Souhrn významných legislativních událostí 10.12.-16.12.2007
Ministerstvo financí předloží vládě návrh loterijního zákona, který by znemožnil provozování internetových sázek zahraničním společnostem. Sázkové firmy se sídlem mimo ČR dosud na českém území sázení přes internet provozují, zatímco domácím společnostem to znemožňuje zákon.
Poslanecká sněmovna
11.12.2007
Ministerstvo financí plánuje silniční daní motivovat dopravce k nákupu nových aut
Ministerstvo financí hodlá silniční daní motivovat dopravce k nákupu nových, ekologicky šetrnějších vozidel. Majitelé vozů starých méně než tři roky by podle návrhu ministerstva financí zaplatili příští rok o 48 procent nižší daň než je základní sazba, o 40 procent méně by platili za vozy mladší šesti let a starší než tři roky. U nejstarších aut se daň zvýší. Novelu o silniční dani projedná vláda.
Změnou oproti současné úpravě je především provázání daňové úlevy se stářím vozidla. Dosud byla každá sleva ze silniční daně spojena pouze s emisní normou Euro bez ohledu na stáří vozu. Téměř poloviční slevu na dani tak měli majitelé vozů plnících Euro 3; 40procentní slevě se těšily vozy s normou Euro 2. Obě výhody koncem roku skončí.
Nové nákladní vozy prodávané v ČR musejí od loňského roku splňovat emisní normu Euro 4. Nejvyšší daňová sleva by se tak ještě nějaký čas týkala i vozů s méně přísnou normou Euro 3.
"Návrh přináší zcela nový systém snížení a zvýšení sazeb daně odvozeného od data první registrace," píší úředníci ministerstva financí. Sazby jsou údajně nastaveny tak, aby nebyly pro podnikatele likvidační. Kromě novějších vozidel novela zvýhodňuje dále vozidla s nižšími emisemi CO2, s alternativními palivy a nejmodernějšími technickými parametry.
"Smyslem toho je donutit české podnikatele, aby obnovovali vozový park, aby používali modernější motory se sníženými emisemi," řekl nedávno náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Podle jeho sdělení náměstka ministra financí by se příští rok mělo na silniční dani vybrat mírně více než letošní rok.
Po daňové motivaci k nákupu ekologických vozidel volá již delší dobu Sdružení automobilového průmyslu. Podle údajů sdružení je nyní obnova tuzemského vozového parku na úrovni tří procent ročně, zatímco v západní Evropě je to běžně osm až deset procent.
Průměrný věk českého vozového parku byl k 30. červnu 17,15 roku. U jednotlivých kategorií vozidel se však průměr značně liší. Nejmladší jsou dodávky a malá užitková vozidla, která mají v průměru 7,5 roku. Naopak velké nákladní vozy nad 12 tun patří s průměrným věkem 16 let k nejstarším strojům na českých silnicích.
Zemědělci si budou moci sami vytvářet biopaliva
Zemědělci získají možnost využití jimi vypěstovaných energetických surovin k výrobě biopaliva, elektrické energie, tepla či bioplynu pro vlastní spotřebu. Zároveň získají od EU dotace na jejich produkci. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje další zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Umožní to novela nařízení, kterou vláda projedná na svém zasedání.
Novela má motivovat pěstitele ke zvýšení podílu užívání obnovitelných zdrojů. "Protože odpadá dovážení energetické plodiny jinému zpracovateli, proces se tím výrazně zkracuje," uvedl ministr Gandalovič. Opatření může být pro některé zemědělce výhodné, oznámil novinářům Jiří Zelenka z Agrární komory.
Opatření dále prodlužuje termín, do kterého musí žadatelé o podporu na pěstování cukrové řepy pro energetické účely doručit SZIF prohlášení o sklizni, uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Místo poloviny prosince jej nyní zemědělci budou muset podat do konce ledna následujícího roku.
Vlastní výrobu paliv již umožňuje legislativa v některých sousedních zemích, například v Rakousku. Pěstitel vyrobí z řepky metylester řepkového oleje (MEŘO) a ten pak sám užívá v zemědělských strojích, čímž se stává fakticky nezávislý na fosilních palivech. Někteří výrobci traktorů ale podle oslovených odborníků užívání čistého MEŘO nedoporučují.
12.12.2007
Zákon o lidských buňkách má přinést pacientům větší bezpečí
Větší bezpečí pro pacienty má přinést zákon o lidských tkáních a buňkách, který schválila vláda. Kabinet o tom informoval na svých internetových stránkách. Návrh nyní posoudí Poslanecká sněmovna.
Norma má zajistit větší bezpečí pro pacienty při zacházení s tkáněmi a buňkami během darování, výběru, vyšetření a odběru u dárce, dále při jejich zpracování, laboratorní kontrole, skladování a distribuci až po použití tkání a buněk v léčbě pacientů a sledování účinků léčby a reakcí na ni.
Klonování, které si lidé s lidskými buňkami spojují, v této předloze obsaženo není. Netýká se ani transplantace orgánů, které upravuje platný transplantační zákon.
Nová úprava má podle ministerstva zdravotnictví zajistit, že ve všech fázích zacházení s tkáněmi a buňkami budou platit v Česku taková opatření, že to bude pro pacienty bezpečné a bude zajištěna kvalita.
V normě jsou také požadavky na provozovatele tkáňových zařízení, mezi něž se řadí odběrová pracoviště a diagnostické laboratoře. Zákon vymezuje povinnosti a odpovědnost provozovatelů včetně toho, že budou muset mít systémy na udržování a kontrolu jakosti. Stát bude posuzovat a povolovat činnost tkáňových a odběrových zařízení a laboratoří, bude je kontrolovat. Za nedodržení bude ukládat sankce.
Návrhy na státní vyznamenání bude Poslanecká sněmovna sbírat do 31. března
Do 31. března mohou občané a organizace navrhovat sněmovně kandidáty na státní vyznamenání. Podněty mohou zasílat sněmovnímu podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání na adresu Poslanecké sněmovny. Novináře o tom informoval tiskový odbor sněmovní kanceláře. Lidé mohou nominace předkládat i prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů.
Návrhy budou moci zasílat také Senátu. Jeho podvýbor pro vyznamenání ale ještě příslušnou lhůtu nestanovil. Podvýbory ve sněmovně i v Senátu všechny návrhy projednají a klubům je předloží, aby si je případně osvojily. O tom, jaká jména předloží prezidentovi dolní komora, rozhodne nakonec sněmovna jako celek. O senátních nominacích rozhoduje Senát. Výběrem kandidátů se komory zabývají obvykle počátkem léta. Kandidáty mohou navrhovat i sami zákonodárci.
Vyznamenání propůjčuje a uděluje výhradně prezident. Dělá to nejen na základě návrhů parlamentu, ale i vlády. Jejich podněty však nemusí akceptovat a kandidáty může zvolit sám. Státní vyznamenání propůjčuje a uděluje vždy 28. října a 1. ledna.
Státní vyznamenání dostávají české i zahraniční osobnosti za zásluhy při budování svobodné společnosti, výsledky práce, hrdinské a výjimečné činy nebo úsilí o obranu státu. Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka je udělován za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity, Řád Bílého lva za vynikající zásluhy o Českou republiku. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji a za záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy jako vyznamenání těch, kteří se zasloužili o stát či obec.
Václav Klaus podepsal zákon, který cizincům zlepší přístup ke vzdělání
Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který umožní cizincům získat lepší přístup ke vzdělání. Za stejných podmínek jako čeští žáci a studenti budou chodit do škol nejen občané EU, ale i lidé s povolením k pobytu nad 90 dní. Základní školu budou moci navštěvovat i potomci cizinců, kteří žijí v tuzemsku nelegálně.
Zákon na konci listopadu schválila dolní komora a to ve stejném znění, v jakém ji podpořila již v září. Odmítla totiž senátní pozměňovací návrhy, které měly podle horní komory uvedenou novelu školského zákona zpřesnit.
Školský zákon platí od ledna 2005. Do základní školy mohou podle něj chodit cizinci s povolením k trvalému pobytu, s dlouhodobým či krátkodobým vízem, azylanti či žadatelé o azyl nebo osoby s dočasnou ochranou. Za stejných podmínek jako Češi pak mohou v ČR zatím studovat jen občané EU a jejich rodinní příslušníci či lidé s trvalým pobytem. Potomci lidí z jiných zemí, kteří v zemi pracují a žijí dlouhodobě, tuto možnost nemají. Novela to má změnit - lepší přístup cizinců ke vzdělání by měl usnadnit jejich zapojení do společnosti a zabránit jejich případnému vyloučení.
Podle nynějšího zákona mají školy požadovat po školácích z ciziny to, aby nejpozději při svém nástupu k výuce prokázali oprávněnost svého pobytu v ČR. Podle pracovníků neziskových organizací pro pomoc uprchlíkům tak český školský zákon svým požadavkem na doložení legálnosti pobytu brání dětem "ilegálů" do školy chodit. Upozorňují na to, že současná norma tím porušuje právo dětí na vzdělání a je v rozporu s mezinárodními dokumenty, k jejichž dodržování se země zavázala. Mezi ně patří například Úmluva o právech dítěte či dodatek k Úmluvě o ochraně lidských práv.
13.12.2007
Legislativní rada vlády odmítla nový zákon o veřejných dražbách
Legislativní rada vlády odmítla věcný návrh zákona o veřejných dražbách, je podle ní nekoncepční. Návrh dostatečně nezdůvodňoval, jaký význam by měla instituce nedobrovolných dražeb, zavedená ještě nad rámec již existujících právních předpisů. V tiskové zprávě o tom informovala Simona Cigánková, mluvčí předsedy rady Cyrila Svobody. Návrh předkládalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
Podle legislativní rady je zbytečné zavádět nedobrovolné dražby vzhledem k tomu, co již obsahuje občanský zákoník nebo exekuční řád. Nedostatky ve stávajícím zákoně o veřejných dražbách je podle rady možné vyřešit pouze jeho novelou. MMR se podle Cigánkové zavázalo, že návrh zákona stáhne z jednání vlády.
Podle mluvčí MMR Radomíry Kotlárové je hlavním nedostatkem současného zákona v podstatě to, že ministerstvo nemá pravomoc účinně dohlížet nad jeho prováděním. MMR kritizuje také dosavadní postavení dražebníků, kteří jsou zařazeni do režimu živnostenského zákona.
Připravovanou úpravu veřejných dražeb kritizovala již dříve Česká asociace dražebníků (ČAD). Podle ní by nový zákon jen vytvořil nové bariéry v podnikání. Dražebníci požadovali, aby jejich činnost byla nadále živností. Usilovali také o zrušení nedobrovolných dražeb, které navrhovali přenechat exekutorům.
Současný zákon o veřejných dražbách platí od května 2000. Do konce loňského roku se uskutečnilo zhruba 20.600 dražeb, které se týkaly majetku za téměř 71 miliard korun. Suma získaná vydražením se blíží 30 miliardám Kč. Minulý rok byl však současně pro dražebníky tím nejhorším od zavedení zákona, protože počet dražeb i vydraženého majetku ve srovnání s předchozími lety poklesl. Informace o veřejných dražbách jsou k dispozici na portálu www.centralniadresa.cz, který provozuje Česká pošta.
14.12.2007
Ministerstvo financí připravuje zákaz internetových sázek i pro zahraniční firmy
Ministerstvo financí předloží vládě návrh loterijního zákona, který by znemožnil provozování internetových sázek zahraničním společnostem. Sázkové firmy se sídlem mimo ČR dosud na českém území sázení přes internet provozují, zatímco domácím společnostem to znemožňuje zákon.
Novinářům to řekl ředitel odboru dozoru nad loteriemi a sázením ministerstva financí Petr Vrzáň. Informaci, že úřad zvažuje vedle úplného zákazu i povolení sázek po síti, přinesl i deník E15.
Výslovný zákaz internetových sázek umožní podle Vrzáně policii postupovat i proti společnostem se sídlem v zahraničí, které se doposud hájily licencemi z mateřských zemí. Policie i státní zastupitelství zatím všechna trestní oznámení ministerstva odkládala s tím, že se zahraniční firmy internetovým sázením nedopustily trestného činu.
"V danou chvíli existuje jedna jediná varianta návrhu nového herního zákona, který v příslušné části, která má upravovat dálkové hraní, explicitně zakazuje sázení prostřednictvím neomezeného počtu účastníků sítě internet," uvedl Vrzáň. "Ministerstvo jako předkladatel má jednotný názor, a sice že internetové hraní je třeba zakázat, protože by to bylo další nekontrolovatelné rozšíření hazardu u nás," dodal Vrzáň k informaci, že ve hře jsou varianty dvě. Zároveň ovšem nevyloučil, že se tato úprava může po diskusi ve sněmovně ještě dále změnit.
"Zatím největší výtka ze strany ministerstva je v tom smyslu, že internetové sázení přenese sázení do dětských pokojíčků, to znamená nedostatečná ochrana mladistvých", řekl novinářům mluvčí sázkové společnosti Fortuna Tomáš Grombíř. "Hlavním principem, který tím sledujeme, je samozřejmě ochrana mládeže," potvrdil Vrzáň.
Asociace provozovatelů kurzových sázek podle Grombíře navrhovala, aby se každý sázející přes internet musel nejdříve zaregistrovat v nějaké kamenné sázkové kanceláři.
Návrh na tuto úpravu loterijního zákona předložili provozovatelé sázkových kanceláří ministerstvu koncem listopadu. Ministerstvo financí však podle Grombíře s odkazem na stále nedostatečnou ochranu mladistvých návrh na změny zamítlo. "Mladiství je zatím největší argument, přes který jsme se nedokázali přehoupnout," komentoval Grombíř rozhodnutí ministerstva.
"Jako sázková kancelář se nestavíme jednoznačně tak, že to chceme povolit za každou cenu. Chceme, aby podmínky byly rovné. To znamená, když nemůžeme my, aby nemohli ani zahraniční," řekl mluvčí Fortuny. "Z nového zákona, pokud projde, nebudeme úplně nadšení, ale budeme alespoň spokojení, že došlo k napravení té obrovské křivdy," dodal.
Internetové sázení provozují v Česku jen zahraniční firmy, které poukazují, že jim to umožňuje jednotná evropská licence. Ministerstvo financí má ale jiný názor a tvrdí, že každý provozovatel potřebuje pro podnikání v ČR jeho povolení. Podle odhadů Češi ročně prosázejí v hazardních hrách na internetu kolem čtyř miliard korun.
Senát
13.12.2007
Od pondělí bude možné navrhovat člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů
Spolky, sdružení a instituce budou moci od pondělí 17. prosince nominovat kandidáty na poslední neobsazené místo v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů. Návrhy mají předkládat senátní volební komisi. Navrženi by mohli být znovu také kandidáti, kteří při první volbě členů rady nenalezli dostatečnou podporu v horní komoře. Novinářům to řekl předseda senátní volební komise Josef Pavlata.
Senát vybíral sedmičlennou radu počátkem prosince ze 46 nominací, potřebnou většinu hlasů ale získalo jen šest nominovaných. Za členy rady Senát na návrh prezidenta zvolil předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždu Kavalírovou, na návrh sněmovny pak exministra životního prostředí Ivana Dejmala a rektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu.
Z 41 kandidátů, které navrhly do rady různá sdružení a instituce, v prvním kole nejlépe uspěli Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, kandidát Národního muzea a spolupracovník Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Patrik Benda.
Ostatní získali v prvním kole méně než 20 hlasů a ani dva nejúspěšnější z nich nedosáhli na zvolení v kole následujícím. Rada ústavu je tak zatím neúplná, což ale zahájení její činnosti i práce samotného ústavu nebrání.
Kandidáty do rady mohou navrhnout spolky odbojářů a bývalých politických vězňů či občanská sdružení a společnosti, které se věnují zkoumání historie, archivnictví, vzdělávání nebo ochraně lidských práv. Podrobné požadavky na kandidaturu jsou uvedeny na internetové adrese www.senat.cz/informace/zakon_181/. Konec nové nominační lhůty bude stanoven v závislosti na termínu schůze horní komory, na které se volba posledního člena rady uskuteční. Předpokládá se, že toto zasedání by mohlo být zhruba v polovině února příštího roku.
14.12.2007
Ekonom Jan Švejnar vstoupil do boje o prezidentský úřad
Ještě letošní rok v červnu čtyřiapadesátiletý ekonom Jan Švejnar uvedl, že na funkci kandidovat nehodlá. Situace se ale změnila poté, co se k jeho zvažované nominaci, se kterou přišla Strana zelených, pozitivně postavila ČSSD a také někteří zákonodárci dalších stran vyjma ODS. Švejnar se tak stal prvním protikandidátem současného prezidenta Václava Klause.
O Švejnarově angažmá v české politice se v minulosti už několikrát uvažovalo. Nejvážnější byla jednání po pádu Klausovy vlády v roce 1997, tehdy se ale nakonec premiérem stal Josef Tošovský - i proto, že Jan Švejnar neměl české občanství. Nyní již český pas vlastní, jeho dlouholeté působení v zahraničí ale přesto u některých politiků vyvolávalo nelibost.
Švejnar i Klaus jsou ekonomové, a právě v pohledu na ekonomiku a průběh transformace české ekonomiky v 90. letech minulého století se oba nejvíce rozcházejí. Švejnar vždy kritizoval nedostatečný právní rámec, který provázel českou cestu ke kapitalismu. Animozita mezi oběma muži se čas od času dostala i do médií, v roce 2002 se například Klaus podle časopisu Euro vyjádřil, že "pan ekonom Švejnar se mýlil zatím ve všem, co kdy řekl".
V posledních týdnech Klaus také zpochybnil Švejnarův podíl na české ekonomické reformě, když řekl, že Švejnar se "na ekonomické transformaci prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil". Švejnar v reakci uvedl: "Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl. Zásluhy o realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem tunelování, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze."
Švejnar se narodil 2. října 1953 v Praze. V roce 1970 opustil ještě před maturitou Československo a odjel do zahraničí. Chybějící maturitní vysvědčení, kvůli kterému měl problémy s přijetím na evropské univerzity, jej nakonec přivedlo do USA. Studoval ekonomii na Cornellově a později Princetonské univerzitě. V roce 1987 se usídlil v Pittsburghu, o rok později se stal profesorem tamní univerzity. Do Československa se vrátil v roce 1990 jako člen mise Světové banky.
Podle tisku byl Švejnar jedním z ideových tvůrců kuponové privatizace, jeho představa o jejím uvedení do praxe ale byla odlišná od konečné podoby. V roce 1990 s Josefem Zieleniecem zakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální studia CERGE při UK Praha a stal se jeho předsedou.
V letech 1992 až 1999 byl ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Pracoval jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. V současné době působí jako profesor ekonomie na Michiganské univerzitě. Od roku 2003 je také šéfem dozorčí rady ČSOB. Tohoto angažmá, které mu vytýká především ODS, by se v případě zvolení hlavou státu vzdal.
Švejnar není a nebyl členem žádné politické strany, ačkoliv v roce 2001 se o něm mluvilo jako o možném vůdci tehdy vznikající strany Cesta změny.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz