Směnka
Jakým způsobem lze na směnku uvést, kdy má být splatná? Co se stane v případě, kdy tento údaj na směnce zcela chybí?
Údaj o splatnosti směnky je jednou z řady tzv. směnečných doložek, které mohou, ale nemusí, být součástí směnky. Není přitom podstatné, zda jde o směnku vlastní (tj. o směnku, ve které se její výstavce zavazuje, že zaplatí určitou peněžní sumu) nebo o směnku cizí (tj. o směnku, ve které dává její výstavce příkaz jiné osobě, aby tuto směnečnou sumu majiteli směnky zaplatila).
Jak vyplývá ze zákona směnečného a šekového (zákon č. 191/1950 Sb. ), splatnost směnky lze určit celkem čtyřmi způsoby. U každého z níže uvedených případů je ale třeba dbát toho, aby byl údaj o splatnosti směnky určen dostatečně přesně a srozumitelně. V opačném případě se vystavujeme riziku, že neurčitost či rozporuplnost předmětného směnečného prohlášení povede k jeho neplatnosti.
Nejčastějším způsobem stanovení splatnosti směnky bude zřejmě splatnost v konkrétní den. V takovém případě je třeba do textu směnky doplnit větu znějící kupř. “Splatná dne 2.1.2007”. Splatnost směnky stanovená na konkrétní den může ovšem být stanovena i nepřímo, tj. např. formulací “Splatná na Štědrý den 2007”.
Dalším způsobem stanovení splatnosti směnky je tzv. splatnost na určitý čas po datu vystavení směnky. Rozhodneme-li se pro tuto variantu, je třeba do textu směnky doplnit např. následující prohlášení “Splatná 3 měsíce po vystavení”.
Třetím způsobem stanovení splatnosti směnky je splatnost “na viděnou”. V takovém případě půjde o tzv. vistasměnku, tedy o směnku splatnou při jejím předložení k zaplacení. Má-li být směnka splatná na viděnou, v jejím obsahu by mělo být uvedeno kupř. “Splatná na viděnou”, “Splatná při předložení” apod.
Posledním způsobem, jak může být splatnost směnky určena, je splatnost na určitý čas po vidění. To znamená, že směnečný dlužník je povinen směnku zaplatit určitý čas potom, co mu byla předložena k zaplacení. Tomuto stanovení splatnosti směnky odpovídá kupř. prohlášení “Splatná 5 dnů po vidění”.
Závěrem je vhodné se zmínit o tom, co se stane, pokud bude údaj o splatnosti na směnce zcela chybět. Tato skutečnost rozhodně sama o sobě nepovede k neplatnosti směnky. Naopak, jak plyne ze zákona směnečného a šekového, směnka neobsahující údaj o splatnosti je splatná na viděnou. Půjde proto o vistasměnku, tedy jak plyne z výše uvedeného výkladu, o směnku splatnou při předložení k zaplacení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz