SINGLE EUROPEAN ELECTRONIC MARKET (SEEM)
Dne 11. března tohoto roku Evropská Komise, spolu s několika dalšími organizacemi, uspořádala za účasti více než 150 subjektů z průmyslu, mezinárodních organizací a evropských institucí workshop ambiciózního projektu Single European Electronic Market (SEEM). Základní myšlenkou SEEM je pomocí informačních technologií významně přispět k cíli vytčenému Lisabonskou agendou, tzn. vybudovat do roku 2010 v Evropském hospodářském prostoru ekonomiku založenou na nejsoutěživějších a nejdynamičtějších dovednostech světa.
Dne 11. března tohoto roku Evropská Komise, spolu s několika dalšími organizacemi, uspořádala za účasti více než 150 subjektů z průmyslu, mezinárodních organizací a evropských institucí workshop ambiciózního projektu Single European Electronic Market (SEEM). Základní myšlenkou SEEM je pomocí informačních technologií významně přispět k cíli vytčenému Lisabonskou agendou, tzn. vybudovat do roku 2010 v Evropském hospodářském prostoru ekonomiku založenou na nejsoutěživějších a nejdynamičtějších dovednostech světa. Byly stanoveny nejdůležitější kroky k dosažení tohoto cíle: rozsáhlé investice do informačních technologií a telekomunikací; posílení výzkumu a vývoje, inovace; podpora podnikání. Záměrem této iniciativy je přivést dohromady klíčové hráče z podnikatelské a veřejné sféry v rámci EU a společně prosazovat optimální strategii v rozvoji informačních technologií a informatiky. Na SEEM navazuje celá řada podpůrných projektů a iniciativ.Jedním z hlavních úkolů SEEM je prosadit maximální možnou standardizaci komunikačních systémů. Takový proces je extrémně časově i finančně náročný a v Evropě existuje několik standardizačních iniciativ, např. CEN/ISSS, UN/CEFACT, OASIS, ETSI a další. Je nutné zohledňovat nezbytnost standardizace již při výzkumu a vývoji – k tomu by měly pomoci právě uvedené organizace. Je potřeba brát v úvahu mnoho hledisek, zejména vzájemné odlišnosti evropských zemí (jazykové, legislativní a další) a také potřeby společností a podniků „tradiční“ ekonomiky. Nadějným se jeví standard ebXML (viz www.ebxml.org).
Pokud jde o řešení pro malé a střední podniky, jako modelový region byla vybrána Emilia Romagna v Itálii. Je to 13. nejbohatší oblast v Evropě, přesto zde pouze 10% podniků využívá IT k přímému obchodování. V USA je to 61%. Za hlavní příčiny tohoto stavu lze považovat zejména tyto: nedůvěra v elektronické platby, právní a bezpečnostní problémy, investiční náročnost zejména pro malé podniky, nekompatibilita jednotlivých systémů, nedostatečná motivace podniků, neinformovanost. Záměrem SEEM je tyto překážky postupně odbourávat v jednotlivých regionech a vytvářet tak „digitalizované oblasti“. Důležitou roli zde budou hrát lokální organizace s vazbami na místní podniky. Jejich úkolem je zejména přesvědčit podniky k investicím do informačních technologií. Takové investice mají obvykle návratnost do 1 roku a během 5 až 7 let se zhodnotí až pětinásobně. Mají velký multiplikační efekt. V digitalizovaných oblastech se pak předpokládá prudký růst produktivity, zlepšení toku informací, jejich sdílení s dalšími subjekty, vznik nových zákaznických služeb, snižování nákladů na skladování. Současné dodavatelské řetězce budou více integrované a mnohem flexibilnější. Dalším krokem SEEM bude propojování jednotlivých oblastí do větších digitalizovaných celků.
V rámci SEEM již běží řada „podprojektů“. Jsou to např. ADAPT, OPENXCHANGE (systémy výměny obchodních informací bez ohledu na jejich ne/elektronickou povahu); ECOS (systém usnadňující implementaci B2B řešení, zejména v malých a středních podnicích), SCOOP (systém celosvětové spolupráce malých a středních podniků, zejména výrobních) a řada dalších, více či méně specializovaných.
Neuspokojivá je však současná právní úprava. Evropská legislativa upravuje jen některé oblasti informační společnosti, jako např. obsah webových stránek a odpovědnost za něj, internetovou reklamu (včetně spamu), platnost smluv uzavřených on-line, elektronické podpisy, doménová jména, ochranu spotřebitele a některé další. Připravují se předpisy upravující počítačovou kriminalitu, práva k nehmotným statkům, nebo vytvoření Evropské agentury pro síťovou a informační bezpečnost. Stále bohužel přetrvávají rozdíly mezi jednotlivými státy a řada ustanovení nemá jednotný výklad. Řada směrnic se již jeví jako nevyhovující současnému stavu rychle se měnící informační společnosti a musí být revidována (např. Směrnice o elektronickém obchodu, Směrnice o elektronických podpisech). Je také potřeba další úprava některých oblastí, např. smluvního práva, řešení smluvních i mimosmluvních sporů, přeshraničního poskytování služeb atd. Rovněž musí být stanovena nová inovační politika, a to na evropské i na národní úrovni.
Pro úspěch SEEM je velmi důležitý výzkum. Ten je v současné době rozptýlen mezi mnoho subjektů, jejichž spolupráce je nedostatečná. To by se mělo změnit za pomoci projektu European Research Area (ERA). S projektem SEEM také počítá 6. rámcový program (Sixth Framework Programme), což je nejdůležitější evropský program financování výzkumu a vývoje.
Posláním jarního workshopu byla, spíše než návrh konkrétních řešení, prezentace základních idejí, což je vzhledem k délce workshopu (pouze 1 den) pochopitelné. Tento článek zmínil jen některé z nich. Přesto, nebo možná právě proto, že je cíl SEEM velmi ambiciózní, stojí určitě za to jej podporovat. Myslím si, že ani pro řadu českých organizací a podniků by nebylo bez zajímavosti se s projektem SEEM seznámit a být takzvaně „při tom“. Zájemcům doporučuji seznámit se s úplným textem zprávy z workshopu na adrese http://europa.eu.int/information_society/topics/ebusiness/ecommerce/seemmarch/seem_report_july.pdf.
Filip Hajný
Central European Advisory Group
Betlémská 1
110 00 Praha 1
Tel.,fax: 222 22 0500
fhajny@ceag.cz
www.ceag.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz