Souhrn významných legislativních událostí 14.11.2016 – 20.11.2016
Vláda opět odložila novelu občanského soudního řádu a také změny ve veřejném opatrovnictví. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer informoval bez bližších podrobností na twitteru, že body ministerstva spravedlnosti byly odloženy do příštího jednání kabinetu. K oběma předlohám ministra spravedlnosti Jiřího Pelikána (ANO) má výhrady ministerstvo práce a sociálních věcí vedené sociální demokratkou Michaelou Marksovou.
16. listopadu 2016
Vláda opět odložila novelu občanského soudního řádu a také změny ve veřejném opatrovnictví. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer informoval bez bližších podrobností na twitteru, že body ministerstva spravedlnosti byly odloženy do příštího jednání kabinetu. K oběma předlohám ministra spravedlnosti Jiřího Pelikána (ANO) má výhrady ministerstvo práce a sociálních věcí vedené sociální demokratkou Michaelou Marksovou.
Vojenská policie by mohla získat nové pravomoci. Při vyšetřování by dostala oprávnění nasazovat třeba agenty, sledovat lidi nebo používat krycí dokumenty. Počítá s tím novela zákona o Vojenské policii (VP), o jejímž schválení vládou na twitteru informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ministerstvo obrany, pod které Vojenská policie spadá, si od změny slibuje zlepšení efektivnosti VP.
Parlament projedná novelu církevního zákona bez stanoviska vlády
Žádné stanovisko nepřijala vláda k poslanecké novele církevního zákona, která má uzákonit podmínky pro zahraniční duchovní a kazatele. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Předběžné stanovisko ministrům doporučovalo novelu odmítnout kvůli nepřijatelnému omezení svobody projevu a náboženského vyznání. Nevedla by podle něj totiž ke snížení rizika šíření nebezpečných náboženských směrů a radikalizace muslimské obce v Česku, znamenala by jen zbytečnou byrokratickou zátěž. Novelu projedná Parlament.
Vláda schválila přílohu ke smlouvě CETA po úpravách pro Valony
Vláda schválila text jedné z příloh smlouvy o volném obchodu s Kanadou (CETA), který byl změněn během složitých jednání o souhlasu frankofonních regionů Belgie se smlouvu. Vyjednavači formálně změnili společné prohlášení k výkladu CETA, aby Valonové odstoupili od nesouhlasného stanoviska, které by zablokovalo přijetí dohody na úrovni celé EU. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které omezují obchod mezi unií a Kanadou.
Vláda nepřijala stanovisko k úpravě názvu svátku 17. listopadu
Sněmovna projedná návrh skupiny čtyř koaličních poslanců z ANO, ČSSD a KDU-ČSL, aby název svátku 17. listopadu připomínal i Mezinárodní den studentstva, bez stanoviska vlády. Kabinet žádné nepřijal. Kabinet měl podle předběžného stanoviska o snaze upravit název Dne boje za svobodu a demokracii pochyby. Podle stanoviska se státní svátky vážou k významným událostem českých dějin, a doplnění pojmenování o mezinárodní rozměr by proto nebyl vhodný.
Poslanecká sněmovna
15. listopadu 2016
Sněmovna by měla schvalovat státní rozpočet 7. prosince
Poslanci by měli na prosincové schůzi schvalovat především návrh státního rozpočtu na příští rok. Jeho třetí čtení má přijít na řadu ve středu 7. prosince. Prvním bodem na schůzi má být Senátem vrácený zákon o střetu zájmů, přezdívaný "lex Babiš", který má mimo jiné omezit podnikání členů vlády. Poslanci by měli rozhodovat také o podobě takzvaného protikuřáckého zákona. Počítá s tím návrh programu prosincové schůze, který projednal sněmovní organizační výbor.
Výbor přerušil projednávání novely stavebního zákona
Sněmovní výbor pro veřejnou správu přerušil projednávání vládní novely stavebního zákona, která má především umožnit sloučení územního a stavebního řízení i řízení o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Členové výboru budou mít nyní čas na podávání svých pozměňovacích návrhů, výbor se jimi bude zabývat na začátku února. Na konec ledna se ve Sněmovně k novele uskuteční i seminář.
Bezpečnostní výbor podpořil zákon o zpravodajských službách
Sněmovní bezpečnostní výbor podpořil schválení zákona o zpravodajských službách. K zákonu přijal dva pozměňující návrhy, další návrhy pak přímo při jednání ve Sněmovně přednese předseda výboru Roman Váňa (ČSSD).
16. listopadu 2016
Výbor chce snížit limit na paušály živnostníků a vrátit jim slevu
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil snížit limity pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů korun na jeden milion. Navrhl také, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, mohli opět uplatňovat daňovou slevu na manželku a dítě. Výbor chce také rozšířit možnost stanovení daně z příjmů paušální částkou. Své doporučení vložil do vládního daňového balíku, který především zvyšuje daňovou slevu na druhé a další dítě.
Senát
16. listopadu 2016
Senát si zvolil nové vedení, předsedou zůstal Štěch (ČSSD)
Senát si zvolil své nové vedení. Jeho předsedou zůstal Milan Štěch (ČSSD). Zvítězil už v prvním volebním kole navzdory tomu, že ho část senátorů odmítla podpořit kvůli jeho jménu pod pročínským prohlášením ústavních činitelů. Místopředsedy horní komory zůstali Ivo Bárek (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislí, novými se stali Jaroslav Kubera (ODS) a Jiří Šesták z klubu Starostové a nezávislí.
Pozn.:
ÚOOÚ: Samotné identifikační číslo vozidla není osobnímů údajem
14. listopadu 2016 - Samotné identifikační číslo vozidla, tedy VIN kód, není podle úřadu na ochranu soukromí osobním údajem, není-li spojeno s dalšími daty, které mohou identifikovat majitele vozu. Vyplývá to z informací, které mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát uvedl na webu úřadu v souvislosti s možnostmi zveřejňování VIN kódů v souvislosti s prodejem vozidel.
Soudce není účetní, zdůraznil ÚS kvůli srovnávání trestů
15. listopadu 2016 - Soudce není účetní, na tresty nesmí pohlížet formalisticky a vždy má zvažovat konkrétní dopady v životě pachatele. Ústavní soud (ÚS) se proto zastal muže, jemuž odvolací soud zpřísnil zákaz řízení, což vykompenzoval zkrácením podmínky. Podle ÚS nelze paušálně stanovit, že snížení výměry trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem "vyvažuje" zpřísnění trestu zákazu činnosti, vyplývá z nálezu.
Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům
15. listopadu 2016 - Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost dvou českých občanek kvůli domácím porodům. Vyplývá to z rozsudku, který soud zveřejnil na svém webu. Případ se týká svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku. Velký senát štrasburského soudu rozsudkem potvrdil své dřívější rozhodnutí, že práva rodiček v České republice nebyla porušena. Soudci rozhodli poměrem hlasů 12 ku pěti.
ÚS se zastal invalidy v exekuci kvůli údajné černé jízdě
16. listopadu 2016 - Nelze vést exekuci proti nevidomému za protiprávní jednání, kterého se kvůli svému hendikepu nemohl dopustit. Ústavní soud (ÚS) se zastal prakticky slepého invalidy, který je držitelem průkazu ZTP/P, a tedy má nárok na bezplatnou jízdu v hromadné dopravě. Přesto proti němu směřoval exekuční návrh kvůli dluhu za údajnou černou jízdu v Praze.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz