Souhrn významných legislativních událostí 16.11.2015 – 22.11.2015
Vláda schválila návrh harmonogramu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) na přípravu soutěže na tříletý provoz mýtných bran a dalšího provozu mýtného systému. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Ťok. Materiál počítá s vypsáním výběrového řízení na první ze soutěží začátkem příštího roku a s podpisem smlouvy v říjnu. Desetiletá smlouva s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch vyprší na konci roku 2016. Nový provozovatel, pokud v soutěži nevyhraje Kapsch, tak bude mít na převzetí a zaškolení se v systému necelé tři měsíce.
Vláda
20. listopadu 2015
Vláda schválila dlouho očekávaný památkový zákon
Vláda schválila dlouho očekávaný památkový zákon. Novinářům to oznámila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Nový památkový zákon byl jedním z hlavních slibů vlády v oblasti kultury. Podle ministerstva umožňuje efektivní péči o památkový fond a dává úřadům nástroje, jak zakročit, když vlastník o památku nepečuje. Ministerstvo kultury pracovalo na nové normě od roku 2012, pokud projde Parlamentem nahradí mnohokrát novelizovaný zákon z roku 1987.
Vláda odsouhlasila národní zemědělské dotační programy
Vláda schválila národní dotační programy pro zemědělce na příští rok. Proti schválenému návrhu pro letošek vzrostou o 680 milionů na 2,25 mld Kč, informovalo tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Národní programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor, většina peněz jde z rozpočtu Evropské unie. V průběhu roku pak proti původnímu návrhu ještě rostou.
Vláda schválila harmonogram k tendru na mýtné
Vláda schválila návrh harmonogramu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) na přípravu soutěže na tříletý provoz mýtných bran a dalšího provozu mýtného systému. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Ťok. Materiál počítá s vypsáním výběrového řízení na první ze soutěží začátkem příštího roku a s podpisem smlouvy v říjnu. Desetiletá smlouva s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch vyprší na konci roku 2016. Nový provozovatel, pokud v soutěži nevyhraje Kapsch, tak bude mít na převzetí a zaškolení se v systému necelé tři měsíce.
Monitorovací systém je podle vlády funkční, má ale drobné vady
Monitorovací systém evropských fondů pro období 2014 - 2020 je funkční, obsahuje ale drobné vady, které je nutné za pomoci ministerstev a jejich připomínek odstranit. Vyplývá to ze schůzky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a několika ministrů. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. K auditu na monitorovací systém má mimo jiné výhrady i Evropská komise, podle ní byla zakázka na něj vyhlášena jinak, než jak schválila vláda.
Vláda schválila podporu rozšiřování elektromobilů a aut na CNG
Česko v příštích letech podpoří používání aut na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, hybridy nebo auta na zemní plyn. Vláda schválila Národní plán čisté mobility, který má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit závislost ČR na ropných produktech. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu.
Vláda opět odložila rozhodnutí o převodu pozemků kvůli Barboře
Ministři na jednání opět odložili rozhodnutí o převodu pozemků státního podniku Diamo v lokalitě zvažované průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Podle návrhu ministerstva průmyslu mají být pozemky o rozloze 2,9 hektaru zdarma převedeny Moravskoslezskému kraji. Celková plánovaná velikost zóny činí 89 hektarů. Ministři měli převod na programu jednání vlády už několikrát, poprvé v polovině září.
Na podporu úspor energií půjde příští rok 80 milionů korun
Na podporu úspor energií půjde v Česku příští rok 80 milionů korun, o 38 milionů korun více než letos. S částkou počítá program Efekt ministerstva průmyslu a obchodu, který schválila vláda. Navýšení mají pokrýt výnosy z prodeje emisních povolenek.
Ministerstvo může zadat dvě IT zakázky za 100 milionů
Vláda odsouhlasila zadání dvou IT zakázek za 100 milionů korun. Vypsat je chtějí organizace patřící pod ministerstvo zemědělství, vyplývá z informací zveřejněných úřadem vlády.
Ministři schválili integrační plán, pomůže začlenit i uprchlíky
Vláda schválila nový Státní integrační plán (SIP), který počítá i s pomocí válečným uprchlíkům. Oznámil to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Program zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Plán předložilo ministerstvo vnitra. V návrhu uvedlo, že příští rok se v rámci SIP utratí na 200 milionů korun, z nichž větší část půjde z peněz Evropské unie.
Ministři zamítli návrh jazykového zákona, je prý nadbytečný
Návrh jazykového zákona, který předložili poslanci opoziční KSČM, je podle vlády nadbytečný a zamítla ho. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Předkladatelé poukazují na to, že ačkoli postavení češtiny upravuje řada norem, chybí předpis, který by ji jasně zakotvil jako státní nebo úřední jazyk.
Vláda odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do 2020
Vláda odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020, informovalo tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Plán například počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tento podíl měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již letos, podle posledních dat je však pouhých 0,7 procenta. Podle ekologů je plán rozvoje málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu.
Vláda schválila zakázku na úpravu systému STK za 16 milionů Kč.
Vláda schválila zakázku ministerstva dopravy na doplnění stávajícího elektronického dohledového systému ve stanicích technické kontroly (STK) o systém ukládání obrazových záznamů kontrolovaných vozidel. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.
Senát
19. listopadu 2015
Senát pravděpodobně neobviní Zemana z protiústavnosti
Senát pravděpodobně odmítne za protiústavní označit výroky prezidenta Miloše Zemana k sankcím EU proti Rusku, jak o to žádali signatáři petice podezírající hlavu státu z velezrady. Odmítnutí doporučil horní komoře její petiční výbor. Rozhodl tak v souladu s postoji ústavních expertů. Senátoři mají o petici rozhodnout na schůzi, která začíná 2. prosince.
Pozn.:
Ústavní soud odmítl stížnost svolavatele zakázaného shromáždění
16. listopadu 2015 - Úřady nechybovaly, když v roce 2013 kvůli obavám z extremismu zakázaly shromáždění a pochod v Českých Budějovicích. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost svolavatele Pavla Matějného, zjistila ČTK z databáze nálezů a usnesení. Podle magistrátu existovalo značné riziko, že se akce prezentovaná jako protest proti kriminalitě a za práva slušných občanů obrátí proti Romům.
NSS: Olomouc může do úpravy územního plánu zavést stavební uzávěru
17. listopadu 2015 - Olomoucká radnice může problém s výškovou regulací nových staveb v okolí historického centra, která kvůli rozsudku krajského soudu přestane od začátku příštího roku platit, vyřešit pomocí stavební uzávěry. Město by tak získalo další čas na úpravu nového územního plánu a nevystavilo by se riziku, že mezitím bude v této části Olomouce připravena stavba výškové budovy. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), u kterého Olomouc neuspěla s kasační stížností.
Fiat Chrysler čelí žalobě kvůli chybným údajům o spotřebě
18. listopadu 2015 - Italský odvolací soud povolil hromadnou žalobu, která viní italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles z klamání zákazníků ohledně spotřeby modelu Panda. Zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance, který žalobu zamítl. Informovala o tom agentura AP.
EK žaluje Česko kvůli řidičským průkazům, Praha se brání
19. listopadu 2015 - Evropská komise poslala Českou republiku a další čtyři země unie k Soudnímu dvoru EU. Podle komise nepřevedly správně do národních pravidel unijní směrnici o řidičských průkazech. Komise to oznámila v pravidelném balíčku přestupků zemí vůči unijnímu právu. Řízení kvůli tomuto problému komise zahájila v létě 2014, letos v únoru Česko, Estonsko, Itálii, Portugalsko a Slovinsko na přetrvávající problém upozornila podruhé. České ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že předpisy ohledně vydávání průkazů v souladu s pravidly EU již byly upraveny.
Univerzity a nejmenovaní profesoři podali soudu žalobu na Zemana
20. listopadu 2015 - Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně s Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem, které prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory, na něj podaly žalobu. ČTK o tom informoval mluvčí UK Václav Hájek. Akademici argumentují tím, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil.
EU v reakci na terorismus zpřísní pravidla ochrany vnější hranice
20. listopadu 2015 - V reakci na teroristické útoky v Paříži chce Evropská unie lépe chránit své vnější hranice a mít větší přehled o tom, kdo je přechází či přejíždí. Shodli se na tom na mimořádné schůzce v Bruselu ministři vnitra a spravedlnosti členských zemí unie.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz