Soudní dvůr EU: Také EU-cizinci smějí být notáři v Německu a v pěti jiných zemích – také český notářský řád je v rozporu s právem EU
Podle rozhodnutí Soudního dvora EU ze dne 24. května 2011 v řízení vedeném proti šesti členským státům EU, a to Belgii, Německu, Řecku, Francii, Lucembursku a Rakousku (případy C-47/08, C-50/08, C-51/08, C-61/08 a C-52/08) nesmí být povolání notáře vyhrazeno pouze občanům příslušného státu. Ustanovení národního práva zakotvující státní občanství jako předpoklad výkonu funkce notáře jsou proto v rozporu s čl. 51 Smlouvy o fungování Evropské unie (tedy principem svobody usazování). Také podle příslušného ustanovení v notářském řádu (§ 7 odst. 1 zákona č. 258/1992 Sb. , notářský řád) se notářem může stát pouze státní občan České republiky.
Rozhodující pro existenci porušení svobody usazování byla pro Soudní dvůr EU otázka, zda notář při své činnosti vykonává veřejnou moc ve smyslu Smlouvy o fungování Evropské unie či nikoli. Soudní dvůr EU při tom konstatoval, že notář sice veřejně ověřuje, ale že se tak děje vždy s vůlí smluvních partnerů. Těmto subjektům také notář odpovídá. Taktéž úkony v řízení o dědictví, které patří k úkolům notáře i v České republice, nedělají z činnosti notáře výkon veřejné moci, neboť tímto se uskutečňuje vůle stran a mimo to je notář činný pod dohledem soudu. Činnost českých notářů tedy nevybočuje z úkolů nastíněných Soudním dvorem EU. Neexistuje tedy žádný důvod, proč by se českým notářem mohl stát pouze státní občan České republiky.
Dále Soudní dvůr EU objasnil, že směrnice o uznávání vysokoškolských diplomů a odborných kvalifikací (89/48/EHS a 2005/36/ES) jsou v zásadě aplikovatelné i při posuzování předpokladů pro výkon notářského úřadu (stejně jako předpisy, které umožňují advokátům ze zemí EU usadit se nebo působit v jiném členském státě). S ohledem na tuto skutečnost Soudní dvůr EU nekonstatoval porušení práva EU Spolkovou republikou Německo, protože dlouhý čas bylo sporné, zda činnost notáře spadá pod svobodu usazování či nikoliv.
Závěrem je třeba konstatovat, že ani český notářský řád v rozsahu, v jakém požaduje státní občanství, není již dále pro rozpor s právem EU aplikovatelný. Např. slovenští, polští nebo němečtí občané by tak museli být při odpovídající kvalifikaci a znalostech připuštěni k výkonu povolání notáře. Notářský řád tedy musí být odpovídajícím způsobem změněn. Kromě toho musí zákonodárce upravit uznávání zahraničních diplomů atd. při posuzování předpokladů pro výkon notářského úřadu v České republice ve smyslu směrnic.
Dr. iur. Stephan Heidenhain,
Rechtsanwalt / advokát
bnt - pravda & partner, s.r.o.
Palác Langhans
Vodičkova 707/37
110 00 Praha 1
Tel.: + 420 222 929 301
Fax: + 420 222 929 341
e-mail: info.cz@bnt.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz