Souhrn významných legislativních událostí 15.9.2008 - 21.9.2008
Česko pravděpodobně začne od ledna vydávat zelené karty cizincům. Zpřísnit se mají i podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou schválil Senát. Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.
Vláda
17. září 2008
Kabinet neformálně diskutoval o krizi; možná ovlivní rozpočet
Krizí na finančních trzích, která v posledních dnech projevila i v České republice především prudkým poklesem akcií, se vláda na svém zasedání zabývala pouze neformálně. Lze ovšem očekávat, že vývoj ve světe bude předmětem konečné debaty o státním rozpočtu na příští rok v pondělí 22. září. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl místopředseda vlády Jiří Čunek (KDU-ČSL). Současná krize podle ekonomů do budoucna bezpochyby vývoj české ekonomiky ovlivní, a to zpomalením hospodářství a omezením exportů.
19. září 2008
Vláda posoudí návrh omezit právo účastnit se stavebních řízení
Vláda v pondělí posoudí návrh vzít občanským sdružením právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Autoři novely o ochraně přírody a krajiny - bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, Karel Sehoř (ODS) a bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) - tvrdí, že sdružením stačí právo mluvit do územního řízení. Ministerstvo životního prostředí s iniciativou zásadně nesouhlasí.
20. září 2008
Vláda projedná plánované zvýšení důchodů
Jedním z témat, jimiž se ministři budou v pondělí zabývat na zasedání vlády, bude zvýšení důchodů naplánované od ledna příštího roku. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by procentní výměra důchodů měla vzrůst o 4,4 procenta, čímž průměrný důchod vzroste o 330 korun. Výdaje rozpočtu na penze se zvýší o 11,1 miliardy korun.
Poslanecká sněmovna
15. září 2008
I kdyby sněmovna vyslovila vládě nedůvěru, kabinet by neskončil
Kdyby Poslanecká sněmovna při hlasování vyslovila vládě nedůvěru, musela by vláda v souladu s ústavou podat demisi a prezident by ji musel přijmout. To ale neznamená, že by kabinet ihned skončil. Mohl by pracovat dál, třeba i po dobu předsednictví EU v první polovině příštího roku, dokud by prezident nejmenoval novou vládu. Žádná časová lhůta ho přitom neomezuje. Na dotaz ČTK to dnes řekl ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.
17. září 2008
Morava ode dneška není poslancem, nástupce složí slib 23. září
Jan Morava, který se minulý týden vzdal poslaneckého mandátu kvůli podezření ze sbírání kompromitujících materiálů na politiky, ode dneška není poslancem ODS. Předseda sněmovny Miloslav Vlček dnes obdržel od notáře jeho rezignaci. Moravu v dolní komoře nahradí náměstek ministra práce a nymburský místostarosta Miroslav Jeník (ODS), který složí poslanecký slib 23. září na sněmovní schůzi. Sdělil to mluvčí šéfa sněmovny Dušan Veselý.
18. září 2008
Na poslance už čeká nové hlasovací zařízení i klimatizace
Již příští týden budou poslanci na schůzi sněmovny hlasovat pomocí nového hlasovacího zařízení. Jeho výměna spolu s dalšími technickými úpravami jednacího sálu vyšla na šest milionů korun. Vzduch v sále bude chladit i nová klimatizace, jejíž výměna stála 14 milionů. Zařízení a rekonstruované prostory novinářům představil předseda sněmovny Miloslav Vlček.
19. září 2008
Sněmovnu čeká rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákoně
Sněmovnu nejspíš příští týden čeká rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákoně. Pokud prezidentovo veto zákonodárci nepřehlasují a norma nezačne platit, hrozí Česku žaloba od Evropské komise u evropského soudního dvora a vysoké sankce. Koalice potřebuje k prosazení normy nejméně 101 hlasů. Není ale jisté, zda je vůbec bude mít.
Senát
16. září 2008
Předseda Senátu připustil možnost pádu vlády kvůli rebelům
Nespokojení poslanci koaličních stran mohou podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) svým postojem způsobit pád vlády. Sobotka to řekl ČTK a Právu. Reagoval tak na odchod Juraje Ranince z poslaneckého klubu ODS, jehož příkladu by možná mohli následovat další dva straničtí rebelové - Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý.
18. září 2008
Senát chce na starší dlouhodobě nemocné děti příspěvek 3000 korun
Rodiče, kteří pečují o své dlouhodobě nemocné děti, na ně zřejmě budou dostávat příspěvek až do 15 let jejich věku. Výše příspěvku se má ale podle Senátu snížit ze základních 7600 korun, jak navrhla sněmovna, na 3000 korun měsíčně u dětí starších sedmi let. V příštím roce by na tento příspěvek navíc měli mít nárok jen rodiče dětí od sedmi do deseti let věku, navrhují senátoři.
Senát schválil odklad zákona o státní službě o další tři roky
Nová pravidla pro státní úředníky v příštím roce platit nezačnou. Senát dnes po vzoru sněmovny schválil odklad účinnosti služebního zákona o další tři roky, tedy do roku 2012. Vláda chce do té doby připravit nový zákon, který by obecně upravil postavení všech úředníků ve veřejné správě. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.
ČR asi začne vydávat zelené karty cizincům a změní podpory
Česko pravděpodobně začne od ledna vydávat zelené karty cizincům. Zpřísnit se mají i podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes schválil Senát. Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.
Senát navrhl zpřesnit pravidla volby prezidenta parlamentem
Senát navrhl zpřesnit pravidla volby příštího prezidenta parlamentem pro případ, pokud by nebyl schválen žádný s chystaných návrhů na zavedení přímé volby hlavy státu. Parlament by měl podle návrhu senátní ústavní komise volit hlavu státu veřejným hlasováním jen tehdy, jestliže by se na tom shodly obě jeho komory. V opačném případě by zákonodárci vybírali prezidenta tajným hlasováním prostřednictvím hlasovacích lístků.
Eutanazie v Česku nyní uzákoněna nebude, Senát to odmítl
Eutanazie v Česku nyní uzákoněna nebude. Návrh zákona "o důstojné smrti", který předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED), horní komora odmítla. Předloha by podle kritiků, většinou lékařů, legalizovala vědomé zabíjení a neřeší hrozbu zneužívání.
Senát odsoudil srpnový vstup ruských vojsk do Gruzie jako agresi
Senát odsoudil srpnový vstup ruských vojsk do Gruzie jako nepřijatelnou agresi. Rusko podle horní komory ztratilo morální právo vykonávat v oblasti funkci mírotvorných sil v separatistických provinciích Jižní Osetie a Abcházie, neboť se stalo přímým účastníkem konfliktu
Prezident
15. září 2008
Klaus: Na reformy je potřeba silná vláda s velkou převahou
Česko podle prezidenta Václava Klause potřebuje na uskutečnění ekonomických reforem silnou vládu s evidentní převahou ve sněmovně. Právě nynější rovnoměrné rozložení sil je podle něj hlavní brzdou změn. Klaus to řekl na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Pozn.:
Nečas: Důchodové připojištění bude transparentní
16. září 2008 - Podle připravované druhé etapy důchodové reformy by se měly současné důchodové fondy postupně přeměnit v důchodové společnosti, které by klientům měly nabízet větší možnosti vybrat si způsob spoření. Nebudou však na rozdíl od nich klientům již zaručovat minimální roční zhodnocení vkladů. Účastník pojištění tak bude mít větší šanci na zhodnocení peněz, současně však ponese i větší riziko.
Soud Kořistkovi uvěřil, že se ho Dalík a Večerek pokusili uplatit
17. září 2008 - Bývalému unionistickému poslanci Zdeňkovi Kořistkovi se u olomouckého vrchního soudu podařilo prokázat, že mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli v roce 2004 úplatek. Oběma mužům se musel původně za svá slova podle verdiktu krajského soudu omluvit a zaplatit jim dohromady 30.000 korun. Odvolací soud však toto rozhodnutí zrušil.
Vesecká žádá Klause o milost pro Brožovou-Polednovou
19. září 2008 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká poslala ve čtvrtek prezidentu Václavu Klausovi žádost o udělení milosti pro Ludmilu Brožovou-Polednovou, bývalou prokurátorku z procesu s Miladou Horákovou. Informuje o tom deník Právo. Bývalá prokurátorka, které je 86 let, má jít za účast na justiční vraždě na šest let do vězení. Rozhodli o tom minulý týden při odvolacím jednání soudci vrchního soudu.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz