Souhrn významných legislativních událostí 18.11.2008 - 23.11.2008
Novela soudního zákona, která nedávno nabyla účinnosti, zřejmě skončí před Ústavním soudem. Jejím odpůrcům vadí například rozšíření prezidentových pravomocí, omezení délky funkčního období soudních představitelů nebo to, že o jmenování soudních funkcionářů mají nadále rozhodovat představitelé exekutivní moci. ČTK to řekl končící prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa na stavovském sněmu, který začal v Benešově.
Vláda
19. listopadu 2008
Muži asi v budoucnu budou moct týden na otcovskou dovolenou
Stát by v budoucnu měl otcům platit týden dovolené s novorozeným dítětem. Vyplývá to z návrhu takzvaného prorodinného balíčku, který dnes jednomyslně schválila vláda. Na dotaz ČTK to sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Nové předpisy by také měly podpořit částečné pracovní úvazky a firemní školky. Návrh balíčku ještě musí posoudit parlament. K zavedení zamýšlených opatření bude třeba přijmout novely celé řady zákonů.
Vláda schválila návrh na výměnu 13 budov MPO za nové sídlo
Ministerstvo průmyslu a obchodu vymění svých 13 budov za jedno sídlo pro zhruba 1400 úředníků ministerstva a jemu podřízených organizací. Vláda totiž dnes schválila podmínky výběrového řízení pro tuto operaci. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Mirek Topolánek. Podrobnosti o tomto projektu zveřejní ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ve čtvrtek.
Vláda schválila většinu reformních norem, které předložil Julínek
Kabinet dnes schválil schválil tři ze čtyř zásadních reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Pro čtvrtou normu - novelu o veřejném zdravotním pojištění - mají do pondělního jednání vlády právní experti najít formulaci, která by byla přijatelná i pro koaliční lidovce. Stejně jako zeleným jim nevyhovuje definice toho, na co by měli mít pacienti nárok z pojištění a co by měl být nadstandard.
21. listopadu 2008
Kalousek napsal kompromis sporné definice zdravotních standardů
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v pondělí přinese na vládu vlastní návrh kompromisního znění sporného paragrafu o standardech zdravotní péče. Způsob vymezení standardní péče, na kterou mají lidé nárok ze svého zdravotního pojištění, je centrem boje o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění mezi ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) a Kalouskovými spolustraníky z lidovecké odborné komise pro zdravotnictví. Ti dnes potvrdili, že v neděli nepřijdou na schůzku, kde chtěl Julínek najít pro všechny přijatelné znění dotyčného paragrafu.
Poslanecká sněmovna
21. listopadu 2008
Někteří poslanci se schůze o reformách zdravotnictví nezúčastní
Na nedělní schůzku zdravotnických odborníků vládních stran, kterou ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) svolal kvůli spornému paragrafu v zákonu o veřejném zdravotním pojištění, zřejmě někteří lidovečtí a zelení poslanci nepůjdou. Informuje o tom server Týden.cz a deník Právo.
Pozn.:
O zveřejňování odposlechů se bude ještě jednat
19. listopadu 2008 - Možnost, že by se zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestných spisů nevztahoval na informace o veřejných činitelích, je stále ve hře. S žádostí o zrušení zákazu dnes přišli za předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) šéfredaktoři předních českých deníků a některých časopisů. Sobotka po setkání novinářům řekl, že chce tuto možnost podrobit právnímu rozboru.
Podle Topolánka by se mohly změnit poplatky u receptů
20. listopadu 2008 - Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek připustil, že by jeho strana mohla vyjít vstříc lidovcům a udělat některé změny u poplatků ve zdravotnictví. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že by se v budoucnu mohl platit poplatek paušálně za recept. "Jsme ochotni ustoupit v tom, že by se platilo pouze za recept, ne za jednotlivé položky," řekl Topolánek.
Místopředseda Nejvyššího soudu chce svou žalobu projednat v Praze
20. listopadu 2008 - Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera požádal o přesunutí své kárné žaloby k Vrchnímu soudu v Praze. Důvodem jsou mimo jiné jeho kolegiální vztahy se soudci olomouckého vrchního soudu, kteří se měli jeho kauzou zabývat již tento pátek. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud jeho žádost nestihne projednat, museli olomoučtí soudci jednání odročit. V kárné žalobě se má Kučera zodpovídat ze schůzek s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka.
Ústavní soud zřejmě znovu projedná novelu soudního zákona
21. listopadu 2008 - Novela soudního zákona, která nedávno nabyla účinnosti, zřejmě skončí před Ústavním soudem. Jejím odpůrcům vadí například rozšíření prezidentových pravomocí, omezení délky funkčního období soudních představitelů nebo to, že o jmenování soudních funkcionářů mají nadále rozhodovat představitelé exekutivní moci. ČTK to dnes řekl končící prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa na stavovském sněmu, který začal v Benešově.
Do Prahy přijede za dva týdny generální tajemník Rady EU Solana
21. listopadu 2008 - Do Prahy na začátku prosince přijede na oficiální návštěvu generální tajemník Rady EU a vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Na Pražském hradě ho v pátek přijme prezident Václav Klaus, sejít by se Solana měl i s premiérem Mirkem Topolánkem. Tiskoví mluvčí úřadu vlády a ministerstva zahraničí dnes řekli, že program Solanovy návštěvy se upřesňuje, měla by ho zveřejnit Rada Evropské unie.
ÚS projedná soulad lisabonské smlouvy s českým právem
23. listopadu 2008 - Ústavní soud (ÚS) v úterý projedná soulad lisabonské smlouvy, jež má reformovat Evropskou unii, s českým ústavním právem. Řízení je nejsledovanější agendou soudu od zkoumání vládní reformy veřejných financí. Jednání za účasti politiků a následné rozhodování možná potrvá déle než obvyklý jeden den. Česko je poslední zemí EU, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čeká se právě na stanovisko patnáctky ústavních soudců.
Soudkyně: Rozhodování o smlouvě je úkol, pod nímž klesají ramena
23. listopadu 2008 - Rozhodování o lisabonské smlouvě je pro ústavní soudce velmi těžký úkol, protože jejich názor může ovlivnit celou evropskou politiku. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Pražský primátor Pavel Bém a první místopředseda ODS se vyslovil proti přijetí dokumentu a zmínil možnost, že by Česko mohlo vypracovat vlastní návrh smlouvy. Podle předsedy opoziční ČSSD Jiřího Paroubka by se naopak měla smlouva určitě ratifikovat, a to do konce roku.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz