Souhrn významných legislativních událostí 11.7.2016 – 17.7.2016
Spotřebitelé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který v souladu s doporučením výborů schválil Senát hlasy 25 ze 44 přítomných členů. Předloha, jež má posílit postavení spotřebitelů a nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.
11. července 2016
Vláda schválila návrh ochrany oznamovatelů korupce. Zákaz postihu bude zakotven ve stávajících zákonech, mimo jiné v zákoníku práce nebo ve služebním zákoně. ČTK o tom informovala mluvčí ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) Olga Jeřábková. Samostatný zákon ministr Dienstbier nepředloží, což už dříve kritizoval vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Babiš kvůli tomu před časem navrhl vlastní variantu ochrany oznamovatelů korupčního jednání (whistleblowerů) ve formě poslaneckého návrhu.
Vláda schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému s firmou Kapsch, která by tak bez tendru získala od státu asi šest miliard korun. Rozhodnutí kritizuje opozice i konkurent Kapsche, firma SkyToll. I ve vládní koalici předcházela souhlasu ostrá výměna názorů, ČSSD připomínala, že proti prodloužení se vyslovily vládní komise. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) má být příští rok vypsán tendr na nového provozovatele mýta.
Vláda určila obory, které budou do budoucna pro ČR perspektivní
Digitální a průmyslové technologie, životní prostředí nebo dopravní prostředky pro 21. století vytyčila vláda jako perspektivní v oblasti výzkumu pro české hospodářství. V příštích letech by do nich mělo zamířit z evropských, národních, regionálních i soukromých zdrojů zhruba 70 miliard korun. Vláda to schválila v rámci aktualizované Národní strategie inteligentní specializace, kterou jí předložil vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek. ČTK o tom informovala jeho mluvčí Adéla Klimešová z Úřadu vlády.
Registraci útulků a větších chovů psů schválila vláda
Registrace útulků pro opuštěná zvířata by měla být povinná, stejně jako registrace chovů s více než pěti fenami. Změny přináší novela veterinárního zákona, kterou schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Norma také povoluje možnost domácích porážek skotu do šesti let a povolení pro chovatele, aby mohli některá léčiva injekčně podávat hospodářským zvířatům sami místo veterinářů. Předloha nyní míří do Sněmovny.
Vláda opět odmítla kvóty pro ženy na volebních kandidátkách
Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách "podprezentovanému pohlaví" zaručit. Proti byli tehdy i nyní lidovci a ANO.
Poslanecká sněmovna
11. července 2016
Místopředsedou sněmovní komise k policii se stal Lank (Úsvit)
Místopředsedou sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci celostátních policejních útvarů se stal Marin Lank (Úsvit). Členové komise nyní projednávají za zavřenými dveřmi vyšetřovací plán. Debatují tedy zejména o tom, koho pozvou k výslechům a jaké dokumenty si vyžádají. Výslechy se budou konat později.
12. července 2016
Úřady nebudou řešit nemajetkovou újmu při přestupcích
Správní úřady nebudou muset řešit nemajetkovou újmu, kterou lidé utrpěli jako oběti pachatelů přestupků. Rozhodla o tom Sněmovna, když na žádost horní komory vypustila příslušnou pasáž z návrhu nového zákona o odpovědnosti za přestupky. Předloha míří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Spontánní shromáždění bez ohlášení uzákoněna nebudou
Možnost konání spontánních shromáždění bez ohlášení úřadům uzákoněna nebude. Nerozšíří se ani okruh osob, které mohou veřejná shromáždění radnicím oznamovat. Rozhodla o tom Sněmovna, když nepřijala senátní úpravy novely, která mění pravidla demonstrací. Předloha nyní zamíří ve sněmovní podobě k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin, ne žáků
Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Vládní novelu školského zákona, která předpokládá zavedení nových pravidel financování od září přespříštího roku, podpořila v úvodním kole Sněmovna. Reforma se bude podle předlohy týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné.
13. července 2016
Sněmovna podpořila zákaz opakovaného jmenování ústavních soudců
Funkční období ústavních soudců se možná prodlouží o dva roky na 12 let, nikdo ale nebude moci být jmenován více než jednou. Sněmovna ústavní novelu předloženou poslanci TOP 09 v úvodním kole podpořila, zamítnutí nikdo nepožadoval. Předlohou se bude zabývat ústavně-právní výbor.
Vznik rejstříku skutečných vlastních firem Sněmovna asi schválí
Sněmovna asi schválí bez podstatnějších úprav vznik rejstříku skutečných majitelů firem a svěřenských fondů. Vládní novelu zákona proti praní špinavých peněz, která také osamostatní finanční analytický útvar, jenž nyní spadá pod ministerstvo financí, poslanci projednali ve druhém čtení. Závěrečné rozhodování o normě se uskuteční v dolní komoře patrně v září.
Povinnost obcí nakládat s majetkem ekonomicky se možná zmírní
Obce v budoucnu možná nebudou muset nakládat se svým majetkem jen podle hlediska ekonomické výhodnosti. Sněmovna v úvodním kole podpořila návrh poslankyně za TOP 09 Věry Kovářové (STAN), aby dalším možným měřítkem byl jiný důležitý obecní zájem za podmínky, že bude řádně zdůvodněný. Novela zákona o obcích míří k posouzení do výboru pro veřejnou správu.
Sněmovna podpořila zelenou naftu i pro živočišnou výrobu
Sněmovna podpořila v prvním čtení vládní novelu zákona o spotřebních daních, která umožní rozšířit vratku části spotřební daně, takzvanou zelenou naftu, i na živočišnou výrobu. Dosud se poskytovala jen zemědělcům v rostlinné výrobě. Vláda navrhovala, aby Sněmovna tento návrh schválila ve zrychleném režimu už v prvním čtení, ale opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů to vetovaly. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesli zpravodaj a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).
Poslanci se přeli o možnost adopce registrovanými partnery
Poslanci se ostře přeli kvůli novele, jež by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Debatu v úvodním kole nedokončili. Předloha, kterou podala skoro před dvěma lety skupina poslanců, bude čelit návrhu na zamítnutí. Kritici varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí a poukazovali na to, že věc vyřešil nedávný nález Ústavního soudu. Zastánci poukazovali na zájmy dětí. Kdy bude projednávání novely pokračovat, není jasné. Nejdříve by mohla přijít na program na zářijové schůzi.
14.července 2016
Sněmovní výbor doporučil na šéfa BIS Koudelku
Sněmovní bezpečnostní výbor jednomyslně doporučil na nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) jejího dlouholetého pracovníka Michala Koudelku. Členům výboru ho jménem vlády navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve funkci by měl nahradit Jiřího Langa, který požádal na začátku června o odvolání. Lang sám Koudelku na jednání podpořil. Vláda bude o návrhu na jmenování jednat 27. července, výměna na místě šéfa BIS by podle Sobotky mohla nastat v polovině srpna. Koudelka za svou prioritu označil zajištění bezpečnosti obyvatel ČR proti všem hrozbám.
Senát
14. července 2016
Senát schválil regulaci spotřebitelských úvěrů
Spotřebitelé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který v souladu s doporučením výborů schválil Senát hlasy 25 ze 44 přítomných členů. Předloha, jež má posílit postavení spotřebitelů a nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.
Úřady budou moci promíjet pokuty u kontrolních hlášení k DPH
Finanční úřady budou moci promíjet podnikatelům pokuty za nedodání kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Předpokládá to změnová norma k návrhu nového celního zákona, který schválil Senát. Předlohu nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující, schválil Senát
Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit kupující. Vládní novelu zákonného opatření, která s tím počítá, schválil Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Změna začne platit od podzimu. Sazbu daně novela nemění.
Senát schválil zákon, který řeší potíže s posudky EIA
Desítku důležitých dopravních staveb bude možné zahájit bez nutnosti opakovat posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Umožňuje to novela zákona, kterou schválil Senát. Změna převede vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy má stačit místo dalšího posudku stanovisko ministerstva životního prostředí. Pokud by se proces posuzování vlivů musel opakovat, znamenalo by to odklad a zdržení těchto staveb. Sněmovna změnu zákona schválila ve zrychleném režimu už na konci června, nyní ji dostane k podpisu prezident.
Celní řízení bude pro menší firmy snazší, Senát úpravu schválil
Zjednodušit celní řízení pro menší firmy a dovozce má nový celní zákon, který schválil Senát hlasy 36 ze 47 přítomných členů. Norma také sjednotí současné postupy pro celní dohled, kontrolu a řízení, včetně zajištění cla, jeho vyměření a jeho výběru. Nyní zákon dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Senát schválil návrh na snazší poskytování dotací do 50.000 Kč
Senát schválil novelu takzvaných malých rozpočtových pravidel, kterou předložila skupina senátorů a která má krajům i obcím usnadnit poskytování dotací nebo návratných finančních výpomocí do 50.000 korun. Návrh nyní dostane k projednání Sněmovna, k vyjádření ho dostane i vláda. Novela má podle tvůrců odstranit byrokracii při dotování různých spolků.
Senát podpořil změnu financování akutní péče o ohrožené děti
Financování systému akutní péče o ohrožené děti se možná změní. Senát dal v úvodním kole šanci novele skupiny členů horní komory v čele se Zdeňkem Papouškem (za KDU-ČSL), která by měla zařízením pro děti vyžadujícím okamžitou pomoc zajistit stálý přísun peněz ze státního rozpočtu. Předlohou se nyní budou zabývat senátní výbory. Horní komora by ji mohla poslat do legislativního procesu na některé z dalších schůzi.
Senát schválil atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků
Senát schválil nový atomový zákon. Od příštího roku nahradí dosavadní, už zastaralou úpravu z roku 1997 a také transponuje nové evropské směrnice. Zpřesňuje technické požadavky a procesní pravidla pro provoz stávajících a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Zpřesněním technických požadavků i úpravou procesních pravidel napomůže podle vlády státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren.
Senát schválil přísnější regulaci státních podniků
Senát schválil novelu zákona o státním podniku, která dává ministerstvům větší dohled nad státními podniky. Zavádí například konkurenční doložky pro generální ředitele těchto firem a vymezuje pravomoci a kompetence dozorčích rad. Změna zákona se týká například České pošty, Lesů ČR či Řízení letového provozu. Usnadnit má i převod pozemků pod krajskými a obecními komunikacemi. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
Změna zákona upravující výměnu bankovek se vrací do Sněmovny
Předloha, která především upravuje výměnu poškozených bankovek, se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senátoři v ní mimo jiné navrhují posunout účinnost, která měla podle původně schválené podoby nastat již k 1. červenci. Nově by měla začít platit až 15. den po vyhlášení. Navrhují také upravit některé pravomoci České národní banky v krizovém zákoně. Poslanci o předloze, která rovněž ruší devizový zákon, rozhodnou až po prázdninách. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyjádřil s pozměňovacími návrhy souhlas.
Senát zamítl ústavní zakotvení financování obrany
Senát zamítl návrh ústavní novely, podle něhož by výdaje státu na obranu nesměly časem klesnout pod dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Na tuto výši se měly dostat tak, že by musely růst nejméně o desetinu procentního bodu ročně. Předlohu připravil branný výbor horní komory. Senátoři se ale přiklonili k názoru zpravodajky Elišky Wagnerové (za SZ), že financování jednoho vládního resortu do ústavního práva nepatří. Legislativní cesta předlohy tím skončila.
Počet znečišťovatelů se v registru sníží, a to o stovky
Počet ohlašovatelů do integrovaného registru znečišťování se letos sníží, a to zhruba o třetinu. Změna se bude týkat podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) přibližně 1700 až 1800 malých znečišťovatelů z celkových 5000, ušetří se asi 30 milionů korun ročně. Úlevu přinese vládní novela, kterou schválili senátoři.
Pozn.:
ÚS začal veřejně projednávat kauzu přidělování přísedících v Brně
13. července 2016 - Ústavní soud (ÚS) se začal zabývat stížností Zdeňka Smejkala, který poukazuje na netransparentní jmenování přísedících u Krajského soudu v Brně. Dostal sedm let za podvod, právě kvůli přísedícím si stěžoval na porušení zásad spravedlivého procesu. Podle advokáta Michala Račoka krajský soud systémově selhal a jeho metoda jmenování přísedících umožňovala účelové zneužití. Zástupkyně soudu navrhla zamítnutí stížnosti. Bylo to první veřejné jednání ÚS po třech letech, sněmovna byla téměř zaplněná. V justici jde o sledovaný případ. Někdejší praxe krajského soudu totiž letos vyvolala pochybnosti o dodržení práva na zákonného soudce. ÚS po více než dvou hodinách odročil vyhlášení nálezu na neurčito. Musí se seznámit s mnoha listinami.
ÚS se zastal propuštěného učitele, škola prý postupovala účelově
14. července 2016 - Ústavní soud (ÚS) se zastal učitele propuštěného ze střední odborné školy ve Šternberku. Vedení školy podle ústavních soudců postupovalo účelově. Vleklým sporem o platnost výpovědi se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, zjistila ČTK z nálezu publikovaného na webu soudu.
Exekutoři kritizují analýzu ministerstva ke snížení tarifů
14. července 2016 - Exekutorská komora zpochybňuje analýzu ministerstva spravedlnosti, na jejímž základě se sníží odměny pro exekutory. Výsledky nejsou přesné a objektivní, uvedli představitelé komory na tiskové konferenci. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s kritikou nesouhlasí a argumentaci exekutorů považuje za falešnou. Vyhlášku, která odměny exekutorů mění, poslal do připomínkového řízení.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz