Smluvní pokuta
Je možné si ve smlouvě dohodnout takovou konstrukci smluvní pokuty, že smluvní pokuta nebude stanovena nějakou fixní částkou (např. 1.000,- Kč za porušení smluvní povinnosti), ale bude závislá na době, po kterou porušení smlouvy trvá (např. 0,5% denně z dlužné částky za každý den prodlení)?
Smluvní pokuta je jeden ze zajišťovacích prostředků splnění závazku. Jde o peněžitou částku, kterou je dlužník povinen zaplatit věřiteli v případě, že nesplní povinnost (závazek) smluvní pokutou zajištěnou, a to i tehdy, nevznikne-li z tohoto porušení věřiteli žádná škoda. Institut smluvní pokuty je zakotven v ustanovení § 544 a násl. občanského zákoníku (zákona č. 40/1964 Sb. ); obchodní zákoník (zákon č. 513/1991 Sb. ) obsahuje pouze některá ustanovení o smluvní pokutě, která mají pro obchodní závazkové vztahy před úpravou v občanském zákoníku aplikační přednost.
Sjednání konkrétní výše smluvní pokuty ponechává zákon na dohodě smluvních stran. Zákon tedy nebrání tomu, aby si smluvní strany sjednaly smluvní pokutu stejným způsobem jako v případě úroku z prodlení, tedy v závislosti na době, po kterou trvá porušení smluvní pokutou zajištěné povinnosti (např. procentní částkou za každý měsíc či den prodlení). Pro platnost dohody o smluvní pokutě je ale třeba, aby byla učiněna písemně a výše smluvní pokuty či způsob jejího určení byl sjednán dostatečně určitě a srozumitelně. Bude-li smluvní pokuta sjednána stejným způsobem jako úrok z prodlení a půjde-li o prodlení se zaplacením peněžitého dluhu (např. nájemného, kupní ceny apod.), je dlužník povinen zaplatit věřiteli jak smluvní pokutu, tak úrok z prodlení z dlužné částky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz