nejpodstatnější informace o právní úpravě mezinárodní adopce, jakož i o výskytu a kladných i pochybných stránkách tohoto fenoménu ve svých zemích, popř. regiónech. Mluvčí ze Spojených států hovořila o postupu, jakož i o administrativních obtížích a časové finanční náročnosti mezinárodní adopce ve Spojených státech. Následný příspěvek rumunské advokátky přinesl pro všechny zajímavý přehled o situaci nejen v Rumunsku, ale také v ostatních zemích východní Evropy. Příspěvek advokátky z Nového Zélandu upozorňoval na důvody, pro které se některé země snaží přistoupit nebo naopak nepřistoupit k Haagské Úmluvě, jakož i negativních stránkách přeshraniční adopce dětí, zejména z chudších zemí. V svém vystoupení hovořila nejen za Nový Zéland, ale zaměřila se na celý region Jižního Pacifiku. Vystoupení kolegyně z Tádžikistánu, která zastupupovala jako jediná nesignatářskou zemi Haagské Úmluvy, popisovalo vztahy Tadžikistánu a Spojených států ohledně adopce dětí. Česká zástupkyně hovořila o úloze a postavení Úřadu pro mezinárodní ochranu dětí v Brně, jakož i zkušenostech a specificích z české praxe.
V průběhu semináře, které svým neformálním pojetím je nejlépe označit za diskusní fórum, se ostatní účastníci velmi aktivně zapojovali se svými dotazy, názory i připomínkami do vystoupení jednotlivých přednášejících. Atmosféra celého diskusního dopoledne byla velmi uvolněná, přátelská na straně jedné, jakož i otevřeného a živého zájmu o dané téma všech na straně druhé.
Podrobnější informace poskytne např. Lenka Pavlová, kontakt přes tiskové středisko v KCP – telefony uvedeny na www.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz