Smlouva o výkonu funkce
Stal jsem se jednatelem společnosti s ručením omezeným. Za tímto účelem jsem se společností uzavřel smlouvu o výkonu funkce, ve které je mimo jiné stanovena výše mé měsíční odměny. Valná hromada společnosti však dosud tuto smlouvu neodsouhlasila. Znamená to, že musím svoji funkci vykonávat zadarmo?
Smlouva o výkonu funkce je zvláštním typem smlouvy, jehož cílem je upravit vzájemná práva a povinnosti mezi společností a nejčastěji právě členem jejího statutárního orgánu (tedy v tomto případě jednatelem). Společnost nemá povinnost smlouvu o výkonu funkce s jednatelem uzavírat; s ohledem na právní jistotu obou subjektů to však lze jistě doporučit. Obsahem této smlouvy pak bývá i dohoda o výši odměny jednatele.
Důležité je, že smlouva o výkonu funkce musí mít písemnou formu a musí být schválena valnou hromadou společnosti s ručením omezeným. Dokud ji valná hromada neschválí, nenabude účinnosti. To znamená, že smlouva sice fakticky existuje, ale nevyvolává dosud žádné právní následky (účinky).
V praxi to kupř. vede k tomu, že ačkoliv má jednatel podle smlouvy o výkonu funkce právo na odměnu, nemůže mu ji společnost v dohodnuté výši a splatnosti vyplatit. Právo na odměnu za dohodnutých podmínek totiž jednateli vzniká až okamžikem účinnosti smlouvy.
Uvedené ovšem v žádném případě neznamená, že jednatel musí do okamžiku schválení smlouvy o výkonu funkce vykonávat svoji činnost bezplatně. Obecným rysem výkonu funkce jednatele společnosti je totiž jeho úplatnost. Proto dokud se smlouva o výkonu funkce nestane účinná, náleží jednateli odměna, která je v dané době obvyklá za činnost obdobnou činnosti, kterou jednatel uskutečnil v rámci výkonu své funkce. Je logické, že obvyklá výše odměny záleží na mnoha faktorech. Mezi nimi bude hrát důležitou roli velikost společnosti či předmět jejího podnikání.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz