Soudní poplatek
Vzhledem k tomu, že mi můj odběratel dluží na fakturách již více jak 50.000,- Kč, chci na něj podat k soudu žalobu. Zajímalo by mne, jaký poplatek zaplatím soudu za podání takové žaloby a v jaké výši? Musím soudní poplatek platit vždy v hotovosti, nebo jej mohu zaplatit i bankovním převodem na nějaký zvláštní účet?
Vzhledem k tomu, že řízení před soudy České republiky je až na výjimky zpoplatněno, je třeba hledat odpověď k položenému dotazu v zákoně č. 549/1991 Sb. , o soudních poplatcích.
Plátcem (poplatníkem) soudního poplatku za řízení před soudem prvního stupně je zásadně žalobce (navrhovatel). V některých případech může být ovšem od zaplacení soudního poplatku osvobozen. Od poplatku se osvobozuje žalobce např. v řízení o náhradě škody na zdraví nebo v řízení o náhradě škody z pracovního úrazu a nemoci z povolání.
Sazba poplatku se v případě žaloby o zaplacení (vyjma žaloby o zaplacení 15.000,- Kč a méně - viz níže) stanoví procentem z tzv. základu poplatku. Základem poplatku je zjednodušeně řečeno peněžní částka, o kterou se soudíme, zaokrouhlená na celá sta korun dolů. Pokud zároveň v žalobě požadujeme vedle dlužné jistiny i její příslušenství (nejčastěji úrok z prodlení), nemá tato skutečnost na výši soudního poplatku vliv. To znamená, že bude-li tazatel v žalobě požadovat kromě zaplacení dlužné jistiny ve výši 50.000,- Kč i úrok z prodlení z této částky, pak soud stanoví základ poplatku pouze z částky 50.000,- Kč a k výši úroku z prodlení nebude pro tyto účely přihlížet.
Je-li předmětem řízení částka 15.000,- Kč a méně, činí soudní poplatek částku 600,- Kč. Soudíme-li se o více peněz, bude soudní poplatek činit 4% ze základu poplatku. Vypočtený procentní poplatek se zaokrouhluje na celé desítky korun nahoru. Tazatel bude proto povinen zaplatit na soudním poplatku v případě podání žaloby o zaplacení 50.000,- Kč částku 2.000,- Kč.
Povinnost zaplatit soudní poplatek vzniká žalobci již podáním žaloby, není tedy nutné, aby jej soud k zaplacení soudního poplatku nejdříve vyzval. Podá-li žalobce k soudu žalobu, ale soudní poplatek nezaplatí (např. z důvodu, že má pochybnosti o tom, kolik soudní poplatek činí), vypočte výši soudního poplatku soud a vyzve žalobce k jeho zaplacení. Za tímto účelem stanoví žalobci lhůtu. V případě, že žalobce nezaplatí soudní poplatek ani v této lhůtě, soud rozhodne usnesením o zastavení řízení. Za takové situace má žalobce poslední možnost zaplatit soudní poplatek do uplynutí odvolací lhůty, kterou mu soud k podání odvolání proti tomuto usnesení stanoví. Jestliže tak žalobce skutečně učiní, soud usnesení o zastavení řízení zruší a v zahájeném řízení nadále pokračuje.
Činí-li výše soudního poplatku méně než 5.000,- Kč, je možné soudní poplatek uhradit kolkovými známkami. Je-li ale poplatek vyšší, je třeba jej hradit bezhotovostně na příslušný bankovní účet soudu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz