Šíření poplašné zprávy
Trestní zákon ve skutkových podstatách jednotlivých trestných činů chrání nejrůznější zájmy. Trestný čin šíření poplašné zprávy, který je upraven v ustanovení § 199 zákona č. 140/1961 sb., trestní zákon v hlavě páté mezi trestnými činy hrubě narušujícími občanské soužití, směřuje především k ochraně obyvatelstva před panikou a vážnými obavami a znepokojením.
Trestní zákon ve skutkových podstatách jednotlivých trestných činů chrání nejrůznější zájmy. Trestný čin šíření poplašné zprávy, který je upraven v ustanovení § 199 zákona č. 140/1961 sb., trestní zákon v hlavě páté mezi trestnými činy hrubě narušujícími občanské soužití, směřuje především k ochraně obyvatelstva před panikou a vážnými obavami a znepokojením.Trestného činu šíření poplašné zprávy se dopustí ten, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá. Předpokladem pro naplnění této skutkové podstaty je, že musí jít o poplašnou zprávu, tedy o takovou zprávu, jež je způsobilá vyvolat u části obyvatelstva nějakého místa například pracovníků továrny, obyvatel vesnice, města apod. strach a obavy z možných budoucích událostí, který by negativně ovlivnily jejich životy. Může jít třeba o hrozbu úniku nebezpečných látek, protržení vodní nádrže apod. Poplašná zpráva musí být zprávou nepravdivou. Pokud by osoba šířila zprávu, která sice vyvolává znepokojení, ale je pravdivá, nepůjde samozřejmě o trestný čin. Poplašnou zprávu lze šířit pomocí tisku, rozhlasem, televizí, po Internetu, rozdáváním letáků, na shromáždění lidí atd.
Trestného činu se podle § 199 odst. 2 dopustí také ten, kdo poplašnou zprávu, ač ví, že je nepravdivá a může vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa, sdělí podniku nebo organizaci nebo policejnímu nebo jinému státnímu orgánu anebo hromadnému informačnímu prostředku. Je zřejmé, že toto ustanovení se má uplatnit především k postihu v současné době velmi populárních falešných bombových oznámení, která oznamují uložení bomby především na letištích, v hromadných dopravních prostředcích či nejrůznějších státních institucích a zpravidla působí velké komplikace při ověřování pravdivosti tohoto oznámení. I pro spáchání tohoto trestného činu je vyžadováno úmyslné zavinění.
Zvláštní skutková podstata postihuje šíření poplašné zprávy za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. Podle ustanovení § 200 trestního zákona spáchá trestný čin ten, kdo za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu způsobí, byť i z nedbalosti, nebezpečí vážného znepokojení, malomyslnosti nebo poraženecké nálady alespoň u části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu. Jak z dikce ustanovení vyplývá, tento trestný čin může na rozdíl od výše uvedené ho spáchat i ten, kdo šíří poplašnou zprávu, která je pravdivá. Tento trestný čin je možné spáchat jak úmyslně, tak i z nedbalosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz