Souhrn významných legislativních událostí 13.7.2015 – 19.7.2015
Senát schválil zavedení takzvaného kurzarbeitu, které vyplývá z novely zákona o zaměstnanosti. Norma, kterou Senát schválil beze změn, počítá s tím, že stát by firmám v krizi přispíval na mzdy zaměstnanců, aby jim udržely práci aspoň na zkrácený pracovní úvazek. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Vláda
22. července 2015
Vláda schválila memorandum o spolupráci s Foxconem
Vláda schválila memorandum o spolupráci s technologickou firmou Foxconn. V Česku firma plánuje do roku 2018 investovat zhruba 2,5 miliardy korun. Memorandum podepíše premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek, řekl novinářům po zasedání vlády ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Na zalesňování má jít do roku 2020 přibližně 280 milionů Kč
Čeští lesníci dostanou do roku 2020 přibližně 280 milionů korun na zalesňování. Dotace z Programu rozvoje venkova (PRV) budou moci čerpat na zakládání lesního porostu, péči o les nebo na ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku. Peníze mají lesníkům kompenzovat náklady na zalesnění či za ušlé příjmy kvůli ukončení výroby. Nařízení, které příjem dotací umožní, schválila vláda na svém výjezdním zasedání v Ostravě. Mělo by začít platit od letošního srpna.
Armáda koupí pro gripeny techniku umožňující zásah pozemních cílů
České stíhací letouny JAS-39 Gripen budou moct zasahovat i proti pozemním cílům. Se zakázkou v předpokládané hodnotě 427 milionů korun bez DPH se seznámila vláda, uvedl na svých webových stránkách Úřad vlády.
Plán na boj proti suchu zatím vláda odložila
Vláda odložila schvalování plánu boje proti suchu. Novinářům to po skončení vlády řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Důvodem bylo málo času, který kabinet na projednání při svém výjezdním zasedání v Ostravě měl. Materiál obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady. Počítá například se zdražením podzemní vody, s řešením zavlažování nebo větším využitím dešťové vody.
Česko pošle do Iráku zbytek munice pro boj s Islámským státem
Česko pošle do Iráku zbytek munice, kterou darovalo už loni pro boj s ozbrojenci Islámského státu. Munici v hodnotě asi 16 milionů korun přepraví do Iráku Američané. Jde celkem o 260 tun materiálu. Rozhodla o tom na svém ostravském výjezdním zasedání vláda, uvedl na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Vláda schválila zónu Nad Barborou v Karviné, stát dá 750 milionů
Vláda na svém výjezdním zasedání v Ostravě schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Stát do zóny, která se bude budovat v letech 2016 až 2018, vloží až 750 milionů korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun. Mělo by v ní vzniknout až 2000 pracovních míst.
Vláda nenašla shodu na předčasném odchodu horníků do důchodu
Vláda se ani nedohodla na tom, aby všichni horníci, kteří dělají pod zemí a odpracovali určitý počet směn, odcházeli do penze o pět let dříve než ostatní pracující. Na tiskové konferenci to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Senát
21. července 2015
Novely o odpadech a o tajných službách Senát probere od 12. srpna
Novely zákonů o odpadech, o přístupu k informacím nebo o zpravodajských službách bude Senát projednávat od 12. srpna. Termín schůze určil organizační výbor, oznámila ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
22. července 2015
Senát zamítl návrh na omezení marží pojišťoven z ručení
Senát již v úvodním kole projednávání zamítl návrh skupiny senátorů za Stranu zelených, kterým chtěli omezit marže pojišťoven z povinného ručení na nejvýše 20 procent. Loni byly o téměř sedm procent vyšší. Částky nad tento limit by pojišťovny podle předlohy vracely majitelům aut. Podle senátorů měl návrh nedostatky a varovali před jeho případnými dopady.
Senát na vyznamenání vybral exministra Dostála či básníka Žáčka
Někdejší ministr kultury Pavel Dostál, spisovatel Petr Hořejš, básník Jiří Žáček nebo ústavní expert Václav Pavlíček patří mezi 37 osobností, které Senát nominoval na státní vyznamenání. Loni horní komora doporučila prezidentovi 38 kandidátů.
Senát opět odložil schvalování obnovy nemocenské v prvních dnech
Senát do konce roku odložil projednávání návrhu místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD), který chce obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Senátoři tak vyhověli žádosti místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) a zdravotnického výboru horní komory, který požaduje k novele doplnit statistické podklady a její finanční dopady.
Senát odmítl zvýšit podíl regionálních studií na vysílání ČT
Senát odmítl zvýšit podíl regionálních studií České televize z 20 na 30 procent vysílacího času tohoto veřejnoprávního média. S návrhem přišel předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Podle kritiků ale předloha není potřebná a nejsou ani popsány její dopady.
Pravidla výběru šéfů státních firem zatím uzákoněna nebudou
Senátor Libor Michálek (za Piráty) ani na druhý pokus neprosadil svou novelu o výběru šéfů státních firem. Horní komora mu ji znovu vrátila k dopracování. Rozhodla o tom na návrh předsedy svého ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD). Vláda chystá vlastní úpravu, novelu zákona o státním podniku má projednat příští týden.
23. července 2015
Senát umožnil vznik centrálního registru přestupků
Senát nejtěsnější většinou umožnil vznik centrálního registru vybraných přestupků. Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků ale v praxi příliš nepomůže. Za opakované přestupky má jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se ale nestanou, byť to požadoval Svaz měst a obcí. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let. Registr má podle schválené novely o přestupcích vzniknout do konce příštího roku.
Senát schválil zavedení kurzarbeitu v Česku
Senát schválil zavedení takzvaného kurzarbeitu, které vyplývá z novely zákona o zaměstnanosti. Norma, kterou Senát schválil beze změn, počítá s tím, že stát by firmám v krizi přispíval na mzdy zaměstnanců, aby jim udržely práci aspoň na zkrácený pracovní úvazek. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Senát schválil zrušení neúčinného zákona o úrazovém pojištění
Senát schválil návrh na zrušení sporného a neúčinného zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců. Zákon o úrazovém pojištění začal platit v roce 2006, dosud ale nenabyl účinnosti. Odkládal se čtyřikrát, naposledy loni na rok 2017. Návrh na zrušení zákona, který zachovává právní úpravu odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání v zákoníku práce, nyní čeká na podpis prezidenta.
Senát schválil povinnost hlásit havárie při těžbě ropy z moře
České firmy, které by na moři těžily ropu nebo zemní plyn, budou muset v případě závažné havárie poskytnout informace o jejích okolnostech ministerstvu průmyslu. Tuto povinnost jim ukládá novela zákona, kterou schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Smlouvy pojišťoven s lékaři budou účinné asi až zveřejněním
Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné zřejmě až s jejich zveřejněním. Pojišťovny taky nebudou moci nabírat nové klienty prostřednictvím jiných firem. Novinky přináší takzvaná transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Pozn.:
MF poslalo k připomínkám zákon ohledně kontroly veřejných financí
20. července 2015 - Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Měl by zjednodušit systém vnitřních kontrol ve státní správě, zavést na jednotlivých ministerstvech i na úrovni vlády výbory pro audit a nastavit větší zodpovědnost úředníků. Na dnešním setkání s novináři to uvedl pověřený náměstek ministra financí pro finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek. Zákon by měl být plně účinný od roku 2017.
Soud: Pojišťovny by měly po krachu vyplácet celou cenu zájezdu
21. července 2015 - Pojišťovny by měly vyplácet v případě krachu cestovní kanceláře plnou cenu neuskutečněného zájezdu. Rozhodl tak v Brně Ústavní soud, když se zabýval stížností Generali Pojišťovny. Stížnost pojišťovny soud zamítl. Generali uvedla, že je připravena předložit celou věc Evropskému soudnímu dvoru.
ÚS zrušil pokutu pro notářku, která odmítla vydat policii závěť
21. července 2015 - Ústavní soud zrušil pětitisícovou pokutu uloženou notářce, která odmítla vydat policii z úschovy závěť. Soudní souhlas s vydáním listiny nebyl podle ústavních soudců dostatečně odůvodněný. Narušení soukromí a prolomení notářské mlčenlivosti by mělo být výjimečným řešením, u kterého je důkladné odůvodnění nutností. Právní zástupce notářky Stanislav Balík ČTK řekl, že dostatečné důvody lze v praxi jen těžko nalézt.
Šabatová: Policie nesmí nikoho nutit k tomu, aby se hájil
Policie nesmí nikoho nutit k tomu, a už vůbec ne s použitím donucovacích prostředků, aby využil práva na svoji obhajobu. Vyjádřit se k přestupku je totiž právo, nikoli povinnost, řekla ČTK ombudsmanka Anna Šabatová. Zastala se muže z Plzeňského kraje, který způsobil drobný přestupek a byl i po předložení občanského průkazu a běžné komunikaci s policistou přinucen násilím jít ke služebnímu vozu.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz