Souhlas rodiče osvojovaného dítěte jako jedna z podmínek při osvojení
Jednou z významných podmínek, jež je při osvojení zapotřebí splnit, je udělení souhlasu zákonného zástupce osvojovaného dítěte s osvojením. Právní základ pro tuto podmínku byl položen již někdy ve třicátých letech v zákoně č. 56/1928 Sb. z. a n. Podmínka souhlasu musí být splněna jak v případě osvojení nezrušitelného, tak i v případě osvojení, které zrušit lze.
Rozhodnout o osvojení nezletilého dítěte je oprávněn výlučně soud. Aby k tomu došlo, je nutno splnit řadu podmínek, které zákon č. 94/1963 Sb. , o rodině v rámci ustanovení upravující institut osvojení, předepisuje.Jednou z významných podmínek, jež je při osvojení zapotřebí splnit, je udělení souhlasu zákonného zástupce osvojovaného dítěte s osvojením. Právní základ pro tuto podmínku byl položen již někdy ve třicátých letech v zákoně č. 56/1928 Sb. z. a n. Podmínka souhlasu musí být splněna jak v případě osvojení nezrušitelného, tak i v případě osvojení, které zrušit lze. Jestliže mají oba rodiče právo vyslovit s osvojením souhlas, pak ho musí udělit oba, jinak dítě nelze osvojit.
Zákon o rodině ve svých ustanoveních upravuje nejen otázku souhlasu zákonného zástupce s osvojením dítěte, ale také případy, kdy souhlas zákonného zástupce s osvojením nutný není. Jde o situace, které jsou vymezeny v § 68 a 68a zákona o rodině. V souladu se zněním tohoto ustanovení není třeba souhlasu zákonných zástupců osvojovaného dítěte, pokud jsou jimi jeho rodiče, ve dvou, respektive třech případech.
Za prvé jde o situaci, kdy rodiče osvojovaného dítěte po dobu nejméně šesti měsíců soustavně neprojevovali opravdový zájem o dítě. Co si zákonodárce představuje pod pojmem opravdový zájem o dítě vyplývá z vymezení, které v citovaném ustanovení následuje. Opravdový zájem neprojevují ti rodiče, kteří dítě pravidelně nenavštěvovali, neplnili pravidelně a dobrovolně vyživovací povinnost k dítěti a neprojevují snahu upravit si v mezích svých možností své rodinné a sociální poměry tak, aby se mohli osobně ujmout péče o dítě.
Dále není souhlasu rodičů zapotřebí pokud po dobu nejméně dvou měsíců po narození dítěte neprojevili o dítě žádný zájem, ačkoliv jim v projevení zájmu nebránila závažná překážka. Zákonodárce zde zvolil poměrně výrazný zásah do práv rodičů, když byl při tom veden snahou upřednostnit blaho a zájmy dítěte. Oba výše uvedené případy se vztahují i na nezletilého rodiče, což je velmi často terčem kritiky odborníků, kteří v této souvislosti poukazují na specifika nezletilého rodiče a se vztahováním uvedeného principu i na nezletilého rodiče nesouhlasí.
Třetím případem, kdy není souhlasu rodičů k osvojení dítěte zapotřebí, je tzv. blanketový souhlas upravený v § 68 a zákona o rodině. Podle tohoto ustanovení není třeba souhlasu, jestliže rodiče dají souhlas k osvojení předem bez vztahu k určitým osvojitelům.
Zákon přesně stanoví náležitosti blanketového souhlasu. Souhlas předem musí být dán osobně přítomným rodičem písemně před soudem nebo před příslušným orgánem sociálně-právní ochrany dětí. Souhlas může být dán rodičem nejdříve šest týdnů po narození dítěte. Platná právní úprava tedy neumožňuje osvojování si dětí rovnou z porodnice, což je často předmětem diskuse odborníků i veřejnosti. Tato lhůta má však svůj význam, a to ve spojení se skutečností stanovenou v § 68a zákona o rodině, kde je stanoveno, že blanketový souhlas daný rodiči lze odvolat toliko do doby, než je dítě umístěno na základě rozhodnutí do péče budoucích osvojitelů.
V všech výše uvedených případech, kdy není podle zákona o rodině zapotřebí souhlasu zákonných zástupců, je k osvojení nutný souhlas opatrovníka, který byl osvojovanému dítěti ustanoven v řízení o osvojení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz