Souhrn významných legislativních událostí 19.9.2016 – 25.9.2016
Banky zřejmě budou muset ještě více informovat své klienty o požadovaných poplatcích za platební účty a přibude jim povinnost nabízet základní platební účet za přiměřenou cenu. Nárok na něj bude mít každý spotřebitel pobývající legálně na území EU. Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou doporučil Sněmovně schválit její rozpočtový výbor. Výbor se předlohou zabýval před třetím čtením, které by mohlo přijít na řadu na říjnové schůzi.
21. září 2016
Vláda schválila novelu stavebního zákona
Vláda schválila novelu stavebního zákona. Novinářům to sdělila ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová (za ANO). Novela má zjednodušit povolovací řízení tím, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Oproti původnímu návrhu se do ní vrátily Pražské stavební předpisy. Změny provedení ve stavebním zákoně se mají promítnout do dalších 44 souvisejících právních předpisů. Novela by měla nabýt účinnosti od poloviny příštího roku.
Vláda na svém jednání vyjádřila negativní stanovisko k návrhu Senátu, který chce převod pozemků okolo domů opět osvobodit od daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu na webu. Proti úpravě se stavělo ministerstvo financí, naopak ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj s úpravou souhlasila. Konečné slovo bude mít Sněmovna.
Vláda nepodpoří návrh na toleranci alkoholu u cyklistů
Vláda podle očekávání nepodpoří v Parlamentu senátní návrh, aby cyklisté na místních komunikacích nebyli pokutováni za jízdu pod mírným vlivem alkoholu. Ministři přistoupili na doporučení ministerstev vnitra, dopravy i zemědělství, asociace pojišťoven i Nejvyššího státního zastupitelství. O postoji kabinetu informoval tiskový odbor na webu Strakovy akademie.
Vláda odmítla zpřísnění podmínek pro nezaměstnané
Zpřísnění podmínek pro uchazeče o zaměstnání registrované úřadem práce, které navrhoval opoziční Úsvit, vláda na svém zasedání odmítla. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Podle podkladů pro ministry měl kabinet novelu označit za nadbytečnou. Pracovníci úřadu by podle ní dostali pravomoc kontrolovat, zda se uchazeči nedostavili k výběrovému řízení na volné pracovní místo opilí nebo pod vlivem drog. V takovém případě by lidem hrozilo půlroční vyškrtnutí z evidence, a tedy ztráta podpory v nezaměstnanosti.
Vláda podpořila plošné zavedení občanských průkazů s čipem
Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly být nově vydávány zdarma namísto za 500 korun, jak je tomu nyní, rozhodla na svém jednání vláda. Průkazy s čipem by navíc podle novely zákona o občanských průkazech, kterou připravilo ministerstvo vnitra, měly být zavedeny plošně. O schválení předpisu informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Vláda schválila státní rozpočet na 2017 se schodkem 60 miliard Kč
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Výše schodku přitom nemá podle ekonomů v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Podle nich by bylo možné dokonce sestavit vyrovnaný rozpočet.
Vláda odložila zákon, díky němuž by operátoři mohli ušetřit
Vláda odložila projednávání návrhu zákona, který by umožnil telekomunikačním operátorům do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových investičních nákladů na budování vysokorychlostních sítí. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády.
O zvýšení minimální mzdy bude vláda rozhodovat 5. října
O zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku o 1100 korun na 11.000 korun bude vláda rozhodovat na svém dalším řádném zasedání 5. října, po jednání kabinetu to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda se věnovala schvalování rozpočtu a například zvýšení důchodů, na minimální mzdy proto nezbyl čas. Na valorizaci už se koalice shodla se sociálními partnery. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců, to je 115.000 lidí.
Ministerstvo zřejmě bude moci zakázat včas zpětný vývoz léků
Ministerstvo zdravotnictví zřejmě bude moci zakázat zpětný vývoz vybraných léků tak, aby v Česku nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren. Vládní lékovou novelu doporučil Sněmovně schválit s některými poslaneckými úpravami zdravotnický výbor. Plénum bude o její podobě rozhodovat zřejmě na říjnové schůzi.
22. září 2016
Vládní legislativci schválili záměr pravidel pro stavební výrobky
Sjednotit do jednoho zákona podmínky pro navrhování a prodej stavebních výrobků má nový předpis, jehož věcný zámě schválila Legislativní rada vlády. Informoval o tom Jiří Souček z kabinetu ministra a předsedy rady Jiřího Dienstbiera.
Sankce za neoprávněné nakládání s ostatky se možná zdvojnásobí
Maximální sankce za neoprávněné nakládání s lidskými pozůstatky se možná zdvojnásobí až na 100.000 korun. Navrhlo to ministerstvo pro místní rozvoj v novele zákona o pohřebnictví. Novela by podle něj měla začít platit od července příštího roku, Legislativní rada vlády však její projednávání přerušila. ČTK o tom informoval Jiří Souček z kabinetu ministra a předsedy rady Jiřího Dienstbiera.
Poslanecká sněmovna
21. září 2016
Výbor doporučil schválit novelu zákona o platebním styku
Banky zřejmě budou muset ještě více informovat své klienty o požadovaných poplatcích za platební účty a přibude jim povinnost nabízet základní platební účet za přiměřenou cenu. Nárok na něj bude mít každý spotřebitel pobývající legálně na území EU. Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou doporučil Sněmovně schválit její rozpočtový výbor. Výbor se předlohou zabýval před třetím čtením, které by mohlo přijít na řadu na říjnové schůzi.
Výbor doporučil schválit lepší kontrolu stavebního spoření
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně schválit novelu zákona o stavebním spoření, která má zlepšit kontrolu ze strany ministerstva financí při dodržování podmínek pro poskytování státní podpory. Sněmovna by ji mohla schvalovat na své říjnové schůzi.
Zvyšování autorských poplatků možná zákonem omezeno nebude
Zvyšování autorských poplatků možná zákonem omezeno nebude. Sněmovní kulturní výbor to nepodpořil, i když jen těsnou většinou hlasů. Nedoporučil ani úpravu, podle níž by měl dohled nad změnami poplatků získat antimonopolní úřad. Místo toho doporučil řešení sporů o poplatky svěřit soudům, proti čemuž měl námitky ústavně právní výbor. Konečné slovo tak bude mít až Sněmovna jako celek.
Výbor doporučil schválit finanční ústavu upravenou podle ODS
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně schválit vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, takzvanou finanční ústavu, která má s dalšími dvěma zákony zavést pravidla pro omezení zadlužování státu. Výbor v ní doporučil schválit jeden z pozměňovacích návrhů, které předložila ODS. Pokud by ho Sněmovna při závěrečném hlasování schválila, byla by ODS ochotna ústavní zákon podpořit a dodat tak vládní koalici chybějící hlasy pro ústavní většinu, která je pro schválení ústavního zákona nutná.
Sněmovní výbor přerušil debatu o změně financování škol
Sněmovní školský výbor přerušil projednávání vládní novely, podle níž by stát platil školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Někteří poslanci poukazovali na to, že nynější systém je jednodušší, zástupci ministerstva zastávají opačný názor. Poslanci nyní dostali čas na předkládání případných pozměňovacích návrhů, k předloze se výbor vrátí začátkem listopadu.
22. září 2016
Sněmovna zřejmě upraví pravidla mezinárodní justiční spolupráce
Trestně stíhaní lidé, kteří budou do Česka předáváni z jiného členského státu Evropské unie, by měli získat právo vybrat si v Česku spolupracující obhájce. V návaznosti na změnu unijních pravidel to má umožnit novela o mezinárodní justiční spolupráci, kterou by měla Sněmovna podle doporučení ústavně-právního výboru schválit. Stane se tak patrně na říjnové schůzi.
Obnovu práva zaměstnanců být v radách firem Sněmovna asi změkčí
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům změkčit předlohu ČSSD, jež by obnovila právo zaměstnanců na zastoupení v dozorčích radách obchodních společností. Plénum by si mělo vybrat z možností, podle nichž by novela o obchodních korporacích platila pro firmy s více než 250 zaměstnanci, nebo s více než 500 zaměstnanci. Sněmovna by měla o podobě normy rozhodnout na říjnové schůzi. Bude čelit i návrhu na zamítnutí, které požaduje Ivan Pilný (ANO).
Možnosti zabavit pachatelům majetek se zřejmě rozšíří
Sněmovna by měla podle doporučení ústavně-právního výboru schválit s některými úpravami novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek odsouzeným pachatelům některých trestných činů. Změny vycházejí z evropské směrnice a zásady, že zločin se nesmí vyplácet.
Oběti kriminality zřejmě dosáhnou na zabavené peníze
Lidé, kteří přišli k majetkové újmě trestnou činností, by měli mít přístup k penězům, které prostřednictvím peněžitých trestů či propadnutím majetku získává od pachatelů stát. Vládní návrh zákona, jež to předpokládá, by měla Sněmovna podle doporučení ústavně-právního schválit. Nyní musejí oběti žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli získat rozhodnutím soudu. Dolní komora rozhodne o normě patrně na říjnové schůzi.
Počet druhů věznic v Česku se zřejmě sníží ze čtyř na dva
V Česku zřejmě budou dva druhy věznic - s ostrahou a se zvýšenou ostrahou místo nynějších čtyř typů. Novelu, která má podle ministerstva spravedlnosti přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy, Sněmovně doporučil schválit s některými úpravami ústavně-právní výbor. Plénum by mělo rozhodnout na říjnové schůzi.
Prezident
19. září 2016
Finanční správa dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků
Finanční správa dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Pravomoci finanční správy rozšíří návrh zákona o prokazování původu majetku, který podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad.
Zeman podepsal zavedení finančních limitů na volební výdaje
Politické strany a hnutí budou mít od příštího roku zavedeny limity na volební výdaje. Například za kampaň pro volby do Sněmovny budou moci utratit maximálně 90 milionů korun. Limity zavádí novela volebních zákonů, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Zeman podepsal novelu o povolování přípravků k hubení škůdců
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu týkající se povolování biocidních přípravků k hubení škůdců. Za povolení budou výrobci platit 30.000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro nový typ přípravku má činit úhrada 150.000 korun.
Prezident Zeman podepsal novelu drážního zákona
Novelu drážního zákona, která především reaguje na zákon o zřízení nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela také řeší přidělování kapacity na dráze a stanoví také, že stavba dráhy celostátní, regionální, tramvajové, trolejbusové nebo metra je veřejně prospěšnou. Má pomoci hlavně městům při výstavbě nových linek hromadné dopravy.
Zeman podepsal zákon upravující výměnu poškozených bankovek
Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který kromě jiného upravuje podmínky výměny poškozených bankovek za nové. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zákon počítá s tím, že popsané, pomalované, přetištěné a potištěné bankovky budou nově považované za běžně poškozené a bude se za ně vždy poskytovat náhrada. Za tzv. standardně poškozené bankovky a mince se podle dosavadní úpravy poskytovala náhrada vždy, za nestandardně poškozené jen v určitých případech, které vyhodnocuje Česká národní banka.
Pozn.:
Český soudce Passer složil přísahu soudce Soudního dvora EU
19. září 2016 - Český soudce Jan Passer se v Lucemburku složením slavnostní přísahy ujal funkce člena Tribunálu Soudního dvora Evropské unie. Po Ireně Pelikánové je druhým českým zástupcem v této justiční instituci; jeho příchod souvisí s navýšením počtu soudců soudu.
ÚS kritizoval obcházení "kolečka" při rozdělování insolvencí
22. září 2016 - Ústavní soudci zkritizovali ostravský krajský soud za nedodržování "kolečka" při rozdělování případů insolvenčním správcům. Varovali před obcházením zákona a rotačního principu prostřednictvím takzvaného opatření vydávaného vedením soudu, stejně jako před "insolvenčním inženýrstvím", které podněcuje úvahy o klientelismu či korupci. Podobná opatření musejí být podle nálezu vždy důkladně odůvodněná.
ÚS se zastal bývalého manažera ve sporu o mzdu po výpovědi
22. září 2016 - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Jiřího Gavendy, bývalého dlouholetého ředitele a předsedy představenstva společnosti Olma. V roce 2009 musel podnik opustit a poté se domáhal náhrady mzdy za výpovědní dobu v řádu statisíců korun. Po nálezu má znovu šanci spor vyhrát. Případem se musí znovu zabývat Okresní soud v Olomouci.
České neuznávání nizozemských punců podle soudu porušuje právo EU
22. září 2016 - Neuznáváním puncovních značek nizozemského puncovního úřadu WaarborgHolland porušuje Česká republika unijní právo. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, na který se v této věci obrátila Evropská komise. Český Puncovní úřad už dříve argumentoval tím, že nizozemský punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU, anebo má původ mimo ni, například v Číně nebo Hongkongu. Podle názoru českého ministerstva zahraničí soud ve velké části potvrdil stanovisko České republiky. S tím souhlasí i ministerstvo průmyslu a obchodu.
Pelikán chce rozšířit možnosti oddlužení i pro další dlužníky
22. září 2016 -Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce poskytnout možnost oddlužení i dlužníkům, kteří nejsou schopni uhradit 30 procent svých dluhů. Uvedl to na tiskové konferenci, kde zároveň varoval veřejnost před spotřebitelskými půjčkami. Poukázal na to, že jen za letošní první pololetí si Češi půjčili u bank celkem 51 miliard korun, přičemž půjčky včetně hypoték často vedou do dluhové pasti.
Do legislativní rady jde zákon o neziskových nemocnicích
23. září 2016 - Nemocnice by v budoucnu nemusely danit svůj zisk a mohly by jej použít například k nákupu nového vybavení. Počítá s tím návrh zákona o neziskových nemocnicích, který dokončilo a představilo ministerstvo zdravotnictví. Fakultní nemocnice by se podle návrhu přeměnily v univerzitní. Změnilo by se i odměňování zaměstnanců nemocnic, nově by se řídilo platovými tarify, o kterých by rozhodovala vláda. Norma už prošla meziresortním připomínkovým řízením a nyní by ji měla posoudit legislativní rada vlády.
Ministerstvo zdravotnictví chce snížit limit pro doplatky za léky
23. září 2016 - Ministerstvo zdravotnictví pošle příští týden do připomínkového řízení novelu zákona, která by měla snížit ochranný limit na doplatky na léky, po jehož překročení pojišťovny vrací pojištěncům peníze. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Limit pro seniory nad 65 let a děti do 18 let bude snížen z 2500 na 1000 korun, v případě lidí starších 70 let na 500 korun.
Pobočka krajského soudu v Pardubicích funguje v nových prostorách
23. září 2016 - Pobočka krajského soudu v Pardubicích zahajuje činnost v nových prostorách. Ministerstvo spravedlnosti pro ni nechalo zrekonstruovat budovu bývalé Střední průmyslové školy chemické vedle Okresního soudu Pardubice. V budově se ještě dokončují úklidové práce, řekla ČTK mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová. Nejbližší soudní jednání jsou nařízena až od října.
Šolc bude od ledna 2017 prezidentem Mezinárodní advokátní komory
23. září 2016 - Advokát Martin Šolc byl jako první Středoevropan zvolen prezidentem Mezinárodní advokátní komory (IBA), která je největší světovou organizací v oboru advokacie. Ve čtvrtek o tom rozhodla Rada IBA na výroční konferenci ve Washingtonu. Ve funkci 1. ledna 2017 nahradí amerického advokáta Davida Rivkina, kterého už v roce 2015 vystřídal na pozici viceprezidenta. ČTK o tom informovala advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, kde je Šolc zakládající partner.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz