Soud prohlásil konkurz na majetek Harvardského holdingu
Městský soud v Praze prohlásil konkurz na majetek Harvardského průmyslového holdingu (HPH) v likvidaci. ČTK to minulý týden sdělil věřitel holdingu Pavel Matějka. HPH podle něj splňuje všechny podmínky konkurzu. Šéf představenstva HPH Karel Staněk ČTK řekl, že proti rozhodnutí soudu podá odvolání. Návrh na konkurz byl podle jeho slov podán na základě falešných pohledávek, které neprošly účetnictvím HPH. Harvard má 240.000 akcionářů.
Návrh na konkurz podal bývalý likvidátor a člen představenstva HPH Michal Pacovský kvůli závazkům po lhůtě splatnosti. Dalším důvodem byl fakt, že majetek klesl pod polovinu základního kapitálu. Konkurz podle něj umožní konkurznímu správci dostat se rychle na účty, na které byly vyvedeny peníze z HPH v roce 2002.
"Pokud bude konkurz uznán jako právoplatný, bude znamenat katastrofu pro čtvrt milionu akcionářů, kteří už nedostanou vůbec nic," míní Staněk. Upozornil také na to, že návrh podali členové představenstva poté, co z něj byli odvoláni. "Zřejmě se schyluje k další kauze Berka," dodal. Soud jmenoval konkurzním správcem Josefa Cupku.
Konkurzní správce má větší pravomoci, celý průběh bude pod dohledem soudu, a správce též bude moci mnohem snáze odmítnout fiktivní dluhy HPH vůči zakladateli společnosti Viktorovi Koženému, tvrdí Pacovský.
Soud v rozhodnutí vyzval věřitele HPH, aby do 60 dnů ode dne prohlášení konkurzu přihlásili všechny své pohledávky, i když se o nich vede soudní řízení nebo se provádí výkon rozhodnutí.
Současná podoba konkurzů způsobuje podle expertů mnoho problémů. Pravomoci konkurzního správce a správce konkurzní podstaty jsou prý příliš rozsáhlé. Naopak velmi špatná jsou práva a postavení věřitelů, kteří nemohou hájit své zájmy při zpeněžování majetku. Úpadkové řízení je navíc velmi zdlouhavé, složité, drahé a umožňuje korupci, shodují se ekonomové.
Na majetek HPH vyhlásil soud letos exekuci, společnost má obstaveny účty. I za tímto krokem stála podle Staňka jeho bývalá vedení, která chtějí zablokovat akceschopnost HPH, vyšachovat ze hry likvidátora a obohatit se na úkor akcionářů. Bývalí členové vedení toto obvinění odmítají.
Staněk se dostal do vedení holdingu letos v květnu. Stav účetnictví HPH označil poté za úděsný, takže odložil konání valné hromady společnosti. Nyní je podle něj účetní závěrka hotová a bude zveřejněna na valné hromadě. Tu ale prý kvůli obstaveným účtům není z čeho zaplatit.
Středisko cenných papírů uvolnilo v červnu po třech letech převody akcií HPH, ale soud je po několika týdnech kvůli možným spekulativním obchodům zakázal. Pozastavení obchodování v RM- Systému zrušeno nebylo.
Nadále ale pokračuje vyplácení akcionářů HPH prostřednictvím firmy Daventree Trustees. Akcionáři HPH mohou o výplatu 6,77 dolaru (163 Kč) za podíl připadající na jednu akcii holdingu žádat opět od dubna. Komise pro cenné papíry považuje tento způsob výplaty za neprůhledný a doporučuje akcionářům obezřetné chování.
Bývalé vedení HPH založilo v prosinci 2002 firmu Daventree Resources Limited Trust, protože kvůli zákazu převodu akcií nebylo možné odkupovat akcie. Vyplácení podílů se stejně jako celý vznik Trustu řídí kyperskými zákony, takže KCP proti tomuto kroku nemůže nijak zakročit.
HPH vznikl z Koženého Harvardských privatizačních fondů a poté vstoupil do likvidace. Soud mu zablokoval i část majetku.
Likvidaci a konání valných hromad provází řada právních sporů.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz