Souhrn významných legislativních událostí 20.10.2008 - 26.10.2008
Ministr spravedlnosti ztratí na konci letošního roku pravomoc prodloužit takzvanou vydávací vazbu u lidí, kteří jsou stíháni pro různé trestné činy v Česku a za hranicemi. O odkladu jejich vydání bude zřejmě od příštího roku rozhodovat soud. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou sněmovna posunula k závěrečnému schvalování.
Vláda20. října 2008
Topolánek: Ratifikaci lisabonské smlouvy uměle nebrzdím
Premiér Mirek Topolánek ubezpečil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Česká republika nezdržuje uměle ratifikaci lisabonské smlouvy. Podle českého premiéra existuje šance, že smlouvu, která má určit pravidla pro fungování rozšířené EU, v Česku parlament ratifikuje do konce roku. Merkelová po společném jednání Topolánkova slova ocenila.
Vláda přijala koncepci penzijního připojištění
Ministři na svém jednání schválili koncepci nového zákona o penzijním připojištění, který je jednou z hlavních součástí druhé etapy vládní důchodové reformy. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Ministerstvo financí, s nímž Nečasův úřad na přípravě zákona pracuje, předloží vládě návrh zákona do 15. ledna.
22. října 2008
Topolánkova vláda vydržela, opozici se ji opět nepodařilo sesadit
Vláda Mirka Topolánka (ODS) ustála ve sněmovně i čtvrtý pokus o sesazení, přestože ji tentokrát část vládních poslanců přímo nepodpořila. ČSSD a KSČM se je přesto nepodařilo přetáhnout na svou stranu, potřebných 101 hlasů nesehnaly. Pro nedůvěru vládě se vyslovilo podle očekávání 96 socialistů a komunistů, proti nedůvěře ale jen 97 poslanců. ČSSD to prezentovala jako fakt, že vláda nemá důvěru dvousetčlenné sněmovny.
Poslanecká sněmovna
21. října 2008
Sněmovna opět odsunula rozhodování o antidiskriminačním zákonu
Sněmovna dnes opět odsunula rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákonu, a to už podruhé. Souhlasilo s tím 158 ze 199 poslanců. Normu vetoval prezident. K jejímu prosazení je potřeba nejméně 101 hlas. Dolní komora by zákon měla projednávat na své listopadové schůzi.
Senát
25. října 2008
Senátní volby: ČSSD získala 23 senátorů, ODS tři, KSČM jednoho
Senátní volby vyhrála ČSSD. Její kandidáti zvítězili ve 22 z celkem 26 obvodů, v nichž se volební finále konalo, navíc už v prvním kole získala senátora za Karvinsko. Celkem tak bude mít 29 senátorů. ODS uspěla jen ve třech pražských obvodech, o šest mandátů přišla, čímž ztratila svou nadpoloviční většinu v horní komoře. Přesto, že bude mít 35 místo 41 senátorů, zůstane nejsilnější frakcí v Senátu.
26. října 2008
Rath: Pithart by mohl opět vést Senát
Sociální demokraté zvažují, že podpoří případnou kandidaturu lidovce Petra Pitharta na předsedu Senátu. Poslanec ČSSD David Rath to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj totiž v čele Senátu musí skončit občanský demokrat Přemysl Sobotka, jehož strana v senátních a krajských volbách prohrála. Podle serveru iHned.cz Pithartův návrat do čela Senátu zmínil i předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Ministerstvo spravedlnosti
22. října 2008
Ministr Pospíšil s kárnou žalobou na šéfa soudu Pořízka neuspěl
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) neuspěl s kárnou žalobou na předsedu brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka. Podána byla kvůli potížím s financemi, které provázejí výstavbu nového justičního paláce v Brně. Vrchní soud v Olomouci žalobu v pondělí zamítl s tím, že nebyla podána ve stanoveném termínu. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Budování nového justičního paláce je jedním z nejdražších současných stavebních projektů v Brně.
24. října 2008
O odkladu vydání trestně stíhaného do ciziny má rozhodovat soud
Ministr spravedlnosti ztratí na konci letošního roku pravomoc prodloužit takzvanou vydávací vazbu u lidí, kteří jsou stíháni pro různé trestné činy v Česku a za hranicemi. O odkladu jejich vydání bude zřejmě od příštího roku rozhodovat soud. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou dnes sněmovna posunula k závěrečnému schvalování.
Pozn.:
Ústavní soud odmítl zasáhnout do shromažďovacího zákona
21. října 2008 - Ústavní soud (ÚS) bez veřejného jednání odmítl návrh plzeňského magistrátu na zrušení několika ustanovení shromažďovacího zákona. Plzeňští návrh podali poté, co se jim nepodařilo legálně zamezit pochodu neonacistů městem. Ústavní soudci také odmítli zrušit rozsudky, podle kterých plzeňský primátor pochod zakázal nezákonným způsobem. ČTK to dnes zjistila z databáze rozhodnutí.
ÚS odmítl stížnost ekologů v boji proti D8
22. října 2008 - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ekologů ze sdružení Děti Země, která souvisela s bojem proti stavbě dálnice D8 přes České středohoří a tunelu u Prackovic. Ekologové konkrétně napadli rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze povolil stavebníkům pokračovat v budování tunelu. Podle soudu je stížnost Dětí Země zjevně neopodstatněná, zjistila ČTK z databáze usnesení.
Zdroj: ČTK