Škoda na služebním vozidle
V případě, že řidič referentského vozidla způsobí svým zaviněním na služebním vozidle škodu, v jakém rozsahu může po něm zaměstnavatel požadovat náhradu a za jakých podmínek?
Zákoník práce řízení referentských vozidel speciálně neupravuje, nicméně toto by mělo být upraveno v pracovní náplni zaměstnance – referenta. Zde je pak nerozhodné, zda je pracovní náplň upravena přímo v pracovní smlouvě (listině), popřípadě v příloze k pracovní smlouvě, která je pak součástí takovéto pracovní smlouvy. Pokud povinnost zaměstnance řídit referentské vozidlo a dodržovat s tím spojené povinnosti nebude v pracovní smlouvě, popřípadě v její příloze – pracovní náplni – uvedena, problémem by bylo jednak právo zaměstnavatele řízení referentského vozidla po zaměstnanci vyžadovat, jednak možnost zaměstnavatele dát zaměstnanci výpověď z důvodů § 46 odst. 1, písm. e) zákoníku práce – zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce
Podmínkou pro řízení referentského vozidla je platný řidičský průkaz – základní podmínka, stanovená právními předpisy.
Další povinnosti řidiče je povinnost podrobit se povinnému školení a přezkoušení – upraveno v zákoně č. 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, v části páté a v prováděcí vyhlášce č. 167/2002 Sb. , § 21. Školení a přezkoušení provádějí osoby, mající příslušná oprávnění podle výše uvedeného zákona a prováděcí vyhlášky – fakticky se jedná o autoškoly, resp. příslušné oprávněné zaměstnance autoškol. Rozsah školení činí 16 hodin ročně a přezkoušení je jednou za tři roky.
Povinnost lékařského vyšetření není v současné době obecně upravena, nicméně je účelné tuto povinnost upravit v pracovní smlouvě, popřípadě v interních předpisech zaměstnavatele. Musí být samozřejmě vyřešena otázka závaznosti těchto interních předpisů pro jednotlivé zaměstnance. V každém případě zřejmě by bylo možné dovodit právo zaměstnavatele požadovat po zaměstnanci doložení povinných prohlídek podle zákona č. 361/2000 Sb. , § 87 – prohlídky po dovršení věku 60 let, 65 let, 68 let a následně každé dva roky.
Povinnost zaměstnavatele, pokud se jedná o otázku bezpečnosti práce, upravuje nařízení vlády č. 168/2002 Sb. , kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz