Sony Ericsson T610: Kdo ho koupí, neprohloupí
O tomto mobilu bylo napsáno už dost, dnes se vám nabízíme delší zkušenosti našeho čtenáře, které přijdou určitě vhod. Na cestě je nástupce v podobě K700, cena modelu T610 půjde dolů a spoustě lidí bude vyhovovat.
Tento článek popisuje moje zkušenosti s telefonem Sony Ericsson T610. Nejde o recenzi, popisuji jen, co jsem vyzkoušel a považuji za důležité nebo zajímavé. Jde tedy pouze o čistě subjektivní názory.
Moderní elegance
Černo-stříbrná kombinace modelu T610 je velmi elegantní, ovšem vkusné jsou i méně rozšířené kombinace černé s modrou nebo červenou. Chladivý hliník působí kvalitně, zpracování je precizní. Méně přesné je snad jen slícování krytu baterie a vlastního těla telefonu – zůstává mezi nimi nehezká mezera. Ačkoli kryty nejsou výměnné, telefon po promačkání vrže. Displej orámovaný lesklým černým plastem je ideálním lapačem nečistot, takže nezbývá než pomocí přibaleného hadříku leštit a leštit. Přestože k telefonování používám osobní handsfree, je přístroj téměř neustále "zapatlaný". Rozměry i hmotnost jsou velmi příjemné a řekl bych, že jakékoli další zmenšování by znamenalo omezení komfortu při ovládání.
Hranaté křivky v dnešní době letí
Pokud jste majitelem některého z asijských véček, nejspíš vás displej T610 ve všech směrech zklame. Ale většina uživatelů ostatních méně barevných, nebo dokonce černobílých telefonů bude určitě nadšena. Displej je dostatečně velký a jemný, písmo krásně vyhlazené. S funkčně blízkými modely jako je Siemens S55 nebo Sony Ericsson T68(i) se naprosto nedá srovnávat. Ačkoli jsem měl model T68i velmi rád, dnes bych se k němu rozhodně nechtěl vracet, protože díky T610 jsem si uvědomil, jak nehezký měl displej. Samozřejmě si ale uvědomuji, že srovnání s tak starým přístrojem je poněkud nefér.
Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i a Siemens S55
Zde se podívejte, jak může vypadat pohotovostní obrazovka s použitím různých pozadí
Viditelnost displeje u T610 je na slunci dosti špatná, ale v místnosti výborná. Poměrně malý mi přijde úhel, ze kterého se lze na telefon dívat, aby bylo zobrazení správné. Při práci v menu se na displej vejde záhlaví, šest řádků textu a řádek s funkcemi softwarových tlačítek. V klidovém stavu jsou na displeji zobrazeny hodiny jako spořič, čas však téměř není k přečtení, zobrazuje se tmavými číslicemi na světlém pozadí. Stačí ovšem stisknout jedno z tlačítek pro regulaci hlasitosti a hodiny se přibližně na šest sekund podsvítí. Do telefonu lze také nahrát vlastní schémata, která mohou kompletně změnit vzhled, tj. tapetu, pozadí menu, barvy písma i lišt, tvar softwarových tlačítek a podobně. V přístroji je již několik schémat nahraných, další najdete na webu, nebo si je můžete vytvářet v počítači. K tomu lze použít například program Theme Creator Pro 3G, který lze stáhnout z této stránky. Je použitelný pro Windows 95 až XP a Windows NT 4.
Na výběr je z několika barevných schémat, to aby jedna varianta neomrzela
Zvukové schopnosti telefonu jsou velmi dobré, polyfonní melodie se mi opravdu líbí. V telefonu je jich několik, další jsou k dispozici na internetu a v telefonu je také skladatel polyfonních melodií, který doporučuji vyzkoušet. Při hovoru je zvuk čistý, uvítal bych ale možnost ještě více zvýšit hlasitost, ani maximální hodnota mi v některých situacích nestačí. Vlastní melodii můžete přiřadit jednotlivým kontaktům (nikoli číslům), ze stejné palety melodií lze vybírat i v případě budíku. U SMS zpráv je k dispozici tichý režim, cvaknutí a šest velmi podobných krátkých melodií. Všechny SMS vyzvánějí stejně, zde není možné individuální přiřazení zvuků ke kontaktům.
Přehled melodií --- Hudební skladatel --- Editor obrázků
Stručně se zmíním o výdrži, ke které jsem zpočátku přistupoval velmi skepticky – zejména při pohledu na miniaturní placičku (rozměry přibližně 61 x 37 x 5 mm) a při porovnání s těžkou baterií mé staré Nokie 6210. Naštěstí jsem se mýlil. Volám spíše méně, během dne telefonuji průměrně asi 20 minut, dalších 20 minut používám internet a elektronickou poštu (přes GPRS a Bluetooth), Bluetooth mám zapnuto celý den kvůli možnosti ovládat telefon z počítače. Hry nehraji a na noc přístroj vypínám. V tomto režimu mi telefon vydrží na jedno nabití 3 až 4 dny, což se mi zdá slušné. Baterie na vybití upozorňuje včas a i tehdy, když se ukazatel nabití zcela vyprázdní, máte ještě čas uskutečnit krátký hovor a najít nabíječku.
Testovaná Twist karta se k designu mobilu vůbec nehodila, ale co se dá dělat, vpravo vidíte způsob jejího uchycení
Ovládání na jedničku
Ovládání přístroje pomocí dvou funkčních kláves je příjemné a pohodlné, osobně mi vyhovuje více než starší koncepce Yes/No/kontextové tlačítko, kterou znám např. z T68i. Uspořádání položek menu je podle mě velice logické a srozumitelné. Pouze práce s adresářem mi přijde poněkud zvláštní a ti, kdo nikdy nevlastnili telefon této značky, si budou muset asi chvíli zvykat. Abych byl konkrétnější – připadá mi vhodné vstoupit do telefonního seznamu, zde vidět kompletní údaje o kontaktu a přes kontextovou nabídku měnit libovolný údaj. U T610 vstoupíte do seznamu pomocí Volat kontakt, tím se vám ovšem zobrazí u každého jen telefonní čísla. Chcete-li vidět kontakt celý, musíte na to přes Práce s kontaktem – Zobrazit kontakt, z tohoto místa ale nevytočíte číslo, nepošlete e-mail, ani nezměníte údaje, k tomu slouží sekvence Práce s kontaktem – Upravit kontakt. Nepochybuji, že mnoha lidem toto uspořádání vyhovuje, já se ovšem nemohu zbavit dojmu, že je poněkud kostrbaté.
Klávesy YES a NO vystřídal nový způsob ovládání, joystick zůstal
Nešikovný mi připadá i přístup do vlastního menu. První položku je sice možné spustit z pohotovostního stavu pohybem joysticku doleva, ale pro všechny ostatní už je nutné vstoupit do menu (joystick doprava), zvolit Vlastní menu (klávesa 3) a teprve poté nalistovat hledanou položku (příp. u položek na 1.–9. místě stisknout příslušnou číselnou klávesu). Přišlo by mi praktičtější vstupovat joystickem doleva rovnou do Vlastního menu. Vlastní menu má kapacitu patnáct položek. Odezva telefonu je přiměřeně rychlá a jakmile si osvojíte číselné zkratky pro nejpoužívanější funkce, budete telefon ovládat pohodlně a rychle.
Rovněž se mi nelíbí jednoúčelové tlačítko na pravém boku sloužící pro vstup do wapu, tím spíš, že wap je přiřazen i pohybu joysticku nahoru z pohotovostního stavu. Obě tato přiřazení není možné změnit. Nevyhovuje mi ani fakt, že tlačítko na horní ploše telefonu lze využít jen k zapnutí/vypnutí přístroje, možnost pomocí něj např. rychle měnit profily jako u Nokií by se mi zamlouvala víc.
Spoušť foťáčku, tlačítko plus a mínus, nahoře vidíme klávesu ON/OFF
Pochválit musím českou lokalizaci, je provedena opravdu pečlivě. Uvítal bych možná označení MMS místo Obrázek či Minutka místo Časovač, ale to už jsou jen velmi subjektivní vady na kráse (výraz Obrázek byl navíc v novější verzi firmwaru nahrazen). Veškerý textový výstup telefonu (i tam, kde jsou použity zkratky) je velmi srozumitelný, Sony Ericsson nás naštěstí ušetřil záhadných hlášek, jaké najdeme třeba u Siemensů (Odch.mn.kr.do nebo Aut.zamk.tlač).
Základní menu telefonu a podmenu zpráv
Z pohotovostního stavu je možné pravým softwarovým tlačítkem vstoupit přímo do menu Další, kde je uloženo několik často používaných funkcí (Zapnout tichý režim, Zapnout Bluetooth, Zapnout infraport, Vystavit poznámku, Stav telefonu, Zamknout klávesnici). Bohužel nelze tento seznam nijak upravovat. Stav telefonu se zobrazí i po stisknutí tlačítek regulace hlasitosti, ukazuje ovšem jen datum, zvolený profil, model telefonu a vlastní telefonní číslo, které musíte nejdříve uložit. Praktická funkce odhadování zbývající pohotovostní doby a času pro hovory zde chybí.
Nedokonalý adresář
Adresář telefonu byl pro mě mírným zklamáním, zejména kvůli nevelké kapacitě (510 položek, nikoli kontaktů) a pro omezený počet čísel přiřaditelných ke kontaktu (domácí, zaměstnání, mobilní, jiné, fax). Není také možné mít u jednoho kontaktu třeba dvě mobilní čísla. Netvrdím, že adresář je špatný, ale od telefonu tohoto kalibru jsem prostě čekal víc. Sympatická je možnost přidělit kontaktu obrázek, který se zobrazí při příchozím hovoru i SMS. Jedno číslo lze nastavit jako výchozí. Po rychlém vstupu do adresáře z pohotovostního stavu joystickem dolů je možné vyhledávat jen podle prvního písmene, což je jistě škoda. Vyhledávání zadáním několika znaků je přístupné jen z menu Telefonní seznam – Volat kontakt. Tuto položku lze vložit na první místo v nabídce Moje menu, a tak ji přiřadit pohybu joysticku doleva, ale ani zde nejde o zjemňování výběru postupným zadáváním písmen.
Telefonní seznam -- Seznam volání
Z pohotovostního stavu lze levým softwarovým tlačítkem vstoupit přímo do menu Hovory, kde je uložen seznam příchozích, odchozích a zmeškaných hovorů odlišených šipkami různých barev. Trochu mi vadí, že u zmeškaných hovorů se zobrazuje pouze informace, kolikrát se dotyčný pokoušel dovolat a čas posledního pokusu. Uvítal bych možnost zjistit čas u každého volání.
Napíšete, co jen chcete
Při psaní SMS jsou k dispozici jen čtyři řádky, což není na telefon s touto velikostí displeje mnoho. Mě osobně dost irituje záhlaví Napsat novou, které se zcela zbytečně zobrazuje po celou dobu editace zprávy. Také ikonku tužky a papíru v levé horní části displeje bych byl ochoten obětovat za jeden řádek navíc. Ale uznávám, že uživatel, který není „zmlsaný“ desetiřádkovým véčkem, nebude tuto vlastnost vnímat jako zásadní chybu. Nelze tvrdit, že člověk ztrácí kvůli nedostatku prostoru přehled o psaném textu.
Pohyb po textu je výborný, joystickem se lze pohybovat po znacích, slovech i řádcích, příchozí zprávu lze číst po stránkách pomocí tlačítek pro změnu hlasitosti. V přístroji se objevuje i stařičká vychytávka Ericssonů – psaní za pomoci tlačítek regulace hlasitosti, takže např. klávesa 2 napíše „a“, ale je-li stisknuta v kombinaci s tlačítkem "+", objeví se na displeji rovnou „b“, v kombinaci s tlačítkem "-" pak napíšete „c“. Dále oceňuji možnost vkládat z mapy symbolů rovnou celé smajlíky, i tato činnost bývá na některých telefonech utrpením. Upozorním ještě na jednu drobnost, která mě potěšila – napíšete-li levou závorku, pak text a pak znovu vstoupíte do mapy znaků, přístroj automaticky nabízí napsání závorky pravé. Odeslání zprávy vyžaduje poměrně velký počet kliknutí. Řeším to tak, že pro nejčastější příjemce mám vytvořeny jednočlenné skupiny a SMS pak odesílám skupině, což je o trochu rychlejší, než se nořit do telefonního seznamu.
Při psaní SMS zprávy jsou k dispozici čtyří řádky, pro čtení o jeden více
Při psaní SMS zvolil Sony Ericsson řešení, které považuji za nejrozumnější – uživatel si může sám vybrat, bude-li psát s diakritikou, nebo bez ní a chce-li použít T9. Psaní za pomoci slovníku T9 (zapíná se dlouhým stiskem hvězdičky) využívám jen velmi málo, ale zdá se mi, že jeho slovní zásoba je velmi dobrá. Všiml jsem si, že si bez problémů poradí i se spoustou méně běžných slov, jako je rozbočovač, sběrnice, outsourcing či Delphi. Dobře řešené je také vlastní psaní, kde si můžete vybrat, jestli se návrhy slova mají zobrazovat (tři řádky velkým písmem), nebo ne, v nabízených výrazech pak listujete pomocí joysticku nahoru a dolů. Líbí se mi, že vlastní výrazy, které slovník naučíte, se ukládají do seznamu Moje slova, který si můžete prohlížet a případně promazávat.
Znaky se při psaní SMS začnou odpočítávat až tehdy, kdy do konce zprávy zbývá 23 znaků. Po překročení 160 znaků (nebo násobku) se na chvilku zobrazí informace, kolikátou zprávu píšete. Praktická je možnost smazat zprávu (pokud nejste uvnitř této zprávy) jednoduchým stiskem klávesy C, není třeba kvůli tomu vstupovat do menu. V menu najdete užitečnou položku Smazat vše, která slouží k hromadnému smazání zpráv. Nepříjemné naopak je, že T610 neumožňuje vytvářet vlastní složky pro ukládání SMS. U přístroje s kapacitou přes 60 zpráv by se tato funkce jistě hodila.
Klávesnice bude vyhovovat všem
V telefonu je vestavěn povedený e-mailový klient. Umožňuje pracovat až se třemi účty najednou a má poměrně bohaté možnosti nastavení. Příjemná je funkce nastavení intervalu kontroly poštovního účtu (v rozmezí 5 minut až 12 hodin) a nastavení stahování pouze hlaviček, které pak bohužel nelze hromadně označit ke stažení. Odchozí poštu lze automaticky posílat kromě adresátovi i na zvolenou adresu, telefon nedokáže odeslanou poštu archivovat, klient si rozumí s diakritikou a umí odesílat přílohy. Ty ovšem nezvládne přijmout a hlavně nijak neupozorní, že byly ke zprávě přiloženy. Také se při stahování nezobrazuje, kolikátou zprávu a z kolika celkem přístroj právě přenáší. Telefon samozřejmě zvládá i práci s EMS a MMS.
S psaním zpráv úzce souvisí i kvalitní klávesnice. Komfort typu Nokia 6210/6310 sice nečekejte, ale přesto si troufám říct, že klávesnice bude vyhovovat snad všem. Méně běžné je umístění mezery na tlačítku #.
Dobrá organizace práce
Diktafon je přístupný pouze z menu (Obrázky a zvuky – Záznam zvuku), neexistuje pro něj samostatné tlačítko, což snižuje jeho užitnou hodnotu. Při zvolení položky Záznam zvuku ihned začne nahrávání, které nelze pozastavit, ale jen ukončit, čímž se nahrávka automaticky pojmenuje a uloží v menu Moje zvuky. Během nahrávání je na displeji graficky znázorněn průběh zaplňování dostupné volné paměti, přičemž platí, že každá sekunda nahrávky zabírá v paměti kolem 0,6 kB.
V telefonu je jednorázový i opakovaný budík, oba vás vzbudí i v případě, že je telefon vypnutý; melodii si můžete zvolit. Kalendář je graficky pěkně zpracovaný a má dostatečnou kapacitu. Můžete do něj vkládat šest druhů událostí (schůzka, rande, cestování, dovolená, výročí, různé) a poznámky (úkol, volání), přičemž jednu z poznámek je možné tzv. vystavit na displej, a tak ji máte stále na očích. K poznámkám i událostem lze nastavit připomenutí. Při práci s kalendářem můžete zvolit týdenní, nebo měsíční pohled a dále položku Zobrazit dnešní, která ukáže události připadající na aktuální den a všechny poznámky. V kalendáři fungují klávesy 1, 4 a 7 k přesunu o týden, měsíc a rok zpět; klávesy 3, 6 a 9 vás posunou o týden, měsíc nebo rok kupředu.
Organizační funkce
Menu Organizátor dále nabízí minutku (časovač), stopky s devíti mezičasy, kalkulačku a položku Paměť kódů. Kalkulačka nebere v úvahu priority početních úkonů a nabízí paměť pro mezivýsledky, která se po ukončení práce s kalkulačkou vymaže. Do paměti kódů můžete ukládat různá přístupová hesla, kódy PIN atd. a celou paměť pak zabezpečit číselným heslem. Při vstupu do paměti kódů vždy zadáte toto heslo, aplikace vám ukáže tzv. kontrolní slovo a je-li správné, použili jste správné heslo. Vtip je v tom, že aplikace dovnitř pustí i toho, kdo zadá chybné heslo (ukáže se špatné kontrolní slovo), ovšem uložená data zobrazuje nesprávně. To je sice rafinované, ovšem poněkud nedomyšlené, protože i ten, kdo nezná správné heslo, vám může uložená data změnit, nebo rovnou smazat.
Jak si rozumí s počítačem
Pro připojení telefonu ke stolnímu počítači používám Bluetooth USB adaptér i-Tec (Bluetooth class 1.1, ovladače Widcomm) a zde nemám nejmenších výhrad. Telefon byl nalezen a spojení se sestavilo na první pokus, navíc je stabilní, při přímé viditelnosti funguje bez problémů na vyzkoušenou vzdálenost až osm metrů, přes jednu zeď vždy, přes dvě občas. Práce se soubory (zejména s obrázky a melodiemi) je velmi příjemná a probíhá jako v kterékoli jiné složce Průzkumníka. Je též možné procházet soubory a adresáře počítače z telefonu, bohužel při této činnosti mi T610 často "zamrzá". Také jsem si všiml zvláštní drobnosti, že po uskutečněném připojení k internetu prostřednictvím Bluetooth se nastavená hlasitost vždy přesune na stupeň 2 (z celkových osmi).
Ke správě telefonu z počítače jsem vyzkoušel několik programů, z nichž naprostá většina byla špatná, nebo rovnou nepoužitelná. Utilita, u které jsem nakonec zůstal, je Float's Mobile Agent (FMA). V době psaní tohoto článku byla aktuální verze 0.10 RC3 s aktualizačními balíčky fma-0.10-update27b až d; lze ji stáhnout jako freeware ze stránky http://fma.xinium.com. Předností tohoto programu je možnost kompletní správy telefonu, download zdarma a podpora Bluetooth, nevýhodou je její evidentní nedodělání – ostatně již z názvu je patrné, že jde o vývojové stádium "release candidate", nikoli o finální produkt. Některé funkce nelze použít, některá nastavení nefungují. Důležité funkce, jako je základní práce s kontakty a SMS, jsou však již hotové a tvůrci na programu stále usilovně pracují; přibližně každých 2–6 týdnů je k dispozici nová verze, nebo alespoň aktualizační balíček. K instalaci opravných balíků je nutný program dospatch.exe, který lze stáhnout z domovské stránky FMA. Stručný návod, jak program aktualizovat, je přiložen v každém balíku.
K synchronizaci s kalendářem a adresářem MS Outlooku používám program XTNDConnect PC z přiloženého CD. Synchronizace je poměrně rychlá, údaje se přenáší správně včetně diakritiky. Mám jen dvě drobné výtky – program občas odmítá přístroj najít, i když jej My Bluetooth Places či Mobile Agent bez problémů vidí. Domnívám se také, že program by si zasloužil modernizaci, vzhledově a částečně i funkčně již mírně zaostává.
Komunikace přes infraport mi bezchybně funguje jak mezi dvěma telefony, tak i po propojení T610 a PDA. Trochu mě mrzí, že na dodávaném CD jsem nalezl 13 jazykových verzí, ovšem českou ani slovenskou nikoli, i když je přístroj oficiálně určen pro český trh. Z CD lze instalovat zmíněný program XTNDConnect, Sony Ericsson MMS Home Studio, Sony Ericsson Image Editor, průvodce připojením k síti a ovladače modemu. Pro práci s CD výrobce předepisuje operační systém Windows 98/4.0 NT nebo vyšší a 40 MB místa na pevném disku.
Co si zahrát?
V telefonu je předinstalováno několik her na platformě Java i Mophun. Vesměs efektně vypadají (Deep Abyss či Minigolf v Mophunu), ovšem jsou poměrně nezáživné a nedokáží upoutat na delší dobu. Pro mě byla použitelná snad jen hra Five Stones, což jsou staré dobré piškvorky. Naopak vůbec jsem nepochopil hru Colourbug, kde pomocí kláves 1-9 přesouváte roj žlutých teček mezi devíti poli na displeji. Je pochopitelně možné libovolnou hru či aplikaci dohrát. Občas si zahraji šachy, Erix, námořní bitvu či tetris. Za užitečnější potom považuji cMessenger (tady pozor, při nevhodné volbě datového tarifu můžete poměrně rychle prodatovat celé jmění) či známý WebViewer – když není jiná možnost, dobře poslouží. Nepříjemným rysem práce s javovými aplikacemi je jejich nízká rychlost, T610 v tomto parametru rozhodně nijak nevyniká, spíše naopak.
Hry
O wapu jsem se již zmínil v pasáži o ovládání, je mu vyhrazeno pravé boční tlačítko a pohyb joystickem nahoru. Jako by to nestačilo, na wap vás nasměrují i první dvě položky v menu – Sony Ericsson a Internetové služby (u telefonů od T-Mobilu jsou nazvané Downloads a t-zones). U telefonů z volného prodeje vás joystick nahoru a položka Internetové služby nepřipojí rovnou k wapu, ale do jakéhosi off-line rozcestníku Sony Ericssonu, ale tlačítko na pravém boku i položka Sony Ericsson směřují k wapu přímo. Pokud se samovolně aktivují (např. při nezamčené klávesnici) a vy využíváte wap přes CSD, mohlo by vás to hodně mrzet. Jinak se s wapem pracuje velmi dobře, displej má dostatečné rozměry, rozlišení i barevnost. Sympatická je podpora 25 záložek.
Moc si nepamatuje
Fotoaparát u T610 mě rozhodně nenadchl – pro MMS vyhovující, jinak jen stěží použitelný. Slušné fotografie jsem schopen pořídit pouze tehdy, když fotím nějaký blízký objekt na dobrém slunci, ale protože jsem již viděl mnoho přijatelných obrázků z tohoto telefonu, je chyba spíše ve mně než v Sony Ericssonu.
Fotografie pořízené foťáčkem v T610 - zleva běžný program, černobílý, negativ a sépiový nádech
Výhradu mám také ke kapacitě paměti – 2 MB sice vypadají solidně, ale má zkušenost je taková, že ač nejsem zrovna sběratelem melodií, obrázků, schémat ani her, telefon mám neustále zaplněný. Paměťová karta by takovému přístroji určitě slušela a já osobně bych kvůli ní dokázal snést i vyšší cenu.
Využití paměti
Kdo ho koupí, neprohloupí
Kdysi jsem k tomuto přístroji i k celé značce Sony Ericsson přistupoval s nemalou dávkou nedůvěry. Přesto si mě model T610 velmi rychle získal a mohu upřímně říct, že jsem své volby nikdy nelitoval a dnes bych ho nevyměnil za žádný z aparátů, které jsem svého času považoval za vhodné kandidáty ke koupi. Můj názor je, že jde o vynikající přístroj. Velmi důležitý je i fakt, že se prodává za opravdu slušnou cenu, vzhledem ke svému vybavení. Jsem přesvědčen, že uživatel, který potřebuje kvalitní, spolehlivý a dobře funkčně vybavený pracovní nástroj, rozhodně neudělá koupí T610 chybu.
Poznámka: Používám firmware R1A081; verzi firmwaru lze zjistit zadáním tradiční sekvence > * < < * < *, kde úhlové závorky <, > znamenají pohyb joystickem doleva, resp. doprava. Z nabídky zvolte Informace o službě – Informace o softwaru.
Zdroj: Mobilmania
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz