Souhrn významných legislativních událostí 14.1.-20.1.2008
Finanční hranice pro nadlimitní veřejné zakázky bude zřejmě do budoucna stanovovat vláda podle nařízení Evropské unie tak, aby kvůli tomu nebylo třeba měnit zákon o veřejných zakázkách. Změnu přináší novela tohoto zákona, jejíž záměr senátoři podpořili. Zároveň ale navrhli zpřesnit některá ustanovení předlohy. Novelu proto bude muset znovu projednat Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna
15.1.2008
Sněmovna podpořila novelu, která má omezit daňové úniky u biopaliv
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních a dalších zákonů, která má zabránit daňovým únikům při výrobě biopaliv, zejména při přimíchávání biolihu do pohonných hmot. Mimořádná schůze sněmovny měla na programu pouze tento jediný bod a trvala zhruba půl hodiny. Pro návrh hlasovalo 180 poslanců ze všech stran, proti nebyl nikdo. Novela nyní zamíří do Senátu.
Novela mimo jiné snižuje sazbu spotřební daně na tzv. směsnou naftu, tedy takovou, která obsahuje nejméně 31 procent biosložky. Toto zvýhodnění podle důvodové zprávy potvrdila Evropská komise a platit může až do 30. června 2010.
Biolíh se do benzinu přimíchává od letošního 1. ledna. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve opakovaně zdůraznil, že bez přijetí odpovídajících opatření v zákonech hrozí mimořádné daňové úniky. Těm má zabránit přijatá novela.
Jak uvedl zpravodaj k novele poslanec Michal Doktor (ODS), riziko úniků vzniklo kvůli tomu, že se sněmovna minulý rok dohodla na dřívějším přimíchávání biosložek do pohonných hmot. "Ministerstvo financí tím pádem stálo v situaci, kdy bylo nutné zpřísnit některá kritéria tak, aby nedocházelo k daňovým únikům," řekl Doktor novinářům.
Ministerstvo financí může podle Doktora mezitím využít ke kontrolám například ustanovení zákona o správě daní a poplatků. "Ale je to takový ten příliš těžkopádný výklad; nicméně po dobu toho jednoho, maximálně dvou měsíců zcela postačující, nepostačující však pro celou praxi," domnívá se poslanec.
Poslanci naproti tomu nepodpořili poslanecké tematické pozměňovací návrhy. Neprošlo například osvobození pohonných hmot pro vodní dopravu od spotřební daně nebo rychlejší navyšování podílu biosložek v pohonných hmotách. "Byly přijaty pouze pozměňující návrhy upravující účinnost," řekl Doktor.
Poslanec ČSSD Petr Rafaj, který návrh na osvobození nafty pro plavidla vznesl v rozpočtovém výboru, uvedl, že se nyní poradí s odborníky na vodní dopravu a pravděpodobně se pokusí podat návrh znovu. Lodní dopravci podle Rafaja poukazují na to, že v okolních zemích osvobození existuje, zatímco v tuzemsku nikoli, což je prý znevýhodňuje.
Poslanci neschválili ani návrh Miloslavy Vostré (KSČM), která chtěla ponechat poplatky za zajištění daňového skladu na původních 20 a 60 milionech korun. Navrhované zdvojnásobení těchto částek by podle ní vedlo ke zdražení lihu.
16.1.2008
Rozpočtový výbor podpořil nový zákon o nabídkách převzetí
Sněmovní rozpočtový výbor podpořil vládní návrh nového zákona o nabídkách převzetí i návrh zákona o přeměnách společností a družstev. Oba dva návrhy doporučil sněmovně přijmout. Nový zákon o nabídkách převzetí se vztahuje na situace, kdy firma nebo jednotlivec získá v jiné obchodní firmě určitý podíl na hlasovacích právech. Pak mu vznikne zákonná povinnost nabídnout menšinovým akcionářům odkup jejich podílů.
Zákon převádí do českého práva směrnici EU, kterou mělo Česko přejmout již v květnu 2006. Evropská komise již v této souvislosti zahájila s ČR řízení. "Dává se priorita tomu, že Česká republika má nějaký závazek, je v poměrně dlouhém prodlení. Takže se budeme snažit co nejrychleji tento závazek splnit," řekl novinářům zpravodaj k návrhu zákona poslanec Daniel Rovan (ODS).
Návrh neřeší otázku vytěsňování menšinových akcionářů, tzv. squeeze-out. V této věci se podle Rovana čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který řeší stížnost na toto ustanovení v zákoně. Až soud rozhodne, pak bude nutné zákon novelizovat.
Rozpočtový výbor doporučil přijmout i návrh nového zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Navrhl pouze drobnou legislativně-technickou změnu, která se týká terminologie, řekl zpravodaj poslanec Pavel Svoboda (ODS). "Jde o řešení situací, kdy fúzují naše firmy z firmami z Evropské unie," uvedl.
Návrh zjednodušuje propojování tuzemských firem a družstev se zahraničními podniky. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se má tento zákon stát do budoucna jedním ze tří pilířů připravovaného obchodního zákoníku. Kvůli zákonu je potřeba změnit 24 dalších zákonů, což je obsahem samostatné předlohy.
Senát
16.1.2008
Pravidla pro přeshraniční převážení odpadů se zpřísní
Pravidla pro dovážení odpadů se zřejmě ještě v tomto roce zpřísní. Převážené odpady budou muset být přesněji evidovány, příslušné dokumenty budou muset firmy uchovávat nejméně tři roky. Změnu přináší novela zákona o odpadech, kterou schválil Senát. Novelu, která vychází z nových požadavků EU, nyní dostane k podpisu prezident.
Změny, které novela přináší, mají pomoci v ochraně proti černému obchodu s odpady. Zejména v severních Čechách v minulosti vznikaly nelegální skládky německého odpadu. Například v Libčevsi na Lounsku nebo v Sosnové na Českolipsku se nacházelo téměř 11.000 tun tohoto odpadu. Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu organizátorům dovozu odpadů uložila několikamilionové pokuty. Státní zástupkyně obžalovala patnáct řidičů kamionů, kterým hrozí až pět let vězení.
Právě těmto případům by měla nová pravidla předcházet. Vedle přísnější evidence totiž firmy budou muset řidiče vozů také informovat, jaký druh nákladu vezou. Novela rovněž nově ukládá povinnost označovat vozidla, která odpad převážejí. Přepravci budou muset tuto povinnost splnit nejpozději k 1. říjnu příštího roku. Novela jako celek měla nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy nikoli konkrétně stanoveným dnem.
Ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) připomněl, že novela také počítá s odstraněním zařízení obsahujících polychlorované bifenyly (PCB), což jsou především transformátory, a to do konce roku 2010. Plány na odstraňování by měly být hotovy už do 31. března 2009.
Česko se dovozu odpadu ze zahraničí, kde jsou ceny za jeho likvidaci vyšší, dlouhodobě brání. Bursíkovo ministerstvo několikrát zamítlo žádosti o dovoz desítek tun odpadů z Německa k likvidaci ve spalovnách v Liberci a Praze. Podle nové směrnice EU je od 12. července možný transport odpadů po Evropě za účelem jejich zneškodnění ve spalovně, která vyrábí elektřinu. Podle Bursíka se podařilo v rámci EU vyjednat formulaci, podle níž členský stát může dovoz odpadu omezit nebo zakázat, je-li to v rozporu s jeho plánem odpadového hospodářství.
Stát bude moci poskytnout dotaci garančnímu fondu makléřů
Stát bude moci poskytovat dotace Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry na vyplácení klientů zkrachovalých makléřských firem. Fond totiž na to nemá dostatek peněz. Umožňuje to vládní novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou schválil Senát. Nyní novelu dostane k podpisu prezident.
"Vláda tak reaguje na situaci, která vznikla po krachu několika obchodníků s cennými papíry. Garanční fond obchodníků s cennými papíry se dostal kvůli tomu do stavu, kdy není schopen dostát svým zákonným závazkům," řekl předseda senátního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS). Česko se tak podle Adamce může vystavit sankcím ze strany Evropské komise za nenáležitou transpozici směrnice o programech odškodnění investorů.
"Návrh novely zákona proto umožňuje poskytnout ze státního rozpočtu dotaci garančního fondu, i když není státním fondem, ale soukromou právnickou osobou," uvedl Adamec
Garanční fond vznikl v roce 2001. Objem vyplacených zákonných náhrad zákazníkům zkrachovalých brokerských firem se blížil k miliardě korun. Podle odhadů to ještě nebyla ani polovina celkové sumy. Fond měl nebo má na starosti odškodňování devíti případů. V minulosti obrátil na stát, který mu poskytl půjčku, fondu ale stále chybí peníze. Vláda se proto nyní rozhodla pomoci fondu prostřednictvím dotace.
Senátor Josef Novotný (SNK ED) uvedl, že v současné době dělá příjem fondu z obchodování s cennými papíry zhruba 100 milionů korun ročně. Dluhy, které byly na fond převedeny, ale představují i s penále zhruba 3,5 miliardy korun. "Čili kdyby se odškodňovali klienti pouze z příjmů garančního fondu, tak by to trvalo přibližně 30 let," podotkl Novotný.
Limity pro veřejné zakázky má podle úprav EU určovat vláda, ne zákon
Finanční hranice pro nadlimitní veřejné zakázky bude zřejmě do budoucna stanovovat vláda podle nařízení Evropské unie tak, aby kvůli tomu nebylo třeba měnit zákon o veřejných zakázkách. Změnu přináší novela tohoto zákona, jejíž záměr senátoři podpořili. Zároveň ale navrhli zpřesnit některá ustanovení předlohy. Novelu proto bude muset znovu projednat Poslanecká sněmovna.
Senát doporučil změnit očíslování některých ustanovení novely tak, aby odpovídala realitě. Týká se to veřejných zakázek na stavební práce a na služby. "Je to problém, který poukazuje na neexistující paragraf, vytváří cenu, podle které by se mělo soutěžit," uvedl předseda senátního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS). Podle něj ministerstvo pro místní rozvoj jako předkladatel novely s úpravami souhlasilo.
Novela o zakázkách umožní podle vlády pružně a včas reagovat na změny konkrétních finančních limitů ze strany Evropské unie. Vláda tak chce předejít situaci, kdy nové limity nebudou včas převedeny do českého právního řádu, který se tak dostane do rozporu s evropským právem. Evropská komise má totiž podle evropských směrnic o koordinaci postupů při zadávání veřejných zakázek ověřit finanční limity každé dva roky a v případě potřeby je upravit. Upravené limity má zveřejnit v Úředním věstníku EU vždy na počátku listopadu před začátkem roku, od kterého budou nové finanční limity platit.
Změna se týká nadlimitních veřejných zakázek. Zatím pro ně zákon stanoví hranice od 4,29 milionu korun do 13,215 milionu korun podle druhu veřejné zakázky s výjimkou zakázek na stavební práce, u nichž finanční limit činí 165,288 milionu korun. Finanční limity pro veřejné zakázky malého rozsahu, tedy dva miliony korun bez DPH pro veřejné zakázky na služby a na dodávky a šest milionů korun bez DPH pro veřejné zakázky na stavební práce, je podle vlády stanoven fixně a pouze na národní úrovni, proto tyto částky mají v zákoně zůstat. Totéž platí i pro podlimitní veřejné zakázky.
S novelou souvisí i samostatná změna koncesního zákona, kterou Senát schválil beze změn. Tato novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, mimo jiné zpřesňuje, že hlavním bodem koncesní smlouvy nebude zhotovení stavby, ale stavební práce.
Senát podpořil zákonnou úpravu činnosti PGRLF
Činnost Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) bude upravena zákonem o zemědělství. Počítá s tím jeho novela, kterou schválil Senát. Novela dále mění podmínky vracení dotace a penále Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Nyní ji ještě dostane k podpisu prezident.
PGRLF, který poskytuje dotace zemědělcům, byl založen jako státem stoprocentně vlastněná akciová společnost pouze na základě usnesení vlády, což kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), řekl senátorům ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Novela má proto dořešit právní stránku působení tohoto fondu a jeho programů.
Fond bude moci i nadále poskytovat nynější podpory a bude je moci rozšířit i na vodovody, kanalizace, čističky nebo spalovny. NKÚ již před několika lety upozornil na to, že fond založený jako akciová společnost nemůže ze zákona rozdělovat státní podporu. Podle předkladatelů však žádná jiná možnost než zachování nynější podoby není pro stát vhodná.
Novelu podpořil například místopředseda senátního zemědělského výboru Josef Vaculík (KDU-ČSL). Připomněl, že PGRLF vznikl v roce 1993 a poskytl zemědělcům dotace, díky nimž mohli čerpat úvěry přesahující 100 miliard korun. Přispěl tak ke stabilizaci zemědělského sektoru.
Navrhovaná změna má podle Gandaloviče dále odstranit přílišnou byrokracii a tvrdost zákona. Jde o situaci, kdy by zemědělec musel vracet dotaci a podle současné úpravy by k ní musel zaplatit příslušné penále. Na odpuštění penále se už nemá pohlížet jako na veřejnou podporu. Novela by také měla snížit administrativní zátěž.
17.1.2008
Senát podpořil zákaz agresivních obchodních praktik
Klamavé a agresivní obchodní praktiky budou pravděpodobně zákonem zakázány. Obchodníci například nebudou smět uvádět důležité údaje o nabízeném zboží nesrozumitelně nebo nejednoznačně. Nebudou moci svým chováním výrazně zhoršit možnost svobodného rozhodnutí zákazníka. Zákaz přináší novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou schválil Senát. Novelu nyní dostane k posouzení prezident Václav Klaus.
Novela obsahuje výčet zakázaných klamavých a agresivních praktik převzatý z příslušné evropské směrnice. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) jde o jedinou možnost, jak evropskou směrnici převést do zdejšího práva, aby se Česko vyhnulo případnému postihu Evropské komise.
Navrhované změny ocenil senátor a dlouhodobý bojovník proti hazardu Josef Novotný (SNK ED). Na jejich základě chce dát podnět Radě pro reklamu k odstranění na číselných tabulí na hernách, které lákají na údajný zvyšující se jackpot s výhrou až 10.000 korun. Podle senátora je to "jasná a zjevná klamavá reklama na výhru".
Novela jako příklad agresivní praktiky uvádí situaci, v níž prodejce vytváří dojem, že zákazník nemůže odejít bez toho, aby danou věc či službu koupil. Obchodník také nebude smět vyhrožovat, že pokud si spotřebitel nabízené zboží nekoupí, ohrozí tak své podnikání, pracovní místo nebo existenci. Mezi agresivní praktiky ale nebude patřit doručování reklamních letáků a katalogů do poštovních schránek.
Prodejce nebude smět podle novely požadovat peníze za výrobky a služby, které dodal, ačkoli si je spotřebitel neobjednal. Obchodníci už také nebudou smět uvádět nepravdivé prohlášení, že jejich výrobky a služby umějí vyléčit nějakou nemoc, poruchu nebo postižení. Novela naopak prodejcům umožňuje srovnávací reklamu v případech, kdy srovnává vlastnosti zboží a služeb, které jsou důležité, dají se ověřit a jsou charakteristické. Tímto způsobem budou moci porovnávat i ceny.
Již minulý rok začala platit novela zákona o regulaci reklamy, která zpřísňuje podmínky pro výprodeje v obchodech. Novela řetězcům mimo jiné ukládá stanovit začátek a konec výprodejů. Při plošné reklamě obchodníci musí mít dostatek zboží na skladě, anebo uvádět množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz