SICAV, podfondy a některé aktuální otázky ohledně nich
O akciových společnostech s proměnným základnám kapitálem, podfondech, některých navrhovaných změnách v jejich úpravě v zákoně o investičních společnostech a investičních fondech, nejasnostech ohledně oddělenosti majetku SICAV a jejích podfondů a novinkách ve zdanění SICAV.
Podfond je definován jako „účetně a majetkově oddělená část jmění“, nemá právní subjektivitu a dle současné úpravy se použije pouze u SICAV. Je zřizován volitelně, tj. SICAV podfondy nutně mít nemusí (záleží na vůli zakladatelů). Svými vlastnostmi se blíží podílovému fondu, ale je vytvářen uvnitř SICAV a vyčleňuje se do něj část majetku SICAV. Pro každý podfond SICAV vydává zvláštní investiční akcie, jejichž majitelé se podílí pouze na majetku tohoto podfondu. Míra oddělenosti majetku v podfondu od majetku v ostatních podfondech a v samotném SICAV je popsána níže.
Výhodou SICAV a podfondů je velká flexibilita při shromažďování finančních prostředků k investičním účelům a při použití podfondů i možnost relativně bezpečné diverzifikace investičních strategií v rámci jednoho subjektu. Další výhodou je v některých případech i daňová efektivita (více níže).
Připravované koncepční novinky
V současné době probíhá čilý ruch ohledně novelizace ZISIF. První jeho novela nabyla účinnosti již 1.1.2015 a další jsou v přípravě.
Nejaktuálnější návrh novely, který byl na konci ledna předložen vládě, pochází od ministerstva financí[1]. Ten mimo jiné přináší zásadní novinky do úpravy podfondů a SICAV:
- 1. Podfondy by se nově měly oddělit od úpravy SICAV a měly by tak představovat samostatnější institut použitelnější pro širší okruh investičních fondů. Své podfondy by měly mít možnost vytvořit nejen SICAV, ale i investiční fondy ve formě běžných (uzavřených) akciových společností a podílové fondy. V budoucnu se tedy pravděpodobně budeme moci setkat s komplexnějšími strukturami investičních fondů, kdy možnost diverzifikace investičních strategií uvnitř jednoho subjektu (u podílových fondů uvnitř jednoho souboru jmění) nebude náležet již pouze SICAV.
- 2. Na druhou stranu, nově by SICAV měla povinnost podfondy vytvářet vždy. Z návrhu není zcela jasné, zda je z této změny nutné vyvodit závěr, že SICAV jako taková nemůže vydávat investiční akcie (tj. že investiční akcie lze vydávat pouze v souvislosti s podfondy).
- 3. SICAV by již nadále nemusel mít monistickou strukturu. Ta je v současnosti povinná, nicméně v praxi činí potíže v případech, kdy kvůli vyšší bezpečnosti za SICAV má jednat více osob společně, nebo kdy z důvodu flexibility má za SICAV jednat více osob samostatně.
- 4. SICAV by neměl povinnost vydávat zakladatelské akcie, bude moci vydávat pouze akcie investiční (za splnění stanovených podmínek – např. spojení hlasovacích práv alespoň s jedním druhem investičních akcií).
- 5. Nadále se již nemluví o zapisovaném kapitálu, ale o základním kapitálu (tvořen je ale stejně – prostředky z úpisu zakladatelských akcií). Pokud by SICAV nevydávala zakladatelské akcie, neměla by základní kapitál.
Oddělenost majetku podfondu a „mateřského“ SICAV
Novela rovněž řeší jeden z dosavadních interpretačních oříšků v ZISIF, a to rozsah oddělenosti majetku mezi jednotlivými podfondy navzájem a mezi podfondy a mateřskou SICAV.
Podfondy jsou často přirovnávány k podílovým fondům z důvodu, že se v obou případech jedná o samostatný (oddělený) soubor jmění. Nicméně, na základě aktuálně účinné dikce ZISIF nelze dojít k závěru, že majetek v podfondech je od ostatních podfondů a SICAV striktně oddělen.
Nová úprava stanoví, že „Majetek v podfondu nelze použít ke splacení dluhu, který není dluhem téhož podfondu.“ Navrhovaná úprava je oproti té aktuální („dluhy vzniklé v souvislosti s vytvořením podfondu, plněním jeho investiční strategie nebo jeho zrušením lze uspokojit pouze pomocí majetku v tomto podfondu.“) obecnější, díky čemuž při její aplikaci nevznikají problémy[2] a měla by tedy být posunem k lepšímu. Jako praktičtější se rovněž jeví negativní vymezení navrhovaného ustanovení.
Pro případ, že SICAV vydává zakladatelské akcie (viz bod 4. předchozí kapitoly), je v návrhu novely oddělenost majetku nesouvisejícího s investováním a majetku souvisejícího s investováním upravena obdobně jako v současné úpravě. Je tedy vyloučeno uspokojení dluhů mateřské SICAV vzniklých mimo investiční činnost tohoto SICAV z majetku investičního.
V této oblasti návrh novely představuje vítaný posun směrem k odstranění interpretačních problémů a ostřejšímu oddělení (i) majetku v podfondech od majetku SICAV a jiných podfondů a (ii) investičního majetku SICAV od jejího ostatního majetku.
Novinky ve zdanění SICAV od 1.1.2015
Od 1.1.2015 rovněž došlo k důležité změně týkající se zdanění investičních fondů. Nově na sazbu daně z příjmů ve výši 5 % dosáhne dle § 17b zákona o dani z příjmů pouze ten SICAV (a/nebo jeho podfond):
a) jehož akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu;
b) investující v souladu se svým statutem více než 90 % hodnoty svého majetku do cenných papírů, nástrojů finančního trhu a/nebo jiných finančních aktiv; nebo
c) za splnění dalších podmínek obdobné zahraniční fondy.
Tento daňový režim umožňuje zajímavou variantu, kdy by v korporátní struktuře mohla holdingová společnost ve formě SICAV fungovat jako efektivní „banka“ a půjčovat svým dceřiným společnostem finanční prostředky. Úrokové výnosy by totiž na úrovni SICAV byly daněny pouze 5 %, zatímco úrokové náklady by byly daňově uznatelnými náklady dceřiných společností, jejichž příjmy jsou daněny 19 %. Tato koncepce je samozřejmě dále podmíněna dalšími pravidly daňového práva.
Pro úplnost je třeba dodat, že na rozdíl od SICAV, podílové fondy budou mít své příjmy nadále daněny 5 % bez dalších podmínek.
Mgr. Jiří Mačát,
advokátní koncipient
Dvořák Hager & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.
Oasis Florenc
Pobřežní 394/12
186 00 Praha 8
Tel.: +420 255 706 500
Fax: +420 255 706 550
e-mail: praha@dhplegal.com
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[2] Při současné úpravě činí problém úzká definice „dluhy vzniklé nikoliv v souvislosti s vytvořením podfondu, plněním jeho investiční strategie nebo jeho zrušením“, která nepokrývá veškeré možnosti vzniku dluhů podfondu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz