Souhrn významných legislativních událostí 18.3.2013 – 24.3.2013
Sněmovna podpořila balíček zákonů, které reagují na změny v soukromém právu, především na nový občanský zákoník. Kodex má být účinný od ledna příštího roku. Soubor norem míří k posouzení do ústavně-právního výboru. Jde o novelu insolvenčního zákona, doprovodný zákon k občanskému zákoníku, nový zákon o zvláštních řízeních soudních a novela občanského soudního řádu.
Vláda
20. března 2013
Vláda schválila novou digitální strategii, chce rychlejší internet
Vláda dnes schválila novou verzi digitální strategie pro Českou republiku. V roce 2020 počítá s připojením k internetu o rychlosti nejméně 100 Mbit/s dostupným pro polovinu tuzemské populace a 30 Mbit/s pro všechny obyvatele ČR.
Vláda dnes odložila jednání o koupi nového sídla NKÚ
Vláda dnes odložila jednání o možném uvolnění peněz ze státního rozpočtu na pořízení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). ČTK o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády. Jako nejvýhodnější nabídku úřad vyhodnotil koupi budovy loterijní firmy Sazka v Praze Vysočanech. Její pořízení by přišlo státní rozpočet na 327 milionů korun.
Vláda podpořila návrh zákona o prekurzorech drog
Seznam látek, které stát pokládá za návykové, by měl v budoucnu vycházet formou nařízení vlády. Kabinet dnes souhlasil se zákony týkajícími se drogové problematiky, které připravilo ministerstvo zdravotnictví. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas (ODS). Změny umožní, aby stát měl možnost zakročit, pokud se na české drogové scéně objeví nová syntetická či jiná droga.
Teroristé by mohli přesunout těžiště aktivit do ČR, varuje vnitro
Česká republika by se vzhledem ke své mezinárodní pozici mohla stát zemí, do níž teroristé přesunou těžiště svých aktivit. Upozorňuje na to Strategie ČR v boji proti terorismu na letošní rok, kterou dnes na zasedání podle premiéra Petra Nečase (ODS) schválila vláda a kterou má ČTK k dispozici. Největším rizikem pro ČR je však podle dokumentu to, že je nejen tranzitním místem pro lidi podezřelé z terorismu, ale i prostorem pro jejich krátkodobý pobyt.
21. března 2013
Vláda je vedlejší účastník řízení u ÚS o církevních restitucích
Vláda jako vedlejší účastník řízení vstoupí do projednávání senátorské ústavní stížnosti na církevní restituce. Soudu poslala ve středu své stanovisko, ve kterém uvádí, že podle jejího názoru je zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi zcela v souladu s českým ústavním pořádkem. ČTK to dnes řekl ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády Petr Mlsna, kterého vláda pověřila, aby ji při projednávání u soudu zastupoval.
Kmoníček skončí jako velvyslanec v Austrálii, rozhodla vláda
Diplomat Hynek Kmoníček, se kterým prezident Miloš Zeman počítá do svého týmu na Pražském hradě, končí jako velvyslanec v Austrálii. Vláda s tím souhlasila ve středu, kdy jednání kabinetu Zeman navštívil a debatoval s ministry o zahraniční politice, potvrdili ČTK někteří ministři.
Poslanecká sněmovna
19. března 2013
Sněmovna podpořila doprovodné normy k občanskému zákoníku
Sněmovna dnes podpořila balíček zákonů, které reagují na změny v soukromém právu, především na nový občanský zákoník. Kodex má být účinný od ledna příštího roku. Soubor norem míří k posouzení do ústavně-právního výboru. Jde o novelu insolvenčního zákona, doprovodný zákon k občanskému zákoníku, nový zákon o zvláštních řízeních soudních a novela občanského soudního řádu.
Sněmovna podpořila rozšíření povinností vězňů a stíhaných
Sněmovna dnes podpořila novelu, která rozšiřuje povinnosti vězňů nebo obviněných ve vazbě a zároveň konkretizuje jejich práva. Předloha, která míří do ústavně-právního výboru, změní například pravidla pro přijímání balíčků nebo takzvaného sociálního kapesného. Zákon také obsahuje pravidla výkonu trestu velmi nebezpečných odsouzených, která doposud upravovala pouze vyhláška.
Justiční akademie bude mít jednotná pravidla pro studium úředníků
Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně novela, podle níž bude mít justiční akademie jednotná pravidla pro studium vyšších soudních úředníků a vyšších úředníků státního zastupitelství. V dnešním druhém čtení předlohy, která zavede pouze jednu formu jejich vzdělávání v délce 18 měsíců, nepadly žádné pozměňovací návrhy.
Poslanci zvolili kandidátem na šéfa NKÚ jeho viceprezidenta Kalu
Poslanci dnes zvolili kandidátem na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu (49). V tajné volbě získal od poslanců 108 hlasů. Do funkce ho musí ještě jmenovat prezident republiky Miloš Zeman. Kala je členem ČSSD, jeho jmenováním se uvolní post viceprezidenta úřadu. Podle údajných dohod by Sněmovna do této funkce měla zvolit poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou.
Pojišťovny zřejmě budou přispívat na financování hasičů
Pojišťovny zřejmě budou odvádět tři procenta z vybraného povinného ručení na financování hasičů. Počítá s tím upravená novela, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Projednávání novely provázel střet mezi zásupci levice a poslancem ODS Borisem Šťastným, podle něhož norma představuje jen další přerozdělování, které označil za "nesmyslné zvěrstvo".
20. března 2013
Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opět uzavírat opakovaně
Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně senátní novela, podle níž by bylo opět možné uzavírat pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. V dnešním druhém čtení poslanci vznesli některé pozměňovací návrhy, například možnost pro zaměstnavatele podat výpověď bez udání důvodu.
Sněmovna podpořila zavedení koncesí na prodej alkoholu
Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na zavedení koncesí pro prodejce alkoholu. Novela živnostenského zákona, která je zavádí, reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem, kdy metanol přimíchávaný do alkoholických nápojů připravil o život čtyři desítky lidí. Dnešní rozhodnutí Sněmovny ještě neznamená definitivní zavedení koncesí, protože novelou se nyní bude zabývat sněmovní hospodářský výbor. Pokud poslanci zákon na některé z příštích schůzí schválí, dostane ho k projednání Senát.
Sněmovna zřejmě schválí snazší výměnu daňových informací
Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní návrh zákona o který má usnadnit výměnu daňových informací mezi finančními správami různých zemí. Má pomoci předcházet daňovým únikům. Zákon například umožní finančním úřadům, aby si vyměňovaly daňové informace, pokud dospějí k závěru, že se někdo v jiné zemi pokusil o daňový únik. Rozpočtový výbor ho doporučil schválit. Poslanci by zákon měli schvalovat ještě na své současné schůzi.
Sněmovna podpořila návrh zákona o povinném značení lihu
Poslanci podpořili návrh zákona o povinném značení lihu, který mimo jiné snižuje objem balení alkoholu a zvyšuje některé tresty. Zákon reaguje na loňskou metanolovou kauzu, která si vyžádala asi čtyři desítky lidských životů. Jeho cílem je omezit nelegální trh s alkoholem a zamezit daňovým a celním únikům. Předlohu nyní posoudí sněmovní zemědělský a rozpočtový výbor.
Sněmovna podpořila zvýšení pojistné kapacity EGAP
Sněmovna dnes podpořila zvýšení pojistné kapacity Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o deset miliard korun na 280 miliard Kč. Důvodem, proč vláda toto zvýšení navrhla, je vyšší poptávka českých vývozců po pojištění. Poptávka firem podle vlády vzrostla v důsledku několika rozsáhlých mnohamiliardových obchodů. Zvýšení pojistné kapacity obsahuje vládní novela státního rozpočtu na letošní rok, kterou nyní posoudí sněmovní rozpočtový výbor.
Sněmovna podpořila vydání státních dluhopisů za 157 miliard korun
Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na vydání státních dluhopisů v celkovém objemu 157 miliard korun. Dluhopisy mají pokrýt část rozpočtového schodku za rok 2011 a současně některé letošní závazky státu, například splátky jistin státního dluhu. Dluhopisy budou moci mít splatnost až 105 let.
Sněmovna podpořila vznik centrálního registru majetku státu
Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vznik centrálního registru majetku státu a registru administrativních budov. Jejich vytvoření má umožnit novela zákona o majetku státu, kterou poslanci propustili do dalšího projednávání. Úřady budou muset mimo jiné na internetu informovat o nemovitostech, bytech i nebytových prostorech, které využívají a které jsou ve vlastnictví státu. Informovat budou také o těch, které státu nepatří.
Lidé asi budou moci cestovat s občanským průkazem i mimo EU
Lidé asi budou moci cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i do zemí mimo Evropskou unii. Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit. Má to přinést vládní novela zákona o cestovních dokladech, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného schvalování bez návrhů změn.
Poslanci asi schválí s některými změnami nový zákon o občanství
Poslanci asi schválí nový návrh zákona o státním občanství, který mimo jiné zavede možnost dvojího občanství. Provedou v něm zřejmě některé změny, některé úpravy navrhli při dnešním druhém čtení. Vládní předloha zavádí v některých záležitostech podle ministra vnitra Jana Kubiceho významné změny. Zahrnuje způsoby nabývání a pozbývání občanství, pravidla jeho zjišťování, prokazování a osvědčování a také vedení evidence rozhodnutí.
Poslanci zamítli úpravu podmínek pro podporu v nezaměstnanosti
Sněmovna zamítla už v dnešním prvním čtení převážně hlasy koalice návrh opoziční ČSSD, podle něhož by na podporu v nezaměstnanosti měli nárok i lidé, kteří dlouhodobě onemocněli a v této době přišli o práci. Proti předloze se postavila už dříve vláda, podle níž by se týkala jen určitého okruhu lidí a navíc by si vyžádala další výdaje z rozpočtu.
21. března 2013
Sněmovna chce, aby vláda zvýšila platby za státní pojištěnce
Sněmovna dnes vyzvala hlasy opozice vládu, aby letos zvýšila platbu do zdravotnictví za státní pojištěnce. Navýšení by mělo činit podle usnesení 50 korun za měsíc. Nyní dostávají zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, například za děti a důchodce, 723 korun měsíčně. Částka se několik let nemění. Pojišťovny dají ročně na péči asi 220 miliard korun, navýšení by jim přineslo 3,6 miliardy.
Sněmovna nevzala na vědomí zprávu o plnění státního rozpočtu
Poslanecká sněmovna dnes nevzala na vědomí zprávu o plnění státního rozpočtu za první pololetí loňského roku. Pro doporučující usnesení rozpočtového výboru nehlasoval dostatek poslanců. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že rozhodnutí poslanců sice respektuje, ale že Sněmovna odmítla vzít na vědomí realitu
22. března 2013
Sněmovna žádá pozastavení vydávání sKaret
Kontroverzní sKarty by podle Sněmovny neměly sloužit jako identifikační průkaz pro lidi pobírající sociální dávky a pro zdravotně postižené. Dolní komora také žádá o to, aby ministerstvo práce a sociálních věcí pozastavilo vydávání karet do doby, než budou legislativní úpravy projektu. Doporučující usnesení prosadila dnes opozice navzdory nesouhlasu ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09).
Sněmovna zamítla návrh KSČM proti přeběhlictví
Sněmovna dnes již v prvním čtení zamítla ústavní novelu KSČM proti takzvanému přeběhlictví zákonodárců. O zániku mandátu by podle návrhu rozhodoval Nejvyšší správní soud, odvolací institucí měl být Ústavní soud. Kritici z řad koalice tvrdili, že je předloha protiústavní. Předseda KSČM Vojtěch Filip po zamítnutí předlohy prohlásil, že pro jeho stranu jde o tak důležitý návrh, že ho KSČM v příštím volebním období předloží znovu.
Sněmovna podpořila zpřísnění pravidel pro nedůvěru vládě
Sněmovna dnes podpořila zpřísnění pravidel pro vyslovení nedůvěry vládě. Ústavní novela odolala návrhu opozice na zamítnutí a jde k posouzení do ústavně-právního výboru. Zdá se ale pravděpodobné, že nakonec schválena nebude. V závěrečném rozhodování by pro vládní návrh na zavedení takzvaného konstruktivního vyjádření nedůvěry kabinetu musely zvednout ruku nejméně tři pětiny poslanců. Úpravu by musel navíc schválit Senát, v němž má opozice většinu.
Sněmovna podpořila novelu ČSSD o omezení prezidentských milostí
Sněmovna dnes podpořila ústavní novelu ČSSD, podle níž by měl premiér spolupodepisovat všechny druhy prezidentských milostí. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který podala ODS, a míří k posouzení do ústavně-právního výboru.
Senát
18. března 2013
Senát chce dohlížet na rovné podmínky pro uchazeče o Temelín
Senát bude dohlížet na to, aby podmínky soutěže o dostavbu jaderné elektrárny Temelín byly férové pro obě skupiny zájemců. Po jednání s šéfkou ruské horní komory Valentinou Matvijenkovou to dnes řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). O dostavbu se ucházejí česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.
20. března 2013
Senát na druhý pokus schválil zrušení doživotní imunity
Doživotní imunita zákonodárců a ústavních soudců bude zrušena. Senát na druhý pokus příslušnou ústavní novelu schválil. Prezident normu nemůže vetovat. Pro novelu hlasovalo 58 senátorek a senátorů, tedy více než potřebná třípětinová většina. Proti předloze byli zástupci ODS, kteří chtěli imunitu omezit ještě přísněji, vztahovat by se podle nich měla jen na projevy v parlamentu.
Senát schválil pravidla justiční spolupráce v trestních věcech
Senát podle očekávání schválil návrh zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních případech. Norma má změnit například postup při vyhlašování mezinárodního pátrání nebo při žádostech o vydání uprchlých nebo hledaných lidí, kteří jsou v Česku podezřelí ze spáchání trestného činu. Žádost o vydání má nahradit mezinárodní zatýkací rozkaz. Normu po dnešním souhlasu horní komory dostane k podpisu prezident.
Veřejné zakázky by podle Senátu měly mít jen transparentní firmy
O veřejné zakázky nebo podporu by se podle Senátu směly ucházet pouze akciové společnosti, které mají dohledatelnou vlastnickou strukturu. Horní komora tak dnes doplnila vládní návrh zákona o regulaci anonymních akcií. O senátních úpravách rozhodne Sněmovna, která předlohu napoprvé schválila téměř jednomyslnou většinou.
Senát schválil sjednocení sazeb pojistného pro muže a ženy
Senát schválil novelu zákona o pojišťovnictví, která sjednocuje sazby pojistného pro muže a ženy u nově uzavíraných smluv s pojišťovnami a penzijními fondy. Změnu zákona a sjednocení sazeb si vynutilo rozhodnutí Soudního dvora EU, podle něhož jsou nižší pojistné sazby pro ženy v rozporu s principy rovného zacházení s muži a ženami. Dosud ženy platily nižší pojistné než muži. Někteří senátoři navrženou změnu kritizovali.
21. března 2013
Senát podpořil odbory požadované omezení prodejní doby o svátcích
ČSSD v Senátu prosadila v prvním kole projednávání odborářský návrh na zákaz prodeje o sedmi státních svátcích. Zákonem chce také omezit prodejní dobu o Štědrém dnu. ODS to označila za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody, neúspěšně navrhovala normu zamítnout. Návrh tak před dalším schvalováním projednají senátní výbory.
Senát schválil novelu, která má zlepšit postavení azylantů v ČR
Postavení lidí, kteří získali v Česku azyl nebo takzvanou doplňkovou ochranu, se zřejmě zanedlouho zlepší. Mohli by například získat právo cestovat po zemích EU. Počítá s tím vládní novela azylového zákona, kterou dnes schválil Senát. Novela naopak přinese tvrdší postih pro cizince, kteří se v Česku dopouštějí trestné činnosti, například výroby a distribuce drog. Mohlo by jim být zrušeno právo dlouhodobého pobytu. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Obce by mohly dostávat od státu pozemky pro bydlení bezúplatně
Senátoři dnes v prvním čtení podpořili návrh, aby obce mohly od státu opět bezúplatně získávat pozemky určené k zastavění stavbami pro bydlení. Nyní za ně podle skupiny senátorů musí platit, což omezuje rozvoj obcí. Novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu nyní posoudí senátní výbory. Předložili ji senátoři ČSSD Jan Hajda, Dagmar Zvěřinová, Ivo Bárek, Petr Vícha a senátor KDU-ČSL Petr Šilar.
Senát schválil přistoupení k Úmluvě o počítačové kriminalitě
Senát schválil souhlas s přistoupením Česka k mezinárodní Úmluvě o počítačové kriminalitě. Cílem úmluvy je především sjednotit skutkové podstaty trestných činů souvisejících s počítači a tím usnadnit jejich potírání v mezinárodním měřítku. Jak dnes senátory informoval zpravodaj Miroslav Antl (ČSSD), řadu činů uvedených v úmluvě klasifikuje jako trestný čin už současný trestní zákoník.
ČR asi sladí s EU podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh
Česko pravděpodobně přizpůsobí požadavkům EU podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Senát dnes hladce schválil vládní novelu, která má ze zákona o technických požadavcích odstranit pasáže, které jsou v rozporu s příslušným unijním nařízením z března 2011. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Podmínky pro taxislužby budou asi přísnější, schválil to Senát
Podmínky pro provozování taxislužeb se zřejmě zpřísní. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou dnes schválil Senát. Předloha například rozlišuje taxislužbu a příležitostnou přepravu osob. Cílem je zabránit tomu, aby taxikáři, kteří ztratili právo provozovat tuto živnost, mohli poskytovat své služby pod hlavičkou příležitostné přepravy. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Řidiči budou zřejmě chodit na povinnou prohlídku až v 65 letech
Neprofesionální řidiči z řad seniorů budou muset chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech, ne už v 60. Počítá s tím novela silničního zákona, kterou dnes Senát schválil beze změn. Rozhodl tak přes výhrady části senátorů ke sněmovnímu doplnění o placeném psychologickém vyšetření pro řidiče, kteří přišli o řidičský průkaz. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
22. března 2013
Senát s vládou odmítly snahu EK zakázat cigarety s příchutěmi
Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakázat cigarety s příchutěmi a zvětšit na krabičkách varování před dopady kouření. EK si návrhem vymezuje příliš rozsáhlé přenesené pravomoci, shodla se dnes horní komora. Jeho přijetí by podle ní mohlo zvýšit nelegální obchod s cigaretami, což by mělo negativní dopady na daňové příjmy. K podobnému závěru podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) dospěl i sněmovní výbor pro EU.
Senát podpořil návrh ČSSD proti zpožďování výplaty dávek
Senát podle očekávání podpořil v prvním kole projednávání návrh ČSSD, která chce zákonem zabránit zpožďování ve výplatě sociálních dávek. Sociální demokraté svou novelu předložili nedlouho po tom, co ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) nařídila úřadům práce stanovit jasně termíny, v nichž budou lidem dávky vypláceny. Důvodem bylo zpoždění v únorové výplatě dávek pro zhruba 30.000 lidí.
ČR odmítla povinné 40procentní zastoupení žen ve vedení firem
Česká vláda i Parlament odmítly návrh Evropské komise, aby vedení velkých evropských firem tvořily do roku 2020 nejméně ze dvou pětin ženy. Svůj nesouhlas dnes přidal Senát, podle něhož je návrh mimo jiné zásahem do akcionářských práv a nebere v potaz odlišné podmínky, ve kterých fungují podniky v jednotlivých členských státech.
Správu autorských práv by podle Senátu neměla dělat externí firma
Autorské svazy by podle Senátu neměly mít možnost převést kolektivní správu autorských práv na pověřenou externí firmu. Senátoři se obávají, že by externí firma nebyla pod dostatečnou kontrolou. Poslaneckou novelu, jejímž deklarovaným cílem je zjednodušení kolektivní správy autorských práv, proto dnes Senát vrátil Sněmovně k novému projednání. Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) za předkladatele novely se senátní úpravou souhlasila.
Prezident
22. března 2013
Prezidentem NKÚ je Kala, do funkce jej jmenoval Zeman
Prezident Miloš Zeman dnes prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jmenoval Miloslava Kalu, který úřad dosud vedl jako viceprezident. Jako kandidáta na tuto funkci Kalu v úterý vybrala Poslanecká sněmovna, od poslanců dostal v tajné volbě 108 hlasů.
Ministerstvo spravedlnosti
21. března 2013
Elektronické náramky pro domácí vězně by mohly nahradit i vazbu
Elektronické náramky by v budoucnu mohly hlídat nejen domácí vězně, ale i obviněné lidi, kteří by jinak skončili ve vazbě. V polovině letošního roku spustí ministerstvo spravedlnosti ostrý provoz elektronického monitoringu u odsouzených a rok poté vyhodnotí, zda lze využití náramků rozšířit i na vazební řízení. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra Daniel Volák.
Pozn.:
Zeman se setkal s ministrem Blažkem, hovořili o justici
20. března 2013 - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). O jejich schůzce stručně informoval Hrad na svém webu. Ministrova mluvčí Štěpánka Čechová ČTK sdělila, že tématem setkání byla justiční témata, například výběrová řízení na předsedy krajských soudů.
ČR by měla zaplatit milion eur za pozdní převedení směrnice EU
21. března 2013 - Česká republika by měla zaplatit pokutu jeden milion eur (25,7 milionů korun) za to, že pozdě převedla do svého práva směrnici Evropské unie o penzijnímu pojištění zaměstnanců. Soudnímu dvoru EU v Lucemburku to dnes doporučil generální advokát soudu Niilo Jääskinen. Je to nižší pokuta, než jakou navrhovala Evropská komise.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz