Souhrn významných legislativních událostí 10.10.2016 – 16.10.2016
O lidi, na které je uvaleno více exekucí, by se nově měl starat pouze jeden exekutor. Ministerstvo spravedlnosti to navrhuje v novele exekučního řádu, kterou poslalo do připomínkového řízení. Cílem novely je podle ministra Roberta Pelikána (ANO) snížit náklady, které jdou na vymáhání exekucí.
12. října 2016
Předlohu opoziční TOP 09, která chce z nedávno schválené přestupkové legislativy vyškrtnout nový přestupek o urážce úředníka, vláda nepodpořila. Kabinet k návrhu přijal negativní stanovisko, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle předběžného stanoviska měli ministři označit za nepodložené zdůvodnění předkladatelů, že přestupek pod desetitisícovou pokutou je nadměrným zásahem do rovnosti občanů lidí.
Vláda přerušila projednávání zprávy o cestě prezidenta Miloše Zemana na konferenci na řeckém ostrově Rhodos. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Konferenci Dialog civilizací pořádá ruský podnikatel a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Hrad vyčíslil náklady cesty na 300 tisíc korun. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ČTK sdělil, že na schůzi nebylo dost hlasů pro schválení materiálu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nevidí důvod věc komentovat.
Vláda odpustila správě železnic dluh 1,3 miliardy korun
Vláda schválila odpuštění části dluhu Státní správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Vyplývá to z informací zveřejněných Úřadem vlády ČR. Prominutí dluhu je o každoroční účetní operací, letos jde o částku 1,3 miliardy korun. Jde o formální účetní operaci, která nemá dopad na hospodaření správce kolejí.
Vláda schválila sjednání dohody CETA mezi EU a Kanadou
Vláda schválila sjednání dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Smlouva CETA by mohla být podepsána na summitu EU s Kanadou 27. října, má ale řadu odpůrců. Českým firmám by mohla otevřít řadu příležitostí. Mezi sektory, které z ní budou nejvíce těžit, by měly patřit strojírenský, hutnický a chemický průmysl.
Vláda nesouhlasí s návrhy TOP 09 k pravidlům pro demonstrace
Vláda podle očekávání ve sněmovní debatě nepodpoří návrh opoziční TOP 09 vzít úředníkům a policistům nově nabytou pravomoc přesunovat veřejná shromáždění v době jejich konání na jiná místa. Možnost takto zasáhnout dostanou přímo na místě akce od listopadu. Kabinet rovněž nesouhlasí s tím, aby policistům byla odejmuta pravomoc demonstraci zrušit i v případě, že je na místě úředník. Autoři novely shromažďovacího zákona z TOP 09 tvrdí, že jde o výrazné posílení státu na úkor ústavně zaručeného práva. Kabinet argumentuje, že zákon úředníkům poskytne oporu pro řešení konfliktů při demonstracích.
Letní čas bude zaveden i v příštích pěti letech, schválila vláda
Letní čas se bude zavádět i v příštích pěti letech. Začínat bude o poslední březnové neděli, končit na sklonku října. O schválení příslušného nařízení vládou informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) jde pouze o technickou novelizaci, která navazuje na směrnici Evropské unie, lidovci hovořili o možném zrušení střídání letního a zimního času.
Okruh osob podléhajících zkoušce spolehlivosti se nerozšíří
Okruh osob podléhajících zkouškám spolehlivosti, při kterých se testuje odolnost vůči korupci, se zřejmě nejméně v příštích pěti letech nezmění. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) má až v roce 2021 znovu analyzovat možnosti dalšího rozšíření. Nyní zkouškám podléhají příslušníci bezpečnostních sborů, tedy policisté, celníci, členové vězeňské služby a GIBS, uvažovalo se o rozšíření na lidi působící v státní správě. Vyhodnocení případného rozšíření zkoušek spolehlivosti schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu.
Pošta nedostane peníze za ztráty z fondu, bude jiné řešení
Pošta by neměla dostat peníze za ztrátové služby v letech 2013 a 2014 z fondu, který byl za tímto účelem zřízen. Počítá s tím materiál, který schválila vláda. Proti existenci fondu se postavila Evropská komise. Jiný způsob řešení úhrady ztrát mají předložit ministři vnitra, průmyslu a obchodu a financí do 28. února 2017. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle vládního materiálu by za roky 2013 a 2014 měla pošta dostat z tzv. kompenzačního fondu 353 milionů korun.
Poslanecká sněmovna
12. října 2016
Rozpočtový výbor doporučil schválit základní parametry rozpočtu
Sněmovní rozpočtový výbor hlasy koaliční většiny doporučil Sněmovně schválit v prvním čtení základní údaje státního rozpočtu na příští rok. Navrhovaný schodek má představovat 60 miliard korun. Sněmovna se má rozpočtem začít zabývat 26. října. Pokud základní údaje schválí, můžou poslanci už jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Opozici se rozpočet nelíbí, pravice kritizuje hlavně schodek. Výbor neschválil návrh předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který chce vrátit rozpočet vládě k dopracování tak, aby výdaje i schodek snížila nejméně o 30 miliard korun.
Výsluhy se možná opět nebudou zdaňovat, výbor úpravu podpořil
Výsluhy bývalých vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů možná opět nebudou podléhat zdanění. Sněmovní rozpočtový výbor podpořil hlasy všech přítomných členů daňovou novelu poslanců ČSSD a KSČM, jež úpravu předpokládá a týká se i odbytného. Pokud by norma platila, stát by od příštího roku nedanil i příspěvek na bydlení, který dostávají aktivní vojáci bez služebního bytu.
13. října 2016
Návrhy na omezení zvyšování autorských poplatků se vracejí do hry
Návrhy proti plánovému skokovému zvýšení autorských poplatků se ve Sněmovně vracejí do hry. Místopředseda dolní komory za TOP 09 Petr Gazdík (STAN) předloží ve druhém čtení vládní novely autorského zákona úpravu, podle níž by se sazby poplatků neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky. Jiný avizovaný pozměňovací návrh Martina Kolovratníka (ANO) by kolektivním správcům umožnil zvyšovat poplatky každoročně nejvýše o míru inflace.
Senát
11. října 2016
Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů budou v nové evidenci
Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů zřejmě budou v nové evidenci. Osamostatní se taky Finanční analytický útvar (FAÚ), jenž je nyní pod ministerstvem financí. Předpokládá to novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou Senát zřejmě schválí bez úprav. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor.
V ČR zřejmě bude možné zakázat pěstování GMO povolených v EU
Stát pravděpodobně dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou jinak v Evropské unii povolené. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím nemohla využít. Změnit to má až novela, kterou Senát patrně v příštím týdnu schválí. Doporučil mu to jeho zemědělský výbor.
Obce budou zřejmě opět moci stavět infrastrukturu pod silnicemi
Obce zřejmě získají znovu možnost pokládat vodovody, kanalizace a další podobnou infrastrukturu podélně pod krajskými i státními silnicemi. Počítá s tím poslanecká novela zákona o pozemních komunikacích, kterou doporučil Senátu schválit jeho výbor pro dopravu. Předlohu podpořil beze změn.
Pozn.:
Mediací v trestním řízení přibývá, je jich více než 1000 ročně
11. října 2016 - Mediací, které jsou formou smírného řešení sporů, v trestních řízeních přibývá. Za poslední desetiletí se jejich počet zdvojnásobil na více než 1000 ročně, uvedl při Dni mediace analytik Probační a mediační služby (PMS) Milan Karban. Zvyšuje se také úspěšnost. Dohodou končí 95 procent sezení pod vedením mediátora, dříve to bylo asi 80 procent, řekl Karban. PMS provádí mediace v případech trestných činů. Občanskoprávní spory řeší jiní mediátoři, kteří mohou pracovat samostatně nebo při nějaké neziskové organizaci.
Ústavní soud dal advokátce šanci na vyšší náhradu za stíhání
13. října 2016 - Ústavní soud dal advokátce Svatavě Horákové, která působí v Moravskoslezském kraji, šanci na vyšší náhradu újmy způsobené nezákonným stíháním. Její spor se státem vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Zdůraznil, že stát musí v podobných případech odčinit veškeré duševní útrapy poškozeného a že soudy měly zohlednit individuální okolnosti namísto paušálních tabulek a výpočtových algoritmů. Původně advokátka vysoudila 111.000 korun.
Novela insolvenčního zákona má pomoci oddlužit víc lidí
13. října 2016 - Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu insolvenčního zákona, jejíž cílem je, aby se mohlo zbavit dluhů víc lidí. Nově by do procesu oddlužení mohli vstoupit lidé bez ohledu na výši dluhů. Oddlužení by pak trvalo tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Novela je nyní v připomínkovém řízení, kde se k ní mohou vyjádřit jednotlivé vládní resorty. Se změnami nesouhlasí Česká asociace věřitelů.
Ministerstvo: O lidi s více dluhy by se měl starat jeden exekutor
13. října 2016 - O lidi, na které je uvaleno více exekucí, by se nově měl starat pouze jeden exekutor. Ministerstvo spravedlnosti to navrhuje v novele exekučního řádu, kterou poslalo do připomínkového řízení. Cílem novely je podle ministra Roberta Pelikána (ANO) snížit náklady, které jdou na vymáhání exekucí.
Soud potvrdil více než padesátimilionové pokuty za kartel
14. října 2016 - Krajský soud v Brně potvrdil pokuty v souhrnné výši více než 50 milionů korun za kartel pekařů. Mezi pokutovanými firmami jsou Delta pekárny, OK REST (dříve Odkolek) a Penam. Případ je starý více než deset let. Soud musel znovu řešit otázku, zda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže postupoval při místním šetření v sídle firem v souladu se zákonem. Soud postup úřadu potvrdil.
Země EU podporují, aby evropský žalobce řešil i podvody s DPH
14. října 2016 - Většinovým zájmem členských zemí Evropské unie je, aby budoucí úřad evropského veřejného žalobce mohl stíhat také velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty (DPH). Po jednání ministrů spravedlnosti zemí EU v Lucemburku to novinářům řekla Lucia Žitňanská, zástupkyně Slovenska, tedy předsednické země unie.
Pelikán navrhl na Krajský soud v Praze soudce Drápala
14. října 2016 - Novým předsedou Krajského soudu v Praze by se mohl stát dosavadní soudce Nejvyššího soudu Ljubomír Drápal. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ho navrhl do funkce, oznámilo ministerstvo v tiskové zprávě. Návrh ještě musí schválit prezident Miloš Zeman.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz