Souhrn významných legislativních událostí 16.5.2016 – 22.5.2016
Ústavní soud (ÚS) se musí zabývat letošní úhradovou vyhláškou ve zdravotnictví. Od dvou skupin senátorů dostal návrhy na zrušení její části, která regulaci úhrad rozšířila také na ošetřovatelskou péči poskytovanou odborně způsobilými zaměstnanci v zařízeních pobytových sociálních služeb. Oba návrhy soud zpřístupnil na svém webu.
18. května 2016
Vládním koordinátorem digitální agendy bude Tomáš Prouza
Vládní zmocněnec pro evropské záležitosti Tomáš Prouza bude vládním koordinátorem pro digitální agendu. O rozhodnutí vlády informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přímá podřízenost koordinátora předsedovi vlády má zajistit digitální agendě adekvátní prioritu. Prouza bude koordinovat činnost ministerstev a dalších státních úřadů.
Vláda se postavila neutrálně k poslaneckému návrhu, aby zákonodárci ve vazbě neměli nárok na některé náhrady. Vyplývá to z informací na webu vlády. V předběžném stanovisku kabinet upozornil na to, že úprava platové novely by kvůli vazbě krátila odchodné poslanců a senátorů. S tím by ale nebylo možné souhlasit, kdyby byl dotyčný následně zproštěn obžaloby nebo bylo jeho trestní stíhání zastaveno. Předloha reaguje na soudní rozhodnutí, které přiznalo někdejšímu poslanci za ČSSD Davidu Rathovi doplatek na náhradách za dobu, kterou ve vazbě strávil.
Vláda odložila rozhodnutí o krocích ke zlepšení bydlení chudých
Vláda nerozhodla o případné změně pravidel pro vyplácení dávek na bydlení či pro kontrolu bytů. Projednávání návrhu opatření, která navrhl ke zlepšení situace obyvatel v ghettech a jejich okolí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), kabinet odložil. ČTK o tom informoval Dienstbierův kabinet.
Vláda přerušila jednání o opatřeních proti suchu
Vláda přerušila na dva týdny projednání materiálu, který se zabývá řešením sucha a nedostatku vody. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce dát na opatření proti suchu v příštím roce 2,4 miliardy korun, stejnou částku chce investovat každoročně do roku 2021. Soukromí investoři by měli každoročně přispět přibližně 0,7 miliardy korun.
Vláda odmítla další krajský návrh na zvýšení výnosu DPH pro obce
Vláda odmítla snahu zastupitelstva Libereckého kraje zvýšit podíl obcí na výnosu z daně z přidané hodnoty (DPH). S obdobným návrhem Pardubického kraje vyjádřil kabinet nesouhlas už zkraje května.
Česko dá 270 milionů do Česko-německého fondu budoucnosti
Vláda vyčlenila 270 milionů korun na společné česko-německé projekty. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Peníze jsou příspěvkem české strany do Česko-německého fondu budoucnosti, který vznikl v roce 1997 jako výsledek Česko-německé deklarace. Německo vynaloží dvaapůlkrát vyšší částku. Původně měl fond fungovat deset let, vlády obou zemí však v roce 2007 rozhodly, že sousedské vztahy chtějí dál podporovat.
Poslanecká sněmovna
19. května 2016
Poslanci KSČM a Úsvitu chtějí zpřísnit prokazování původu majetku
Poslanci opozičních KSČM a Úsvitu navrhují zpřísnění vládního návrhu na zavedení prokazování původu majetku. Chtějí snížit hranici hodnoty neevidovaného majetku, nad níž by finanční správa mohla po vlastníku žádat prokázání jeho původu, a zvýšit sankce. Finanční správa by podle jednoho z návrhů také mohla pátrat hlouběji do minulosti. Předloha je v dolní komoře před druhým čtením, při němž poslanci mohou podávat pozměňovací návrhy.
20. května 2016
Poslanci chtějí měnit předlohu o omezení darů stranám
Poslanci chtějí měnit předlohu o omezení darů politickým stranám. Úpravy, k nimž se budou moci přihlásit ve druhém sněmovním čtení novely, se týkají například politických institutů nebo omezení pro úvěry stranám a hnutím.
Senát
17. května 2016
Senátoři chtějí mít větší obchody zavřené o sedmi svátcích
Senát bude pravděpodobně trvat na tom, aby větší obchody měly zavřeno o sedmi, nejen o třech státních svátcích, jak to schválila Sněmovna. Rozšíření do původní senátní podoby horní komoře doporučil téměř jednomyslně její hospodářský výbor.
Senát stvrdí, že šéfka ERÚ Vitásková nespadá pod služební zákon
Senátoři zřejmě schválí novelu, která má jednoznačně určit, že se na vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nevztahuje služební zákon. V opačném případě by ve funkci musela skončit předsedkyně úřadu Alena Vitásková kvůli nepravomocnému odsouzení v případu licencí pro solární elektrárny. Přijetí novely Senátu doporučil jeho hospodářský výbor.
18. května 2016
Senátní výbor pro veřejnou správu nepodpořil širší pravomoci NKÚ
Rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nepodpořil ani senátní výbor pro veřejnou správu. Doporučil, aby vláda v souladu se svým programovým prohlášením navrhla zákon o odstranění duplicit v kontrolách, prováděných různými institucemi. Zákon, podle něhož by NKÚ měl nově kontrolovat i hospodaření krajů a obcí, již nepodpořil ani neodmítl ústavně-právní výbor.
Úpravy základních registrů směřují v Senátu ke schválení
Senát zřejmě schválí novelu, která má mimo jiné rozšířit možnosti žádat o informace ze základních registrů. Po ústavně-právním výboru to Senátu doporučil schválit také výbor pro veřejnou správu.
Schválení nové podoby regulace hazardu se v Senátu komplikuje
Cesta ke schválení nové podoby regulace hazardu se vládě v Senátu komplikuje. Senátní výbor pro veřejnou správu nepodpořil ani vládní návrh, ani jeho úpravy. Vládní koalici chyběly hlasy. Stejně se v úterý zachoval hospodářský výbor. Na rozdíl od něj ale výbor pro veřejnou správu nepodpořil ani novou podobu zdanění hazardních her a přístrojů.
19. května 2016
Obce možná nebudou muset povinně vypracovávat sportovní plány
Obce možná nebudou muset povinně vypracovávat sportovní plány, což jim má uložit novela o podpoře sportu. Proti se postavili senátoři z výboru pro veřejnou správu v čele s jejich předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Podle nich by to byla pro obce jen další formální administrativní povinnost.
Senát asi schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého
Senát pravděpodobně schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého pod zem tak, aby odpovídal unijní směrnici. Novela nemění nic na tom, že minimálně do roku 2020 nebude možné tuto technologii v Česku použít. Ani poté podle vlády nelze vzhledem ke geologickým podmínkám předpokládat její výrazné využití.
Senát asi schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého
Senát pravděpodobně schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého pod zem tak, aby odpovídal unijní směrnici. Novela nemění nic na tom, že minimálně do roku 2020 nebude možné tuto technologii v Česku použít. Ani poté podle vlády nelze vzhledem ke geologickým podmínkám předpokládat její výrazné využití.
Prezident
17. května 2016
Prezident Zeman jmenoval novými členy rady ČNB Bendu a Nidetzkého
Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.
Prezident Zeman jmenoval 52 profesorů, nikoho neodmítl
Prezident Miloš Zeman jmenoval 52 profesorů. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Tentokrát žádného kandidáta neodmítl. Mezi jmenovanými je i lékařka Eva Králíková, která v roce 2013 kritizovala prezidenta za jeho výrok, že začít kouřit po 27. roce života není zdraví škodlivé. Dekrety jí i dalším novým profesorům předá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), uvedl Ovčáček.
Pozn.:
ÚS znovu musí z podnětu senátorů řešit úhradovou vyhlášku
16. května 2016 - Ústavní soud (ÚS) se musí zabývat letošní úhradovou vyhláškou ve zdravotnictví. Od dvou skupin senátorů dostal návrhy na zrušení její části, která regulaci úhrad rozšířila také na ošetřovatelskou péči poskytovanou odborně způsobilými zaměstnanci v zařízeních pobytových sociálních služeb. Oba návrhy soud zpřístupnil na svém webu.
Zaměstnanost vězňů má do konce roku vzrůst o 20 procent
17. května 2016 - Zvýšení zaměstnanosti vězňů o 20 procent, vypracování návrhu na systémové změny ve vězeňském zdravotnictví či vytvoření podmínek pro zemědělskou práci ve věznicích. Takové jsou letošní priority akčního plánu ke koncepci vězeňství, který představilo ministerstvo spravedlnosti v souvislosti s návštěvou ministra Roberta Pelikána (ANO) v moderní věznici v Drážďanech.
Tripartita se na novele zákoníku práce neshodla,jednání přerušila
18. května 2016 - Tripartita se neshodla na podobě novely zákoníku práce. Jednání o ní přerušila, pokračovat v něm bude 6. června. Podle zaměstnavatelů navrhované změny k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevedou a podniky by poškodily, ohrozily by i jejich konkurenceschopnost. ČTK to sdělil Svaz průmyslu a dopravy ČR i hospodářská komora. Předseda odborové konfederace Josef Středula tato tvrzení po jednání tripartity ostře odmítl.
ÚOHS prověří chování obchodních řetězců na českém trhu
18. května 2016 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověří chování obchodních řetězců na českém trhu po změnách zákona o významné tržní síle. Zahajuje sektorové šetření, ve kterém prověří, jak firmy zanesly do smluv novinky. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.
Návrh zákona o rozvědce narazil, úřadům vadí její velké pravomoci
19. května 2016 - Návrh zákona o české rozvědce, Úřadu pro zahraniční styky a informace, tvrdě narazil v připomínkovém řízení. Některé z úřadů požadují jeho zásadní přepracování. Nelíbí se jim například pravomoci, které by rozvědka měla nově získat. V některých případech by mohla třeba žádat po lidech prokázání totožnosti. Podle kritiků by tuto pravomoc měla mít jen policie. Některá ministerstva zároveň navrhují, aby rozvědka nespadala do kompetence ministra vnitra, ale obrany nebo zahraničních věcí. ČTK to zjistila z výsledků připomínkového řízení zveřejněného na webu vlády. Návrh zákona předložil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Ústavní soud zamítl stížnost novináře Kroupy na odposlechy
19. května 2016 - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost novináře Janka Kroupy, považoval ji za předčasnou. Kroupa se domníval, že jej odposlouchávala policie, protože chtěla zjistit jeho zdroj informací. ÚS podle zpravodaje Jana Musila zatím nemohl posuzovat, zda byly naplněny všechny zákonné podmínky pro nařízení odposlechů, ani to, jakou váhu je třeba přiznat ochraně novinářského zdroje. Trestní řízení totiž v době podání stížnosti neskončilo a Kroupa tehdy neměl oficiální vyrozumění o odposlechu.
Jihočeský kraj navrhuje zdanění finanční náhrady pro církve
19. května 2016 - Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Návrh přijalo 31 krajských zastupitelů. Materiál, jenž zamíří do Poslanecké sněmovny, předložila rada Jihočeského kraje, kterou tvoří sociální demokracie a komunisté. Zdanění finanční náhrady církevních restitucí před pěti týdny požadovala na celostátní úrovni i KSČM, vláda však k tomuto návrhu v dubnu nepřijala žádné stanovisko, protože se neshodla.
Požadavky na výkon některých řemesel by se měly změnit
19. května 2016 - V živnostenském zákoně by se měly změnit požadavky na výkon některých řemesel. Měla by být požadována kvalifikace u těch, které souvisejí s bezpečností. Návrh novely by měl být předložen ještě letos, řekl premiér Bohuslav Sobotka. Některé profese by se měly přesouvat mezi kategoriemi živností řemeslných, vázaných, volných a koncesovaných, od nichž se odvíjejí požadavky na člověka, který je vykonává. V živnostenském zákoně by také měla být ukotvena mistrovská zkouška.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz