Souhrn významných legislativních událostí 17.7.2017 – 23.7.2017
Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Změní se také mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření a zavedou se peněžité postihy za neoprávněné poskytování právních služeb, tedy za takzvané vinklaření. Poslaneckou novelu o advokacii, která to předpokládá, schválil Senát. Aby platila, musí ji ještě podepsat prezident.
19. července 2017
Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) zřejmě budou moci při některých akcích používat skrytou identitu včetně krycích dokladů kvůli své bezpečnosti. Senát to dnes schválil navzdory výhradám pravice, že se tím inspektoři dostanou na úroveň bezpečnostních složek. Úpravu nyní dostane k podpisu prezident.
Senát vrátil Sněmovně novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Doporučil dnes v předloze provést úpravy, které by ji provázaly s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se novelou měli zabývat zřejmě na zářijové schůzi.
Senát navrhl ocenit pěvkyni Urbanovou či cestovatele Stingla
Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklorní zpěváci Jožka Černý a Jarmila Šuláková patří k 26 osobnostem, které dnes Senát navrhl na státní vyznamenání. Nominace nyní dostane prezident Miloš Zeman, který návrhy může, ale nemusí akceptovat. Například Zeleného i Šulákovou nominovala také Sněmovna.
Smlouva mezi ČR a Saúdskou Arábií o letectví v Senátu narazila
Smlouva mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách v Senátu narazila. Horní komora dnes nedala souhlas k její ratifikaci, a uzavřena tedy nebude. Senátoři upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. Smlouva měla podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) přispět k současnému rozvoji pravidelné letecké dopravy mezi oběma státy.
Senát schválil dohodu mezi EU a Afghánistánem
Posílení spolupráce mezi Evropskou unií a Afghánistánem, mír v této zemi a její zapojení do světové ekonomiky patří k cílům dohody, kterou dnes schválil Senát. Smlouva se obecně týká také migrace, nejde ale o dohodu o zpětném přebírání imigrantů. Unie a Afghánistán by měly bránit nelegálním migračním tokům z jejich území na území druhé strany.
Senát schválil dohodu mezi EU a Kubou o politickém dialogu
Senát dnes schválil dohodu mezi Evropskou unií a Kubou o politickém dialogu. K jejím cílům patří také rozšíření hospodářské a rozvojové spolupráce i větší možnosti společného postupu na mezinárodní úrovni. Smlouva by rovněž měla podpořit modernizaci kubánské ekonomiky a společnosti.
Senát schválil zaměstnávání pilotů i na živnostenské oprávnění
Piloti budou smět létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale i na živnostenské oprávnění. Má to pomoci řešit problém s jejich nedostatkem. Změnu v novele zákona o civilním letectví, která to umožní, dnes schválil Senát. Novela má vedle toho za cíl na základě evropské směrnice snížit úroveň hluku na letištích. Nyní normu dostane k podpisu prezident.
Senát schválil novelu upravující přechod na vysílání DVB-T2
Senát dnes beze změny schválil vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Novela také posiluje práva klientů mobilních operátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Senát schválil přesnější regulaci trhu s některými výrobky
Senát schválil novelu zákona o posuzování shody stanovených výrobků při jejich prodeji, která má v reakci na nařízení EU zkvalitnit regulaci trhu s lanovkami, osobními ochrannými prostředky a plynovými spotřebiči. Cílem je zajistit ochranu zdraví, majetku a bezpečnosti a také omezit nabídku výrobků, které nevyhovují stanoveným požadavkům. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Senát schválil snížení věku pro nástup k obecní policii
Věk pro nástup do služby k obecní policii se sníží, naopak se prodlouží doba mezi povinnými pravidelnými zkouškami strážníků. Předpokládá to novela o obecní policii, kterou dnes schválil Senát. Norma nyní zamíří k podpisu prezidentovi.
Senát bude projednávat petici proti protikuřáckému zákonu
Senát dostal petici proti protikuřáckému zákonu, podepsalo ji přes 23.000 lidí. Horní komora se jí tak bude muset zabývat na některé ze svých budoucích schůzí. Petici dnes převzal předseda senátního mandátového a imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS).
Senát schválil vyšší podíl z vybrané DPH pro obce a města
Senát dnes schválil novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty z nynějších 21,4 procenta na 23,58 procenta. Obce a města by tak mohla získat navíc celkem asi 8,5 miliardy korun ročně. Novelu, kterou ve Sněmovně předložilo zastupitelstvo Libereckého kraje, musí ještě podepsat prezident.
Senát podpořil konec daňového zvýhodnění části investičních fondů
Senát podpořil v dnešním úvodním kole návrh Libora Michálka (za Piráty) na zrušení daňového zvýhodnění základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Michálek tvrdí, že nástroj využívají hlavně developerské firmy výlučně k daňové optimalizaci a stát přichází o stamiliony korun ročně. Novelu nyní projedná hospodářský výbor, následně se k ní vrátí plénum.
Senát schválil pravidla pro užití čipových občanských průkazů
Senát dnes schválil návrh nového zákona o elektronické identifikaci, který zakotví pravidla například pro používání občanských průkazů s čipem podle evropských směrnic. Na fungování systému bude dohlížet ministerstvo vnitra, které bude udělovat akreditace poskytovatelům těchto služeb. Předlohu včetně samostatné novely souvisejících zákonů ještě musí podepsat prezident.
Policisté už nebudou muset sloužit přesčasy bez náhrady
Policisté a příslušníci dalších bezpečnostních sborů už nebudou sloužit ročně 150 hodin přesčasů bez nároku na náhradní volno nebo odměnu, s výjimkou vyhlášených krizových stavů. Předpokládá to novela o služebním poměru, kterou dnes schválil Senát. Pokud předlohu podepíše prezident, uzákoní se také náborové příspěvky nebo zkušební dobu.
20. července 2017
Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se rozšíří
Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Změní se také mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření a zavedou se peněžité postihy za neoprávněné poskytování právních služeb, tedy za takzvané vinklaření. Poslaneckou novelu o advokacii, která to předpokládá, dnes schválil Senát. Aby platila, musí ji ještě podepsat prezident.
Část státních firem bude mít některé úlevy ze zveřejňování smluv
Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Totéž bude platit pro národní podnik Budějovický Budvar. Do evidence se také nebudou vkládat například smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Senát dnes umožnil přijetí poslanecké novely, která to předpokládá.
Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019
Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Senát kritizoval Sněmovnu za postup projednávání registru smluv
Senátní plénum dnes podpořilo kritické stanovisko své ústavní komise ke sněmovnímu postupu projednávání novely zákona o registru smluv, který jí v minulosti vrátila horní komora. Poslanci o ní dosud nehlasovali, a naopak přijali vlastní předlohu. Ústavní komise uvedla, že postup Sněmovny byl v rozporu s ústavními pravidly i s pravidly jednacího řádu dolní komory. Její místopředseda Radek Vondráček (ANO) se vůči výtkám ohradil.
Senát schválil vojenskou misi do Pobaltí v rámci akce NATO
Česko bude moci vyslat až 290 vojáků do mnohonárodních bojových uskupení NATO v Pobaltí. Schválil to dnes Senát. Sněmovna dodala potřebný souhlas minulý týden. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku.
Senát schválil smlouvu se Slovenskem o vzdušné obraně
Senát dnes schválil smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru mezi Českou republikou a Slovenskem. Sněmovna ji zatím jen podpořila, souhlas s ratifikací by měla dát v září. Horní komorou prošla dohoda bez diskuse a hladce hlasy 59 senátorů, ostatních šest se hlasování zdrželo.
Senát schválil zpřesnění zákona o vojácích z povolání
Podmínky nároku vojáků na příspěvek na bydlení, na některé složky služebního platu nebo na náhradu jízdních výdajů se zpřesní. Senát to dnes schválil v rámci novely o vojácích z povolání. Normu, která má doladit loni přijatý zákon, nyní dostane k podpisu prezident.
Senát schválil vyšší daňové výhody dárců krve a kostní dřeně
Dárci krve a kostní dřeně se dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Senát dnes hladce schválil novelu zákona o daních z příjmů z pera poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní bezúplatným dárcům krve snížit si daňový základ o 3000 korun místo nynějších 2000 korun. Dárci kostní dřeně si budou moci odečíst od daňového základu 20.000 korun. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident.
Dlouhodobě nemocní zaměstnanci budou brát vyšší nemocenskou
Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Senát dnes růst procentní sazby od druhého měsíce nemoci schválil. Novela o pojistném na sociální zabezpečení, jež zamíří k podpisu prezidentovi, také zjednoduší podnikatelům administrativu spojenou s placením odvodů.
Senát chce zachovat Vojenskému zpravodajství i bezpečnost
Senát se postavil proti tomu, aby z působnosti Vojenského zpravodajství vypadla bezpečnost a zůstala mu jen obrana. Senátoři proto dnes vrátili Sněmovně novelu o zpravodajských službách, která má zejména posílit kontrolu tajných služeb. O podobě předlohy by měli poslanci rozhodnout na zářijové schůzi.
Prezident
20. července 2017
Prezident stvrdil vznik rozpočtové kapitoly kybernetického úřadu
Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost bude mít vlastní rozpočtovou kapitolu ve státním rozpočtu. Zavádí ji vládní novela zákona o letošním státním rozpočtu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Kybernetický úřad vznikl jiným zákonem k červenci vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní.
21. července 2017
Zeman navrhl Srpa do rady Ústavu pro studium totalitních režimů
Prezident Miloš Zeman dnes navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát pravděpodobně na podzim. Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB).
Pozn.:
Justice zrychlila, v některých okresech však problémy přetrvávají
17. července 2017 - Česká justice v uplynulých letech zrychlila, v některých okresech však problémy s délkou soudních řízení přetrvávají. U okresních soudů loni trvala civilní řízení průměrně 344 dní, trestní pak 196 dní. Výrazně déle čekali na rozsudek lidé na Chomutovsku či Ústecku. Vyplývá to ze statistik, které dnes představilo ministerstvo spravedlnosti.
Na vyšších soudech je málo soudkyň, upozornilo ministerstvo
17. července 2017 - S každým vyšším článkem soudní soustavy se snižuje poměr žen v taláru oproti soudcům z řad mužů. Zatímco na okresech soudkyně převládají, u nejvyšších soudů mají jen čtvrtinové zastoupení. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) tyto statistiky dokazují, že justice nenabízí ženám a mužům stejné příležitosti. Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová míní, že situaci by pomohl řešit kariérní řád.
ÚS: Blokační paragraf platí, na pozemky má nárok Rytířský řád
17. července 2017 - Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou má nárok na pozemky, které mu historicky patřily před tím, než mu je sebrali komunisté po převratu v roce 1948. A to i v případě, kdy je stát chtěl dát třetím osobám, tedy restituentům, jimž už nelze převést zpět pozemky zabavené tehdejším režimem. Ústavní soud tak zamítl stížnost restituenta, kterému měly prostřednictvím soudního smíru s Pozemkovým fondem připadnout pozemky v Praze dříve patřící právě Řádu, uvedl v usnesení Ústavní soud, na který upozornila ČT.
Na ČEZ nedopadá informační povinnost, rozhodl Ústavní soud
18. července 2017 - Na energetický gigant ČEZ nedopadá povinnost reagovat na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Firma uspěla u Ústavního soudu se stížností na rozhodnutí soudů, podle kterých na ni povinnost dopadala. Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze zrušil. Podle ÚS jimi bylo porušeno základní právo na soudní ochranu, vlastnit majetek a právo podnikat. Městský soud se bude muset případem zabývat znovu a bude muset brát zřetel na dnešní rozhodnutí ÚS.
Soudci: Zákony v Polsku jsou útokem na nezávislost soudnictví
21. července 2017 - Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu v Polsku jsou podle předsedů Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, nejvyššího státního zástupce a ombudsmanky útokem na nezávislost polského soudnictví. Společné prohlášení dnes instituce zveřejnily na svých webech.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz