Soudní exekutoři nechtějí chodit ozbrojení
Novela zákona o policii, kterou nedávno schválila Vláda České republiky, má nově omezit asistenci policie při soudních exekucích. Paragraf 20 této novely říká, že by si soudní exekutoři měli zajistit ochranu sami. To by podle Exekutorské komory ČR vedlo buď k ozbrojení soudních exekutorů a soudních vykonavatelů, nebo k najímání bezpečnostních agentur k jakémukoliv výkonu exekuce. Obě možnosti by však měly krajně negativní dopady.
„Nemohu uvěřit tomu, že by asistence při soudních exekucích představovala pro Policii České republiky skutečnou časovou zátěž, která by stála za řeč,“ řekl JUDr. Juraj Podkonický, PhD., prezident Exekutorské komory České republiky. Exekutorská komora totiž svým členům doporučuje přivolat policii k výkonu exekuce pouze tehdy, když jsou zaměstnanci exekutorského úřadu napadeni. Předem je policie k soudním exekucím povolávána ve výjimečných případech, když dlužník je např. držitelem střelných zbraní.
Přijetí novely zákona o policii v současné podobě, která stanoví, že „Policie poskytne ochranu osobě pověřené výkonem rozhodnutí ... (která) ... si nemůže ochranu zajistit jinak ...“, však postaví soudní exekutory před dvě možnosti. Buď se ozbrojí sami, nebo si na výkon exekuce najímat soukromé ochranky.
„Soudní exekutoři a jejich zaměstnanci nenosí zbraně nikde na světě, ani v Africe ne,“ pokračoval JUDr. Juraj Podkonický, PhD. Výkon soudních exekucí beze zbraně svým členům doporučuje i UIHJ (Mezinárodní unie soudních exekutorů). „Ozbrojení soudních exekutorů by v konečném důsledku zvýšilo ohrožení jich i dlužníků. Ponížilo by také výkon soudní moci na úroveň nezákonných vymahačských agentur,“ pokračoval prezident EK ČR. Exekutoři jsou v posledních letech bohužel napadáni ve stále větší míře. Komora však i přesto nadále trvá na doporučení, aby soudní exekutor nebo jeho zaměstnanec prováděl výkon exekuce vždy beze zbraně. Ozbrojení exekutorů by totiž vešlo ve všeobecnou známost a v konečném důsledku zvýšilo brutalitu útoků. Na místo pěstí by logicky přišly na řadu střelné a bodné zbraně. „Úkony soudního exekutora jsou považovány za úkony soudu. A soudce také nechodí ozbrojený, ale má k dispozici justiční stráž,“ argumentuje prezident Exekutorské komory ČR.
Najímaní soukromých ochranek je samozřejmě možné. Otázkou ale je, kdo to zaplatí. „Náklady exekuce by mohly vzrůst až o 100% a sociální dopady na dlužníky si nedokáži vůbec představit,“ komentoval Podkonický druhou možnost náhrady úlohy Policie ČR.
Komplikované by také bylo právní postavení soudních exekutorů i soukromých ochranek. Ti by totiž museli získat oprávnění, která by jim umožňovala ochranu veřejného pořádku při provádění exekucí přímo realizovat. Např. právo použít donucovací prostředky, výzvu apod. “Soudní exekutoři dnes provádějí naprostou většinu exekucí bez jakékoliv asistence policie a to včetně tzv. mobiliárních exekucí, které jsou potenciálně nejvíce nebezpečné. Pro případy, kdy je dlužník např. ozbrojený, nebo exekutory přímo napadne, tady ale musí zůstat možnost přivolat policii. Ochrana veřejného pořádku je její historickou úlohou a nelze ji nahradit vznikem nějakých soukromých armád, o které navíc nikdo nestojí,“ uzavřel JUDr. Juraj Podkonický, PhD.
Navrhované znění §20 novely zákona o policii
§ 20
Poskytování ochrany osobě pověřené výkonem rozhodnutí
Policie poskytne ochranu osobě pověřené výkonem rozhodnutí soudu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku za podmínky, že tato osoba
a) nemůže výkon rozhodnutí provést z důvodu ohrožení života nebo zdraví,
b) si nemůže účinnou ochranu zajistit jinak nebo jen s vynaložením značného úsilí a
c) o poskytnutí této ochrany požádá.
Znění §20 novely zákona o policii navrhované Exekutorskou komorou ČR
§ 20
Poskytování ochrany osobě provádějící exekuci
Policejní útvary poskytnou ochranu soudním exekutorům a vykonavatelům exekutora při výkonu exekuční činnosti a osobám pověřeným výkonem rozhodnutí soudu nebo jiného státního orgánu anebo orgánu obce, nemohou-li tyto osoby z důvodu ohrožení života, zdraví nebo veřejného pořádku výkon rozhodnutí provést a požádají-li o poskytnutí této ochrany. Policejní útvary poskytnou za stejných podmínek ochranu též správci konkursní podstaty při výkonu jeho pravomoci.
O Exekutorské komoře České republiky a soudních exekutorech
EK ČR má sídlo v Brně. Jejími členy jsou ze zákona všichni soudní exekutoři, kteří jsou vybíráni na základě výběrového řízení pořádaného komorou a jmenováni do funkce ministrem spravedlnosti. Exekutoři se při výkonu své činnosti řídí exekučním řádem (zákon č 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti) a jsou povinni na své náklady zřídit v přiděleném okrese exekutorský úřad. Výkonem exekuce pověřuje exekutora příslušný soud. Exekutor je ze zákona nezávislý na oprávněném (tj.věřiteli) i povinném (tj.dlužníkovi). Od roku 2002 je komora členem UIHJ (Mezinárodní unie soudních exekutorů) se sídlem v Paříži. Odměnu exekutora hradí vždy povinný a činí 15 % z vymáhané částky do 3 milionů Kč (minimálně však 3000 Kč), resp. 10 % při výši nad 3 do 40 miliónů Kč, resp. 5 % nad 40 do 50 miliónů Kč, nad 50 miliónů Kč náleží exekutorovi odměna ve výši 1 %.
Zdroj: Exekutorská komora
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz