Souhrn významných legislativních událostí 20.6.2016 – 26.6.2016
Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání předlohy, která má omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy. Poslanci dostali čas předkládat do poloviny července pozměňovací návrhy. Výbor se k novele insolvenčního zákona, k jehož cílům patří také zprůhlednění insolvenčních řízení a zpřísnění podmínek pro poskytování poradenství v oddlužení, vrátí na příští schůzi.
22. června 2016
Vláda se staví negativně ke snížení trestní odpovědnosti dětí
Vláda se staví negativně k návrhu na snížení trestní odpovědnosti dětí u závažných zločinů o dva roky na 13 let, řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle Bělobrádka není na novelu trestního zákoníku, za níž stojí předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD), prostor. Za nedostatečné označil také argumenty, které předkladatelé k podpoře svého návrhu uvedli.
Matky a otcové by měli podle vlády dostat od ledna příštího roku možnost čerpat 220.000 korun přidělených na rodičovskou dovolenou rychleji. Týká se to zejména rodičů s vyššími příjmy. Návrh novely, který schválila vláda, ruší i omezení pro chození batolat do školek. Nyní platí, že pokud nechtějí rodiče o příspěvek přijít, mohou dítě dát v měsíci do školky maximálně na 46 hodin. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) je to omezení pro rodiče, kteří si nemohou dovolit chůvu.
Vláda potvrdila, že plastové tašky v obchodech nemají být zdarma
V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl před jednáním kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obchodníci budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom už k opatření přistoupili.
Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku
Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila vláda.
Vláda upravila seznam stavebních výrobků, které má regulovat
Vláda schválila aktualizovaný seznam stavebních výrobků, které budou regulovány na národní úrovni v zájmu ochrany zdraví, životního prostředí nebo bezpečnosti při jejich používání. Jde o výrobky, na které se nevztahují harmonizované předpisy Evropské unie. Jsou to například výrobky pro protipovodňové zábrany nebo prefabrikované stavební jednotky.
Záměr zpřísňující výběr lidí do státních firem podpořil kabinet
Věcný záměr zákona, který by měl omezit korupci a klientelismus při obsazování míst ve státních firmách, podpořila vláda. Součástí zákona, který předložilo ministerstvo financí, je dílčí novela zákona o střetu zájmů. Ta by měla vyloučit, aby stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech zastupovali senátoři a poslanci, a to ještě čtyři roky po skončení mandátu.
Vláda je proti odkladu inkluze, který navrhují poslanci KSČM
Vláda je proti ročnímu odkladu zavedení nových pravidel společného vzdělávání ve školách, jak to navrhli poslanci KSČM, řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle novely školského zákona by se nový přístup k inkluzi nezačal uplatňovat od letošního září, ale až k začátku následujícího školního roku. Už nyní je navíc zřejmé, že zákonodárci nestihnou předlohu projednat včas.
Vláda odmítla poslanecký návrh umožňující eutanazii
Poslanecký návrh zákona, který by ve vymezených případech umožnil eutanazii, odmítla vláda. Kabinet podle předběžného stanoviska měl upozornit na rozpor normy s koaliční smlouvou, v níž se ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázaly nepřijímat nic, co by bylo v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce. O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, rozhodnou zákonodárci.
Poslanecká sněmovna
22. června 2016
Omezení darů stranám poslanci zatím schvalovat možná nebudou
Předlohu o omezení finančních darů politickým stranám na nejvýše tři miliony korun od jednotlivce nebo firmy ročně možná čeká ve Sněmovně opakování druhého čtení, při němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Postup doporučil kontrolní výbor kvůli legislativně-technických pochybením v úpravách, které už členové dolní komory navrhli.
Sněmovní výbor nepodpořil úpravu o pilotech na živnostenský list
Sněmovní hospodářský výbor nepodpořil úpravu, podle níž by piloti mohli létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale taky na živnostenské oprávnění. K vládní novele zákona o civilním letectví to navrhoval připojit zpravodaj Václav Snopek (KSČM) kvůli nedostatku pilotů. Podporu výboru má naopak návrh Jaroslava Klašky (KDU-ČSL), jenž mimo jiné upravuje vztahy mezi vlastníky a provozovateli letišť.
Sněmovní výbor přerušil debatu o jednodušší registraci vozidel
Sněmovní hospodářský výbor přerušil debatu o novele, podle níž by motoristé nemuseli kvůli změnám v registru vozidel chodit pouze na úřady v místě bydliště nebo sídla firmy, ale mohli by je vyřizovat na úřadu obcí s rozšířenou působností. Poslanci dostali čas podávat pozměňovací návrhy do poloviny srpna, výbor se k předloze vrátí koncem druhého prázdninového měsíce.
23. června
Sněmovní výbor přerušil debatu o úpravách insolvence
Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání předlohy, která má omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy. Poslanci dostali čas předkládat do poloviny července pozměňovací návrhy. Výbor se k novele insolvenčního zákona, k jehož cílům patří také zprůhlednění insolvenčních řízení a zpřísnění podmínek pro poskytování poradenství v oddlužení, vrátí na příští schůzi.
Do občanského zákoníku se možná vrátí předkupní právo u realit
Do občanského zákoníku se možná vrátí předkupní právo u nemovitostí. Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil úpravu vložit do vládní technické novely kodexu. Změny by mohly nastat i u pronájmu bytů zvláštního určení pro postižené lidi a u výživného.
Sněmovna zřejmě upraví pravidla mezinárodní justiční spolupráce
Trestně stíhaní lidé, kteří budou do Česka předáváni z jiného členského státu Evropské unie, získají právo vybrat si v České republice spolupracující obhájce. V návaznosti na změnu unijních pravidel to má umožnit novela o mezinárodní justiční spolupráci, kterou sněmovní ústavně-právní výbor doporučil plénu schválit beze změn.
Poslanci možná zpřísní podmínky pro prodej sudového vína
Sněmovna možná v novele vinařského zákona ještě více zpřísní podmínky dovozu vína určeného pro sudový prodej. Dovozce bude muset předem deklarovat, kde přesně bude víno prodávat. Počítá s tím pozměňovací návrh, který přijal sněmovní zemědělský výbor. Vládní novela počítá například s tím, že sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců a zakáže se prodej vína z automatů.
Pravidla kolektivní správy autorských práv asi budou podrobnější
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil plénu schválit podrobnější pravidla kolektivní správy autorských práv s některými úpravami. Uživatelé těchto práv by podle doporučení výboru dostali ze zákona právo zvolit si pro jednání s kolektivním správcem zástupce. Uživatelům by také nehrozily žádné sankce za přestupky podle autorského zákona v době, kdy s kolektivním správcem vedou spor o uzavření smlouvy nebo o sjednání sazebníku.
Bezpečnostní výbor neschválil program, Šlachta nevystoupil
Sněmovní bezpečnostní výbor neschválil program jednání k reorganizaci policie. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, šéf ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan se tak ke slovu nedostali.
Senát
20. června 2016
Senát chce ve shodě s EK po vládě posílení podpory vědy a výzkumu
Senát chce ve shodě s Evropskou komisí po vládě posílení podpory vědy a výzkumu, a to kvalitativně i kvantitativně. Horní komora k tomu bez dalších podrobností vyzvala kabinet na základě doporučení EK k národnímu programu reforem. Současně ministerskému týmu doporučila, aby zvyšoval dostupnost elektronické veřejné správy pro občany a firmy a více se věnoval zjednodušování daňového systému.
Prezident
23. června 2016
Pokuty za některé přestupky se zvýší až desetinásobně
Pokuty za některé přestupky se zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10.000 korun. Změny přinese od 1. července příštího roku nový zákon o některých přestupcích, který podepsal prezident Miloš Zeman.
Sbírka zákonů získá od roku 2020 svou elektronickou podobu
Sbírka zákonů získá od roku 2020 elektronickou podobu. Přístup k platným zákonům má být snazší a přijaté změny přehlednější. Prezident Miloš Zeman s tím souhlasil a nová zákonná pravidla podepsal.
Vláda dostala právo zvyšovat důchody nad zákonný rámec
Vláda získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně. Počítá s tím důchodová novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.
Policie bude nově moci zadržet zbraň majiteli přímo v obydlí
Policie bude moci zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli zdravotnímu stavu. Prezident Miloš Zeman toto zpřísnění zákona o střelných zbraních podepsal.
Horníci budou moci odcházet do penze o sedm let dřív
Horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která budou platit od října, podepsal prezident Miloš Zeman.
Pozn.:
Klienti CK v úpadku mají nárok na vrácení plné ceny, potvrdil ÚS
21. června 2016 - Ústavní soud (ÚS) novým nálezem potvrdil, že klienti cestovní kanceláře v úpadku mají nárok na plnou náhradu ceny zájezdu. Vyhověl stížnosti dvojice z Prahy, která od Generali Pojišťovny dostala přibližně o 7000 korun méně, než kolik za neuskutečněnou dovolenou v Turecku vynaložila. Pojišťovna argumentovala tím, že celkové nároky klientů přesáhly limit sjednaný v pojistce. ÚS nálezem navázal na svůj loňský verdikt, který se nesl v podobném duchu.
Vysokoškolský diplom je podle NSS osvědčení, které lze zrušit
22. června 2016 - Vysokoškolský diplom je osvědčení, které lze zrušit postupem podle správního řádu. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Zrušení připadá v úvahu, pokud nebyly naplněny podmínky pro vydání diplomu, tedy pokud jej škola vystavila v rozporu s vysokoškolským či jiným zákonem.
Soud EU: Rozhlasové poplatky v ČR nejsou předmětem DPH
22. června 2016 - Soudní dvůr Evropské unie podpořil postoj Českého rozhlasu v jeho dlouholetém sporu s finančním ředitelstvím. V rozsudku, kterým odpověděl na otázku českého Nejvyššího správního soudu (NSS), totiž unijní soud došel k závěru, že veřejnoprávní vysílání není "službou za protiplnění" ve smyslu příslušné směrnice a rozhlasové poplatky tak nejsou předmětem daně z přidané hodnoty (DPH). Ve složitém sporu jde v důsledku o stamiliony korun.
Ústavní soud zdůraznil nutnost transparentního přidělování kauz
23. června 2016 - Rozvrh práce nemůže ponechávat rozhodnutí o přidělení či přerozdělení kauz na soudním funkcionáři. Ohrožuje to nezávislost a důvěru veřejnosti v justici. Ústavní soud (ÚS) právě kvůli netransparentní změně ve složení senátu zrušil konkrétní rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a vyslovil se i k obecným principům.
Pelikán poslal na Hrad návrh na jmenování 33 nových soudců
24. června 2016 - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navrhl prezidentovi jmenování 33 nových soudců a soudkyň. V návrhu i tentokrát zohlednil dlouhodobou přetíženost některých soudů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz