Soud potvrdil doměření daně kvůli fiktivní transakci mezi Futaba Czech s.r.o. a její mateřskou společností

Krajský soud v Hradci Králové nedávno rozhodl ve sporu mezi společností Futaba Czech, s.r.o. a Odvolacím finančním ředitelstvím (č. j. 31 Af 3/2024). Soud se ztotožnil s postupem finanční správy a potvrdil doměření daně z příjmů právnických osob ve výši 17 milionu Kč. Důvodem bylo nesprávné nastavení převodních cen mezi českou společností a její japonskou mateřskou společností.
Společnost Futaba Czech, s.r.o. působí na trhu od roku 2005 jako výrobce součástek pro automobilový průmysl. Společnost Futaba Czech, s.r.o. je součástí nadnárodní skupiny Futaba, jejíž řídicí společností je Futaba Industrial Co. se sídlem v Japonsku, která vlastní 85% podíl v této české dceřiné společnosti a je tedy i její mateřskou společností.
Finanční správa dospěla k závěru, že mezi Futaba Czech, s.r.o. a její mateřskou společností probíhala takzvaná fiktivní (hypotetická) transakce. Tato transakce spočívala v tom, že česká společnost prováděla komplexní výrobní činnost pro mateřskou firmu na základě faktického ovládání a řízení ze strany této mateřské společnosti.
Podle správce daně byla česká společnost v mnoha ohledech plně pod kontrolou japonské mateřské společnosti, a to zejména v oblasti strategického řízení a dlouhodobého plánování. Toto řízení bylo navíc umocněno personálním propojením, kdy klíčové manažerské pozice v české společnosti (například jednatel, prezident a viceprezident) zastávali zaměstnanci japonské mateřské společnosti vyslaní z Japonska. Tito manažeři tvořili nejvyšší vedení v české společnosti a nepodléhali již žádnému dalšímu řízení ze strany lokálního managementu.
Správce daně dále v této souvislosti zpochybnil funkční a rizikový profil české společnosti a označil ji za společnost s omezeným podnikatelským rizikem, protože její podnikatelská činnost není plnohodnotně a samostatně řízena. Důvodem bylo, že její činnost byla zásadně ovlivněna mateřskou společností, která vykonávala funkce strategického plánování, vyjednávání se zákazníky či cenotvorby jak z titulu řídicí společnosti, tak prostřednictvím svých vyslaných zaměstnanců.
Společnost Futaba Czech, s.r.o. nerozporuje, že její vrcholný management tvoří zaměstnanci vyslaní mateřskou společností. Podle společnosti však nebylo prokázáno, že by klíčové podnikatelské funkce vykonávala přímo mateřská společnost. Samotná existence smluvního vztahu týkající se přidělení zaměstnanců nijak neprokazuje, že tito zaměstnanci jednali podle pokynů mateřské společnosti nebo že na ní byli jakýmkoliv způsobem závislí. Tito zaměstnanci byli do svých funkcí řádně jmenováni valnou hromadou společnosti a vykonávali svou činnost s péčí řádného hospodáře ve prospěch Futaba Czech, s.r.o. Krajský soud tuto argumentaci odmítl. Podle něj nelze transakci vyslání zaměstnanců mateřskou společností hodnotit jednostranně z pohledu společnosti Futaba Czech, s.r.o. jako výkon statutární funkce. Je nutné ji posoudit komplexně i z hlediska nastavení vztahů mezi spojenými společnostmi. Krajský soud konstatoval, že tito manažeři zůstávali v pracovněprávním vztahu s mateřskou společností a byli při výkonu své činnosti řízeni a ovlivňováni touto společností.
Krajský soud dále podotýká, že veškerá realizovaná výroba společnosti vycházela ze zakázek a objednávek sjednaných mateřskou společností a není pochyb, že právě mateřská společnost vykonávala funkce strategického plánování, vyjednávání se zákazníky či cenotvorby. Vzhledem k tomu, že společnost Futaba Czech, s.r.o. neměla plnou kontrolu ani rozhodovací kompetence v těchto strategických funkcích, nemůže nést veškerá rizika s tím související a nemůže nést v plné míře ztrátu, která za těchto podmínek vznikla.
Krajský soud upozornil, že o pokračování v podnikatelské činnosti rozhodla výhradně mateřská společnost a nese tak související podnikatelské riziko. Měla by tak nést i odpovědnost za kompenzaci vzniklých ztrát, neboť to je ona, kdo rozhoduje o pokračování výroby navzdory dlouhodobě generovaným ztrátám.
Na základě uvedených skutečností finanční správa dospěla k závěru, že společnost Futaba Czech, s.r.o. nebyla plně samostatným subjektem, ale byla řízena japonskou mateřskou společností. Mateřskou společnost pak správce daně označil za odpovědnou za ztráty vzniklé v dceřiné společnosti z výrobní činnosti. Na základě toho správce daně upravil základ daně na tržně obvyklou hodnotu ziskovosti a doměřil české společnosti odpovídající daň a daňové sankce. Krajský soud se s argumentací finanční správy ztotožnil a její postup potvrdil.
Závěr
Zahájení daňové kontroly u společnosti, která je součástí nadnárodní skupiny a dlouhodobě vykazuje ztrátu, představuje běžný postup správce daně, se kterým se v praxi často setkáváme. Cílem takové kontroly je zjistit, zda ztráta vznikla na základě nezávislého rozhodování samotné společnosti, nebo zda byla ztráta způsobena jednáním a rozhodováním mateřské či jiné spojené společnosti.
U společností, které jsou součástí skupiny podniků, je běžnou praxí, že jejich statutární orgán je dosazen z jiné spojené společnosti. Pouhé dosazení statutárních orgánů však podle našeho názoru neprokazuje faktické řízení či ovládání ze strany vysílající společnosti. Toto musí být prokázáno především na základě funkční a rizikové analýzy, ze které by mělo jasně vyplývat, kdo v rámci skupiny činí klíčová rozhodnutí a měl by tak nést související podnikatelská rizika, jinými slovy ztráty, které byly způsobeny právě danými funkcemi.
Pokud je toto i váš případ a jste členem nadnárodní skupiny a zároveň vykazujete ztrátu, doporučujeme věnovat takové situaci náležitou pozornost a prověřit ve spolupráci s daňovým poradcem reálné důvody ztráty ve vazbě na to, kdo ztrátu způsobil, respektive kdo měl možnost ztrátu ovlivnit. V návaznosti na to je poté důležité komunikovat vzniklá rizika s mateřskou společností a nalézt vhodné řešení k jejich eliminaci, například formou korekce převodních cen (tzv. year-end adjustment).
Ing. Petr Tomeš
Daňový poradce
Partner
Ing. Sabina Levá
Transfer Pricing Consultant Senior
Platnéřská 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 236 163 111
e-mail: petr.tomes@roedl.com
e-mail: sabina.leva@roedl.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz