Souhrn významných legislativních událostí 14.4.2014 – 21.4.2014
Nejvyšší soud (NS) vypracoval metodiku pro odškodnění újmy na zdraví, kterou zveřejnil na svém webu. Metodika pomůže soudům při stanovení výše náhrady za bolest a ztížené společenské uplatnění v případě trvalých zdravotních následků, řekl novinářům místopředseda soudu Roman Fiala. Zároveň umožní, aby podobné případy odškodňovaly soudy po celé republice srovnatelně. Metodika ovšem není závazná - má jen doporučující charakter a lze vždy zohlednit konkrétní okolnosti případu.
Vláda
16. dubna 2014
Úřady musí vyjasnit, kteří úředníci budou spadat do státní služby
Ministerstva a úřady musí podle dnešního rozhodnutí vlády do konce června informovat o počtu svých úředníků a určit ty, kteří budou od příštího roku spadat pod státní službu. Po jednání vlády to řekl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Informace mají vládě posloužit při přípravě zákona o státní službě, který by měl platit od začátku příštího roku.
Vláda se zabývala možnými haváriemi s radioaktivitou
Vláda na dnešním zasedání projednala připravenost Česka na havárie spojené s radioaktivitou, ministři se touto problematikou zabývali vůbec poprvé. Státní úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zprávu o havarijní připravenosti a odezvě vypracoval na základě žádosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se obrátila na všechny své členské státy. Podle mluvčího úřadu Radka Pokorníka je zpráva pro MAAE víceméně kompilací již dříve zveřejněných údajů.
Vláda navrhla, aby Zeman povýšil Pavla na armádního generála
Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby povýšil náčelníka generálního štábu Petra Pavla do nejvyšší armádní hodnosti. Namísto generálporučíka tak Pavel bude armádním generálem. Kabinet také projednal povýšení dvou dosavadních plukovníků - Petra Mikulenky a Jaromíra Šebesty - na generály. Schválení návrhů po jednání vlády potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Vláda schválila materiál k přehradě Nové Heřminovy
Výstavba přehrady Nové Heřminovy včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložky komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Kabinet dnes schválil materiálem ke stavbě přehrady.
Vláda schválila Národní program reforem, mají oživit růst
Vláda dnes schválila Národní program reforem pro letošní rok, navržené kroky mají oživit hospodářský růst České republiky a posílit konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky. O schválení strategického dokumentu novináře informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nyní ho vláda pošle do Bruselu k posouzení Evropské komisi. Program totiž souvisí se Strategií Evropa 2020 na zvýšení konkurenceschopnosti EU.
17. dubna 2014
Poprvé se sešel personální výbor, projednal nominace do banky
Na úřadu vlády se dnes poprvé sešel vládní výbor pro personální nominace, který bude doporučovat zástupce státu do státních a polostátních firem. Projednal nominace dvou uchazečů o místa v dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky. ČTK to bez bližších podrobností sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer.
Poslanecká sněmovna
15. dubna 2014
Volební výbor doporučil schválit zprávy RRTV za roky 2012 a 2013
Sněmovní volební výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila výroční zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za roky 2012 a 2013. Pro doporučující stanovisko u obou zpráv hlasovali přítomní poslanci jednomyslně. Sněmovna by mohla zprávy projednat na své nejbližší schůzi. Rada kromě jiného uděluje a odnímá vysílací licence, dohlíží na dodržování licenčních podmínek i dodržování zákonů ve vysílání.
16. dubna 2014
Sněmovní výbor nepodpořil povinnost vymáhat škodu po úřednících
Sněmovní ústavně-právní výbor dnes nedoporučil poslancům schválit předlohu TOP 09 a Starostů, podle níž by stát musel vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Kritici se obávají například toho, že se úředníci budou bát rozhodovat. Zastánci normy argumentují zvýšením odpovědnosti úředníků.
Zemědělský výbor odmítl zmírnění zákona o potravinách
Poslanci zemědělského výboru dnes odmítli pozměňovací návrh poslankyně opozičního hnutí Úsvit Olgy Havlové, která z velké novely zákona o potravinách chtěla vypustit povinnost obchodníků uvádět hlavní složku nebaleného výrobku a jméno výrobce včetně adresy. Neprošel ani její návrh vypustit z novely povinnost velkých řetězců informovat u vstupu do prodejen o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce. Sněmovna zákon začátkem února podpořila v prvním čtení.
Poslanci asi budou měnit normu o zveřejňování smluv
Poslanci asi budou měnit návrh zákona o povinném zveřejňování smluv v internetovém registru. Na dnešním jednání sněmovního ústavně-právního výboru padly náměty vyjmout z normy na určitou dobu některé obce, naopak do ní zahrnout církve nebo stanovit peněžité limity pro smlouvy, od nichž by už musely být na webu. Proti předloze, kterou prosazuje semilský starosta Jan Farský (TOP 09 a Starostové) vystoupili někteří senátoři a Svaz měst a obcí. Výbor projednávání normy přerušil. Vrátí se k ní v květnu. Do poloviny příštího měsíce budou mít poslanci čas předkládat pozměňovací návrhy.
Bezpečnostní výbor přerušil projednávání kybernetického zákona
Sněmovní bezpečnostní výbor dnes opět přerušil projednávání vládního návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Důvodem je pozměňovací návrh, který podal Matěj Fichtner (ANO), ale poslanci jej ještě nedostali. Norma, kterou již podpořil beze změn ústavně-právní výbor, má mimo jiné stanovit pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie.
17. dubna 2014
Poslanci by měli schvalovat rozšíření pravomocí NKÚ
Poslanci by na své nejbližší řádné schůzi měli mimo jiné schvalovat novelu ústavy, která má rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. V prvním čtení by měli projednávat například návrh, který má zkrátit funkční období pražského zastupitelstva, a také pražský návrh zákona o regulaci prostituce. Schůze Sněmovny začne v úterý 29. dubna odpoledne. O návrhu programu schůze dnes rozhodl sněmovní organizační výbor.
Školský výbor přerušil jednání o zvýšení sociálního stipendia
Sněmovní školský výbor dnes přerušil projednávání návrhu KSČM na růst sociálního stipendia na vysokých školách. Předlohu kritizoval zejména předseda výboru Jiří Zlatuška (ANO), podle něhož by díky ní stát fakticky více přispíval soukromým vysokým školám. Normy, která by zvýšila stipendia o 480 na 2100 korun měsíčně, se naopak zastávali vedle komunistických poslanců i členové výboru za TOP 09 a Starosty.
Senát
15. dubna 2014
Senát asi schválí novelu vyjasňující účtování poplatků za OZE
Senát asi schválí beze změn novelu, která má vyjasnit účtování poplatků za obnovitelné zdroje energií. Doporučil mu to dnes jeho hospodářský výbor, byť někteří senátoři navíc zvažovali možnost ulevit zemědělským družstvům, která používají solární panely na střechám provozních budov k ohřevu vody pro svou potřebu.
Senát zřejmě umožní vládě vydání dluhopisů za 210 miliard Kč
Senát zřejmě umožní vládě vydání státních dluhopisů za celkem 209,6 miliardy korun. Horní komoře to dnes doporučil její hospodářský výbor. Dluhopisy mají sloužit zejména k tomu, aby stát mohl za peníze získané jejich prodejem skupovat své dluhopisy splatné v letošním roce.
Lidé s právem vstupu na letištní plochu budou lépe prověřováni
Lidé, kteří mohou bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostor, budou zřejmě přísněji prověřováni. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou dnes Senátu doporučil schválit jeho výbor pro dopravu. Normu před projednáním v horní komoře posoudí ještě její výbor pro bezpečnost.
Cizinci zřejmě budou místo zelené karty dostávat zaměstnaneckou
Cizinci, kteří do Česka legálně míří za prací, by mohli místo takzvané zelené karty získat novou zaměstnaneckou. Nemuseli by zvlášť žádat o povolení k pobytu. Předpokládá to vládní novela cizineckého zákona, kterou dnes doporučil schválit senátní zahraniční výbor. Přijetí novely vyžaduje EU.
Délka služby vojáků pro získání statusu veterána se asi prodlouží
Senát pravděpodobně prodlouží z jednoho na tři měsíce dobu, kterou bude muset voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení veterána. Změnu pravidel přináší vládní novela, kterou dnes horní komoře doporučil ke schválení její výbor pro obranu.
EU:
Europoslanci schválili fond na záchranu bank a pojištění vkladů
15. dubna 2014 - Europoslanci dnes schválili trojici opatření, která patří k hlavním bodům připravované bankovní unie. Odsouhlasili vznik záchranného bankovního fondu, principy pomoci bankám v případě úpadku včetně jejich zániku a společná pravidla pojištění vkladů klientů. Během posledního zasedání před květnovými volbami tím parlament dal zelenou mechanismům, která mají v zemích eurozóny zabránit opakování otřesů na bankovním trhu po finanční krizi v roce 2008.
EP schválil právo na bankovní účet pro všechny obyvatele unie
15. dubna 2014 - Všichni obyvatelé Evropské unie mají právo otevřít si svůj vlastní základní bankovní účet kdekoli v EU. Vyplývá to ze směrnice, kterou dnes schválil Evropský parlament. Banky by podle něj zároveň neměly klientům bránit v přechodu na základní účet u jiného ústavu, který jim nabízí lepší podmínky. Nařízení musí ještě schválit Rada EU a poté budou mít členské země dva roky na to, aby jej zapracovaly do svých právních předpisů.
EP: Průmyslové výrobky povinně ponesou označení země původu
15. dubna 2014 - Na všech výrobcích prodávaných v zemích EU s výjimkou potravin a léků by měla být povinně označena země původu. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří schválili zprávu požadující zpřísnění dohledu nad bezpečností výrobků. Parlament v rámci hlasování rovněž odsouhlasil návrh přísnějších postihů pro firmy prodávající potenciálně nebezpečné produkty. Spor vyvolal jeden ze schvalovaných bodů označující za nebezpečné výrobky také věci, které by dětem mohly připomínat jídlo a omylem skončit v jejich útrobách.
Europoslanci podpořili přeshraniční doplňkové důchody
15. dubna 2014 - Lidé stěhující se za prací do jiných zemí EU si budou moci ponechat stejná práva na doplňkové důchodové spoření, jako měli ve své zemi. Rozhodli o tom dnes evropští poslanci, kteří schválili směrnici určenou k podpoře stěhování obyvatel za prací do zahraničí.
EP schválil kontroverzní zákaz invazivních druhů zvířat a rostlin
16. dubna 2014 - Země Evropské unie budou své území přísněji chránit před pronikáním nepůvodních a invazivních druhů zvířat a rostlin. Vyplývá to ze směrnice schválené dnes europoslanci, která zakazuje dovoz některých druhů zvířat či rostlin do zemí EU. Někteří kritici se obávají, že to může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.
EP: plastových tašek by mělo být v roce 2017 o polovinu méně
16. dubna 2014 - Spotřeba plastových tašek v členských zemích Evropské unie by do roku 2017 měla klesnout na polovinu. Opatření zacílené na ochranu životního prostředí dnes schválili europoslanci. Tašky používané při nákupech ovoce, zeleniny či cukrovinek by měly být postupně nahrazeny papírovými obaly či obaly z rozložitelného plastu.
EK se nelíbí, že občané z EU nemohou v Česku založit stranu
16. dubna 2014 - Podle Evropské komise je v rozporu s evropskými pravidly, že Česká republika možnost vstupu do politické strany či právo na její založení omezuje na české občany. Vyplývá to z dnes zveřejněného balíku prohřešků členských zemí proti unijní legislativě.
EP schválil lepší ochranu zaměstnanců vysílaných za hranice
16. dubna 2014 - Země Evropské unie zajistí lepší ochranu lidí, které vysílají firmy za prací do zahraničí. Shodli se na tom dnes europoslanci během posledního zasedání Evropského parlamentu před květnovými volbami. Opatření má nejen zlepšit práva pracovníků, ale také zabránit podvodům, kterými chtějí firmy šetřit náklady.
Pozn.:
Česká justice získá lepší přehled o rozhodování evropských soudů
14. dubna 2014 - Česká justice získá lepší přehled o unijním právu a rozhodování evropských soudů. Nejvyšší soud se prostřednictvím svého zahraničního oddělení stal členem pilotní mezinárodní skupiny, jejímž cílem je rychlejší a jednodušší výměna informací a zkušeností při uplatňování práva EU v členských státech. Skupinu v rámci Sítě předsedů nejvyšších soudů dále tvoří soudy Francie, Německa, Nizozemska, Belgie a Finska.
Nejvyšší soud vypracoval metodiku pro odškodňování újmy na zdraví
14. dubna 2014 - Nejvyšší soud (NS) vypracoval metodiku pro odškodnění újmy na zdraví, kterou zveřejnil na svém webu. Metodika pomůže soudům při stanovení výše náhrady za bolest a ztížené společenské uplatnění v případě trvalých zdravotních následků, řekl dnes novinářům v Praze místopředseda soudu Roman Fiala. Zároveň umožní, aby podobné případy odškodňovaly soudy po celé republice srovnatelně. Metodika ovšem není závazná - má jen doporučující charakter a lze vždy zohlednit konkrétní okolnosti případu. Nový občanský zákoník podrobný návod neposkytuje, na metodiku proto čekaly také pojišťovny, stejně jako advokáti.
První stížnost kvůli bankovním poplatkům Ústavní soud zamítl
15. dubna 2014 - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost ženy, jež chtěla od České spořitelny vrátit poplatky za úvěr. Podobných podnětů dostal soud více než 100. Dnešní nález je první a měl by sloužit jako vodítko pro ostatní. Soud však neřešil "politiku" bankovních poplatků jako celek, spíše kontroloval dodržení základních práv v konkrétním soudním sporu. Obsáhlý nález je přístupný na webových stránkách soudu.
Ústavní soud se zastal nevidomých ve sporu o úvěrovou smlouvu
16. dubna 2014 - Ústavní soud (ÚS) se dnes zastal nevidomých manželů z Prahy. Podepsali úvěrovou smlouvu, jejíž obsah neznali. Nejspíš se při tom stali obětí podvodu. Peníze podle smlouvy odešly na jiný účet, než manželé předpokládali. Nikdy se k nim nedostali, přesto museli úvěr splácet. Justice dosud jejich spor řešila příliš formalisticky, což musí napravit, vyplynulo z nálezu soudkyně zpravodajky Ivany Janů.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz