Souhrn významných legislativních událostí 18.5.2015 – 24.5.2015
Vláda schválila návrh zákona o prokazování původu majetku. Informoval o tom tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle ministerstva financí by finanční správa měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní. Původně MF navrhovalo hranici neevidovaného majetku ve výši deset milionů korun.
Vláda
18. května 2015
Vláda se vyslovila pro věcný záměr zákona o odpadech
Věcný záměr zákona o odpadech, který má určit nová pravidla při nakládání s odpady pro občany, obce i firmy, schválil koaliční kabinet. Vyplývá to z výsledků jednání vlády zveřejněných na internetu. Paragrafové znění normy chce ministerstvo životního prostředí předložit do konce září letošního roku. Zákon má ale řadu kritiků včetně Hospodářské komory ČR.
Vláda neschválila zpoplatnění žalob na nezákonná rozhodnutí státu
Žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu, by nadále měly zůstat nezpoplatněny. Rozhodla o tom vláda, jež se tak postavila proti původnímu návrhu ministerstva spravedlnosti, které chtělo zavést poplatek ve výši 2000 korun. ČTK to sdělil tiskový odbor úřadu vlády, informaci následně potvrdil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).
Koaliční kabinet při projednávání materiálu zároveň podpořil návrh, podle kterého mají být společnosti s ručením omezeným osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Snížení nákladů nutných k založení společností na 100 eur (2743 korun) je jednou z podmínek Evropské komise, které jsou členské státy EU povinny splnit pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů.
Vláda schválila zákon o prokazování původu majetku
Vláda schválila návrh zákona o prokazování původu majetku. Informoval o tom tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle ministerstva financí by finanční správa měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní. Původně MF navrhovalo hranici neevidovaného majetku ve výši deset milionů korun.
Vláda schválila energetickou koncepci,hlavní bude jaderná energie
Vláda schválila aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK). ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého budou hlavním zdrojem výroby energie v Česku jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Koncepce určuje směr, jakým se vydá česká energetika v nadcházejících desetiletích. Sobotka a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se také dohodli, že vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů.
Vláda schválila konec druhého pilíře penzijního systému
Vláda schválila definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření ke konci příštího roku. Podle návrhu by ve druhém pilíři nemělo být možné od začátku roku 2016 spořit a peníze by měli účastníci dostat zpět do konce uvedeného roku. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
Vláda je pro zvýšení poplatku za expresní pas nebo občanku
Poplatek za vydání nového občanského průkazu nebo cestovního pasu v rychlejší lhůtě by se měl navýšit. Návrh ministerstva vnitra, který počítá také se zavedením poplatků například za zrušení trvalého pobytu, schválila vláda. Obce by tím mohly ročně získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.
Poslanecká sněmovna
19. května 2015
Sněmovna podpořila posílení role majetkového úřadu
Role Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi, bude zřejmě silnější. Vládní novelu zákona o majetku České republiky, která to předpokládá, v úvodním kole podpořila Sněmovna. Silnější pozici by měl mít hlavně systém Centrálního registru administrativních budov (CRAB).
Zbytek peněz z malé privatizace asi bude použit na důchody
Zbytek peněz z takzvané malé privatizace zřejmě bude moci být použit na pokrytí části očekávaného deficitu důchodového pojištění. Aktuálně by takto mohlo ministerstvo financí využít zhruba 3,9 miliardy korun. Vyplývá to z vládní novely zákona o působnosti orgánů České republiky, kterou podpořila Sněmovna.
Některým stranám hrozí pozastavení činnosti za výroční zprávy
Zhruba devíti desítkám politických stran a hnutí může hrozit případné pozastavení činnosti, protože Sněmovně dodaly neúplné výroční zprávy o svém loňském hospodaření, nebo je nedodaly vůbec. Dalším 12 stranám, které už mají pozastavenou činnost a zprávy nepředložily, může nově hrozit dokonce zrušení. Vyplývá to z usnesení sněmovního kontrolního výboru, který zprávy stran prověřuje.
Sněmovna podpořila návrh na zavedení krajských dálničních známek
Sněmovna přes nesouhlas vlády podpořila v prvním čtení návrh, který umožňuje zavedení krajských dálničních známek. Novelu zákona o pozemních komunikacích předložil Karlovarský kraj. Počítá v ní s tím, že řidiči by si mohli koupit roční dálniční známky jen pro jeden nebo více krajů. Kupon má stát nejvýše 300 korun pro jeden kraj.
20. května 2015
Sněmovna opět nerozhodla o další podpoře biopaliv
Sněmovna v prvním čtení opět nerozhodla o kontroverzním vládním návrhu na prodloužení daňové podpory biopaliv. Debatu provázela silná kritika místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska na adresu vládní koalice. Označil ji mimo jiné za vládu lži, podvodu a korupce.
Sněmovna podpořila novelu o VŠ, která mění systém akreditací
Vysokoškolskou novelu, která má mimo jiné změnit systém akreditací studijních oborů, Sněmovna podle očekávání v prvním kole projednávání podpořila. TOP 09 se ani s pomocí ODS nepovedlo vrátit předlohu vládě k přepracování, i když kritičtí k předloze byli i zástupci ANO. Normu naopak podpořili poslanci KSČM. Vláda v souladu s jejich požadavky v novele počítá se zvýšením sociálních stipendií.
Sněmovna odmítla konec daňové podpory biopaliv
Sněmovna odmítla návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k letošnímu 30. červnu. V novele zákona o spotřebních daních naproti tomu schválila zdanění surového tabáku spotřební daní a také možnost nižších kaucí pro distributory pohonných hmot. Zákon nyní zamíří do Senátu.
Pozn.:
Ministerstvo poslalo novelu insolvenčního zákona k připomínkám
18. května 2015 - Ministerstvo spravedlnosti chce tvrdě postihovat nepoctivé insolvenční správce a zamezit šikaně dlužníků. Potřebné změny navrhlo v novele insolvenčního zákona, kterou v pátek poslalo k připomínkám ostatních resortů. Vláda by se novelou měla zabývat do prázdnin, účinnost změn ministerstvo navrhuje od 1. července 2016. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti.
Komisi se nelíbí německá pravidla o minimální mzdě v autodopravě
19. května 2015 - Evropská komise došla k závěru, že Německo aplikací svého zákona o minimální mzdě na dopravce porušuje pravidla Evropské unie. Komise to oznámila s tím, že kvůli věci, na kterou si výrazně stěžovali i čeští autodopravci, s Německem zahájila řízení pro porušení evropského práva. Berlín byl vyzván, aby se k námitkám do dvou měsíců vyjádřil.
Odnětí dítěte předběžným opatřením smí být podle ÚS jen dočasné
19. května 2015 - Odnětí dítěte rodičům prostřednictvím předběžného opatření může podle Ústavního soudu (ÚS) sloužit pouze jako dočasné opatření, nikoliv dlouhodobé řešení. Při prodlužování musí soudy zvažovat vývoj a případně co nejdříve umožnit opětovné sloučení rodiny. ÚS vyhověl stížnosti matky, jejíž dcera zůstala v dětském centru bez pravomocného rozhodnutí téměř dva roky.
ÚS se zastal prodejce nářadí kvůli rádiu a televizi v provozovně
20. května 2015 - Ústavní soud (ÚS) se zastal prodejce stavebního nářadí, od kterého kolektivní správce autorských práv Intergram požadoval 2722 korun za televizor a rádio v provozovně. Spor musí znovu projednat Krajský soud v Ostravě. Měl by detailně přezkoumat, zda skutečně šlo o veřejnou produkci, k níž firma potřebuje licenční smlouvu. Několik podobných nálezů již ÚS v minulosti vynesl, v tom novém znovu varoval před formalismem.
Europoslanci schválili pravidla pro boj s praním špinavých peněz
20. května 2015 - Europoslanci ve Štrasburku schválili nová pravidla pro boj s daňovými úniky a financováním terorismu. Podle nové směrnice mají být jména konečných vlastníků podniků uvedena v centrálních registrech spravovaných členskými státy, které budou přístupné vnitrostátním orgánům i veřejnosti. Banky, auditoři, právníci, realitní agenti či kasina pak budou muset být ostražitější vůči podezřelým transakcím svých klientů.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz