Soudci se v Brně učili, jak se po 1. květnu ptát v Lucemburku
Soudci z celé republiky se dnes v Brně
učili, jak po vstupu do EU klást dotazy Evropskému soudnímu dvoru
v Lucemburku. Tuto možnost dává Smlouva o založení Evropských
společenství, řekl ČTK mluvčí pořádajícího Nejvyššího soudu Aleš
Pavel.
"Soudcům možnost dotazů ulehčuje situaci. Když si nebude soudce jist, jak řešit nějakou situaci, nechá si poradit z Lucemburku," popsal. Soudy členských zemí EU se mohou podle něj lucemburského soudu ptát například na výklad částí maastrichtské smlouvy či platnost všech aktů přijatých orgány EU. "Mohou požádat Evropský soudní dvůr o interpretaci," řekl Pavel.
Na pořádáni semináře se podílí Britská rada ve spolupráci s Nadací lorda Slynna z Hadley a Českou advokátní komorou. Lord Slynn a jeho kolega David Anderson české soudce a státní zástupce seznámili s tím, jak Evropský soudní dvůr pracuje. Velká část semináře se také věnovala srovnání právních norem v Česku a v EU.
Cílem nadace nesoucí jméno bývalého dlouholetého soudce Evropského soudního dvora a člena britské Sněmovny lordů nebylo podle Pavla pouze předání poznatků. "Ale také vytvoření podmínek pro spolupráci mezi klíčovými odborníky na právo v Česku a mezi významnými britskými právníky," popsal Pavel. Druhá část semináře se uskuteční 15. a 16. června.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz