Souhrn významných legislativních událostí 18.4.2016 – 24.4.2016
Finanční úřady zřejmě budou moci prominout firmám pokuty za nedodání kontrolních hlášení o dani z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím jedna z úprav, kterou Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování spolu s novým celním zákonem.
18. dubna 2016
Návrh na zavedení vratky na spotřební daň z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, tzv. zelenou naftu, schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát to vyjde zhruba na 385 milionů korun ročně. Novelu zákona o spotřebních daních předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který už dříve řekl, že se kvůli možnému střetu zájmů zdrží vládního hlasování. Novela bude platit od července, pokud ji schválí Parlament a podepíše prezident.
Ministři se nedohodli na postoji k obnovení výplaty nemocenské
Ministři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se neshodli na postoji k senátnímu návrhu, podle nějž by se měla obnovit výplata nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci zaměstnance. Sociální demokraté hlasovali pro návrh nebo pro neutrální stanovisko, ostatní zase neprosadili negativní postoj, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Osobně návrh podporuje.
Vláda nesouhlasí s uvolněním pravidel pro neočkované děti
Vláda nepodpoří návrh senátorů, aby na letní tábory a školy v přírodě mohly i neočkované děti. O negativním postoji kabinetu k senátnímu návrhu novináře informoval v průběhu jednání kabinetu hlavní hygienik Vladimír Valenta.
Vláda souhlasila s přijetím Černé Hory do NATO
Vláda souhlasila s přijetím Černé Hory do NATO. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet svým krokem potvrdil dlouhodobou pozici České republiky, která rozšíření Severoatlantické aliance o balkánskou zemi podporuje.
22. dubna 2016
Legislativci přerušili schvalování novely veterinárního zákona
Schvalování novely veterinárního zákona, která má mimo jiné umožnit porážku zvířat mimo jatka, se pozdrží. Legislativní rada vlády její schvalování přerušila, oznámil její úřad. Novela má rovněž zavést povinnou registraci útulků pro toulavá zvířata kvůli veterinárnímu dozoru. Zavádí i povinnost hlásit chov pěti a více dospělých fen, což by umožnilo účinnější postup proti množírnám psů.
Poslanecká sněmovna
19. dubna 2016
Pokuty za nedodání kontrolních hlášení k DPH bude možné promíjet
Finanční úřady zřejmě budou moci prominout firmám pokuty za nedodání kontrolních hlášení o dani z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím jedna z úprav, kterou Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování spolu s novým celním zákonem. Zmírnění sankcí ocenila i pravicová opozice, a tak změnu čeká v dolní komoře zřejmě hladké přijetí.
Regulace spotřebitelských úvěrů je ve Sněmovně před schvalováním
O posílení postavení lidí, kteří si berou spotřebitelské úvěry, by mohla Sněmovna rozhodovat zřejmě na přelomu května a června. V druhém čtení navrhli poslanci desítky úprav vládní předlohy, podle níž by spotřebitelé mohli splatit dluhy z půjček kdykoliv a omezily by se taky sankce za pozdní splátky. Norma rovněž zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.
Změna v placení daně při koupi nemovitosti nastane asi až od září
Sněmovna propustila do třetího čtení vládní novelu, podle níž bude daň z nabytí nemovitosti platit kupující. Změna zákonného opatření měla původně platit už od 1. dubna, to už se ale nestihne. Rozpočtový výbor proto doporučil, aby začala platit první den třetího měsíce od vyhlášení ve sbírce. Pokud by Sněmovna předlohu schválila začátkem května, bude mít poté Senát měsíc na její projednání a prezident 15 dní na její podpis. Kdyby novela vyšla ve sbírce v červnu, začala by platit od září.
Sněmovna o tři měsíce odložila účinnost nového zákona o zakázkách
Nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek začnou platit až od podzimu. Sněmovna přistoupila na pozměňovací návrh Senátu a odložila účinnost nového zákona o zadávání veřejných zakázek o tři měsíce. Vláda původně navrhla, aby zákon začal platit tři měsíce po vyhlášení ve sbírce, nyní by měl začít platit až šest měsíců po vyhlášení. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
20. dubna 2016
Sněmovna podpořila zavedení podmínek pro bezpečnostní služby
Sněmovna podpořila v úvodním kole uzákonění podmínek pro činnost soukromých bezpečnostních agentur. Vládní předloha předpokládá například to, že bezpečnostní agentury budou potřebovat licenci. Nyní ji čeká projednání v několika výborech. Očekávají se poslanecké návrhy úprav, výbory proto budou mít na debatu tři měsíce místo obvyklých dvou.
Sněmovna je proti záměru evropského omezení pro legální zbraně
Sněmovna se postavila proti záměru Evropské komise omezit kvůli terorismu legální držení střelných zbraní. Komise by se měla zaměřit podle mínění poslanců na nezákonné držení a obchod se zbraněmi. Podobné stanovisko dala v souladu s postojem vlády taky horní parlamentní komora.
Sněmovna podpořila nový zákon o důvěře v elektronické transakce
Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh nového zákona o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. Zavedení zákona souvisí s nařízením EU pod zkratkou eIDAS. V něm jde o to, aby úřady v každé členské zemi byly schopny si elektronicky ověřit identitu jakéhokoliv občana unie a umožnit mu na dálku vyřizovat úřední věci. Pokud by Česko směrnici nepřevzalo, hrozil by mu za to postih.
22. dubna 2016
Sněmovna podpořila novelu proti falšování vína
Sněmovna podpořila vládní novelu vinařského zákona, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Předloha kromě jiného zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Bude zakázán prodej vína z automatů. Novela také reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.
Sněmovna schválila rozšíření pravomocí kontrolního úřadu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) asi bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli taky do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Rozšíření pravomocí úřadu schválila Sněmovna. Opoziční občanští demokraté s návrhem na zamítnutí předlohy neuspěli, hlasovali pro něj vesměs jen jejich poslanci.
Sněmovna schválila úpravu rozdělování peněz na sport
Sněmovna schválila novelu o podpoře sportu, jež by měla zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Předloha předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací, sportovců a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Senát
18. dubna 2016
Senát možná odmítne část změn novely o trestní odpovědnosti firem
Senátoři z ústavně-právního výboru odmítli návrh svých kolegů ze Sněmovny, kteří chtějí upravit trestní odpovědnost právnických osob. Firmy by podle poslanecké úpravy měly být trestně odpovědné jen za jednání svých vedoucích pracovníků, nikoliv za jednání všech osob oprávněných za firmu jednat.
20. dubna 2016
Senát přes řadu výhrad schválil školskou novelu beze změn
Senát přes řadu výhrad schválil školskou novelu beze změn. Znamená to, že nová pravidla inkluze budou platit už od letošního září, příští rok budou jednotné přijímací zkoušky na střední školy a o čtyři roky později se bude povinně maturovat z matematiky. Novela přinese také povinné absolvování posledního roku mateřské školy.
Spolky nemají platit notářům za zápis do rejstříků
Senát chce od poplatku za notářský zápis do veřejného rejstříku osvobodit spolky, nadace a veřejně prospěšné společnosti. Doplnil tak novelu o soudních poplatcích. Změnu posoudí Sněmovna.
Senát schválil návrh zákona o veřejných kulturních institucích
Usnadnit život hlavně regionálním divadlům má zákon o veřejných kulturních institucích, jehož senátorský návrh schválila horní komora. Norma by měla umožnit přeměnu kulturních příspěvkových organizací do podoby, která by pomohla zlepšit jejich fungování a vícezdrojové financování. Předlohu nyní posoudí vláda a Sněmovna.
Referenti bez maturity asi dostanou pět let na doplnění vzdělání
Senát dal šanci referentům bez maturity, aby si v příštích pěti letech doplnili potřebné vzdělání a mohli být zaměstnanci ve služebním poměru. V opačném případě by museli být propuštěni, což by mohlo ohrozit funkčnost některých úřadů. Změnu má přinést novela zákona o státní službě, jejíž senátorský návrh horní komora schválila. Předlohu nyní dostanou k posouzení vláda a Sněmovna.
Senátoři chtějí usnadnit zábor půdy pro stavbu rodinných domů
Senát se rozhodl usnadnit zábor půdy pro individuální výstavbu rodinných domů nebo veřejně prospěšných staveb. Doporučil kvůli tomu upravit novelu o ochraně zemědělského půdního fondu, která má snížit poplatky za vynětí půdy pro stavbu rodinných domů. Novelu tak bude muset znovu posoudit Sněmovna.
Senát souhlasil s lepší informovaností firem o jejich akcionářích
Senát beze změn schválil novelu o podnikání na kapitálovém trhu, jejímž cílem je zlepšit informovanost firem o jejich akcionářích. Změny vycházejí z požadavků a směrnic EU. Týkají se například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry a průhlednosti informací o emitentech cenných papírů. Novelu se souhlasem horní komory nyní dostane k podpisu prezident.
Senát schválil vytvoření registru hrazené zdravotní péče
Senát podle očekávání schválil novelu o zdravotních službách, která mimo jiné vytvoří Národní registr hrazených zdravotních služeb a modernizuje další databáze. Novela, kterou po souhlasu horní komory dostane k podpisu prezident, podle zastánců zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici naopak pochybovali o ochraně shromažďovaných dat, která mají být až postupně anonymizována.
Senát umožnil vznik nové Agentury pro podnikání a inovace
Senát umožnil vznik nové Agentury pro podnikání a inovace, která má vzniknout rozdělením vládní agentury pro podporu investic CzechInvest. Změnu přinese novela o podpoře malého a středního podnikání, kterou horní komora podle očekávání schválila. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.
Senát odmítl snahu Evropské komise omezovat legální držení zbraní
Senát v souladu s vládním postojem odmítl návrh Evropské komise, který by měl kvůli boji proti terorismu omezit legální držení střelných zbraní. Komise by se podle senátorů měla zaměřit hlavně na nezákonné pořizování zbraní. Teroristé využívají právě nelegální zbraně, nikoli ty, které lidé vlastní v souladu s právními předpisy členských států, upozornili senátoři.
Prezident
18. dubna 2016
Uznávání odborné kvalifikace cizinců bude jednodušší
Zjednodušit uznávání odborné kvalifikace cizinců, kteří chtějí pracovat v Česku, má umožnit zavedení evropského profesního průkazu. Počítá s tím novela, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.
Zdravotní pojišťovny budou muset převést část účtů k ČNB
Zdravotní pojišťovny by měly převést do České národní banky bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Účty s penězi z komerčních činností, například prodeje cestovního pojištění, budou moci vést u běžných bank. Převod účtů se týká i dalších institucí. Počítá s tím vládní novela rozpočtových pravidel, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.
Daňové slevy pro rodiny s více dětmi vzrostou až o 300 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění. Změny přináší novela zákona o daních z příjmů, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.
Ministerstvo kultury bude stanovovat památkové zóny vyhláškou
Ministerstvo kultury získá výslovné zmocnění stanovovat památkové zóny vyhláškou a také je touto formou měnit. Počítá s tím novela památkového zákona, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.
SFDI bude moci financovat více akcí než dosud
Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude moci financovat širší okruh investičních akcí než dosud. Umožnit mu to má novela, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.
21. dubna 2016
Zeman podepsal zjednodušení výplat příspěvků postiženým
Úřady budou moci vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem a také postiženým lidem s omezenou svéprávností bez toho, že by rodiče a opatrovníci museli žádat o souhlas soud. Počítá s tím novela zákona o poskytování dávek, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Novela nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Pozn.:
NKÚ: Nástroj pro veřejné zakázky nepřinesl plánovanou úsporu
18. dubna 2016 - Národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek stál 230 milionů korun a jeho spuštění do ostrého provozu se zpozdilo o dva a půl roku, plánovanou úsporu pro veřejný rozpočet ale nepřinesl. Veřejní zadavatelé jej využívají jen minimálně, protože to není povinné. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) na základě kontroly financování Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). Podle ministerstva pro místní rozvoj jde o problémy z minulosti, které současné vedení ministerstva řeší.
Zaměstnanci veřejné sféry by mohli dostat přidáno už letos
19. dubna 2016 - Zaměstnanci veřejného sektoru by mohli dostat stejně jako v minulých letech přidáno už letos. Část plánovaného zvýšení platů by tak mohli získat dřív než od ledna. Po jednání s odbory tuto variantu nevyloučil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zatím jedná ale hlavně o růstu výdělků pro příští rok. Odbory žádají přidání o deset procent. Vládní ČSSD navrhuje deset procent pro zdravotníky a učitele, pro ostatní pět procent. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by rozpočet zvládl tříprocentní zvýšení.
ÚOHS se bude muset znovu zabývat případem čtvrtmiliardové pokuty
19. dubna 2016 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude muset znovu zabývat případem čtvrtmiliardové pokuty, kterou v roce 2009 uložil Českým drahám za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Případ mu vrátil Krajský soud v Brně. Informaci ČTK potvrdila mluvčí soudu Simona Tesařová.
ÚS vyhověl stížnosti Prahy ve sporu o pozemky pod vodojemem
19. dubna 2016 - Ústavní soud vyhověl stížnosti města Prahy ve sporu o pozemky pod významným vodárenským areálem ve Stodůlkách. Letitý spor se nyní vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Ten polovinu pozemků v minulosti přiřknul vdově po někdejším majiteli, který o nemovitosti přišel na základě vyvlastnění za peněžitou náhradu v roce 1978. Žena tvrdila, že o vyvlastnění nevěděla, pozemky zdědila a v dobré víře takzvaně "vydržela".
ÚS se zastal bývalého ředitele školy ve sporu o výpověď
19. dubna 2016 - Ústavní soud se zastal bývalého ředitele Základní a mateřské školy Chlum na Příbramsku ve sporu o neplatnost výpovědi. Dostal ji krátce poté, co mu vypršela ředitelská funkce. Jeho žalobu musí znovu řešit Krajský soud v Praze. Justice zcela přehlédla, že po skončení funkčního období vznikl řediteli učitelský úvazek na základě přechodných ustanovení novely školského zákona.
ÚS vyhověl stížnosti muže, který žádal náhradu za pád na chodníku
21. dubna 2016 - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti muže, který upadl na zledovatělém chodníku, poranil si nohu a marně žádal odškodnění od hlavního města Prahy a jeho technické správy komunikací. Justice v podobných případech musí zvažovat to, zda se chodec choval dostatečně zodpovědně, ale zároveň i to, zda vlastník komunikace dodržel své povinnosti a zda komunikace umožňovala bezpečný pohyb, zdůraznil ÚS.
Země EU zatím nepodpořily žádnou z variant kvót na uprchlíky
21. dubna 2016 - Ministři vnitra zemí Evropské unie zatím nepodpořili ani jednu z variant představy Evropské komise o budoucím stálém mechanismu přerozdělování uprchlíků po státech osmadvacítky. Na okraj jednání v Lucemburku to českým novinářům řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Názory na možné zavedení povinných kvót byly totiž mezi členskými zeměmi tak rozdílné, že se nakonec všichni přiklonili k německému návrhu soustředit se raději na ty části plánů komise, o nichž se zřejmě bude možné dohodnout. Komise ale dala najevo, že v této chvíli svůj přístup měnit nehodlá.
Země EU potvrdily vznik registru pasažérů leteckých spojů
21. dubna 2016 - Členské země Evropské unie potvrdily vznik systému jmenné evidence pasažérů leteckých spojů (Passenger Name Register - PNR). Učinily tak na schůzce ministrů vnitra týden poté, co s návrhem vyslovil souhlas europarlament. Státy unie nyní mají dva roky na uvedení systému do praxe, podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose si ale všichni uvědomují potřebu rychlého posunu v této věci a státy chtějí usilovat o rychlejší zavedení nových pravidel.
Státy EU podpořily plány na vznik černé listiny daňových rájů
22. dubna 2016 - Státy Evropské unie se dohodly, že budou usilovat o zřízení společné černé listiny daňových rájů do konce léta. Rozhodnutí je reakcí na nedávná rozsáhlá odhalení v kauze Panamských dokumentů (Panama Papers).
Exekutoři budou bojkotovat státní zakázky na exekuce
22. dubna 2016 - Exekutorská komora ČR vyzvala soudní exekutory, aby se neúčastnili výběrových řízeních na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit plné náklady. Tuto praxi podle ní uplatňuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti (MSP), do jehož působnosti soudní exekutoři náleží. Komora o tom informovala ČTK. MSP počítá s tím, že tuto instrukci co nejdříve upraví.
Pachatelé závažných zločinů by mohli být odpovědní od 13 let
22. dubna 2016 - Poslanci sněmovního ústavně právního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem a nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz