Souhrn významných legislativních událostí 2.11. – 8.11. 2009
Prezident Václav Klaus ratifikoval Lisabonskou smlouvu v úterý v 15.00, ačkoliv podle svých slov má k dokumentu významné výhrady. Oznámil to v úterý na tiskové konferenci.
Vláda
2. listopadu 2009
Stát si zakázku na dostavbu Temelína pohlídá, potvrdil Fischer
Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády zdůraznil, že jeho kabinet se bude zakázce na dostavbu jaderné elektrárny zabývat. Odmítl se však vyjádřit ke spekulacím, že o zakázku se nakonec přihlásili pouze tři zájemci.
Vláda zamítla návrh na přísnější obsazování správních a dozorčích rad pojišťoven
Vláda na svém pondělním zasedání zamítla návrh novely zákona, která měla zpřísnit podmínky obsazování správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven. Novela se zaměřuje na oddělení role pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče.
Vláda navýší prostředky na odstranění starých ekologických zátěží o více než 213 milionů korun
Vláda na pondělní schůzi odsouhlasila návrh ministerstva financí (MF) navýšit finanční prostředky společnostem Lučební závody Draslovka, Kosmas a ČSAP určené na odstranění starých ekologických škod. Původní částky totiž nepokryjí celkové náklady na odstranění škod.
Fischer odmítl, že by se vláda shodla na dosazení Dlouhého do křesla eurokomisaře
Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády odmítl, že by se kabinet již shodl na tom, že na post eurokomisaře bude prosazovat exministra Vladimíra Dlouhého. Fischer stále doufá v dohodu politických stran a vlády.
Vláda se zabývala bojem proti terorismu
Kabinet Jana Fischera se na svém pondělním zasedání zabýval vyhodnocením plnění Národního akčního plánu boje proti terorismu. Boj s kybernetickým terorismem zatím nevede Česko úspěšně, konstatoval premiér Jan Fischer.
3. listopadu 2009
Premiér Jan Fischer podepsal Lisabonskou smlouvu
Předseda vlády Jan Fischer podepsal přesně v 17.00 hodin Lisabonskou smlouvu. Nyní zbývá poslat smlouvu do Říma, kde jsou uloženy ostatní dokumenty, řekl Fischer.
5. listopadu 2009
Fischer plánuje snížit platy obecních a krajských zastupitelů o čtyři procenta
Premiér Jan Fischer uvedl, že vláda plánuje snížit platy členů obecních zastupitelstev o čtyři procenta. Na příslušném nařízení pracuje ministr vnitra Martin Pecina, řekl ve čtvrtek Fischer při interpelacích v Poslanecké sněmovně.
Fischer odveze v pátek 13. listopadu Lisabonskou smlouvu do Říma
Premiér Jan Fischer předá v pátek 13. listopadu ratifikovanou Lisabonskou smlouvu do Říma, kde bude uložena v depozitáři tamějšího ministerstva zahraničí. Proces přijetí dokumentu byl v Česku završen podpisem prezidenta Václava Klause, smlouva může začít platit od 1. prosince.
Fischer : Češi kvůli sporům energetiku nedostanou
Čeští politici se kvůli hádkám připravili o nejvlivnější posty v evropské komisy. Premiér Jan Fischer v rozhovoru pro HN přiznal, že šance získat post komisaře pro energetiku, o který Česko velmi stálo, je minimální. Ve čtvrtečním vydání o tom informují Hospodářské noviny (HN).
8. listopadu 2009
Fischer potvrdil, že zůstává ve funkci premiéra
Předseda vlády Jan Fischer v neděli potvrdil prezidentu Václavu Klausovi, že zůstává ve své funkci a nepřijal návrh kandidatury na eurokomisaře. Mediafaxu to sdělil mluvčí premiéra Roman Prorok.
Poslanecká sněmovna
3. listopadu 2009
Sněmovna odsouhlasila komisi, která prošetří organizovaný zločin
Sněmovna na svém úterním zasedání odsouhlasila vznik vyšetřovací komise, která má objasnitprorůstání organizovaného zločinu a zájmových skupin do činnosti orgánů veřejné moci. Komise se má také zaměřit na spojitosti se spisem Krakatice.
Sněmovna dala zelenou vyšetřovací komisi kvůli plzeňským právům
Poslanci v úterý schválili vznik speciální vyšetřovací komise, která by se měla zabývat kauzou "rychlostudentů" na plzeňských právech. Pro hlasovalo 97 poslanců, proti bylo pouze 18 zákonodárců.
Poslanci přehlasovali prezidentovo veto a přijali zákon o významné tržní síle
Poslanci v úterý přehlasovali prezidentovo veto a přijali zákon o významné tržní síle. Jeho cílem je regulovat podmínky dodávek zboží do maloobchodu a podpořit tak malé české dodavatele.
4. listopadu 2009
Poslanci posvětili větší ochranu zastupitelského úřadu v Kábulu
Poslanci na svém středečním zasedání posvětili žádost o navýšení počtu ochrany zastupitelského úřadu v Kábulu v Afghánistánu. Do oblasti by mělo přijít dvacet nových vojáků, kteří vystřídají členy Útvaru rychlého nasazení, pro schválení bylo nutné získat nadpolovičních 101 hlasů poslanců.
Poslanci schválili urychlení výstavby silnice R 35
Poslanci ve středu schválili urychlení výstavby silnice R 35, silnice spojí Liberec a Lipník nad Bečvou. Norma má usnadnit jednání o majetkovém vypořádání s vlastníky nemovitostí ležících v trase budoucí stavby.
Poslanci přijali novelu zákona o spotřebních daních, která má pomoci zabránit daňovým podvodům
Poslanci ve středu přijali novelu zákona o spotřebních daních připravenou ministerstvem financí, jejímž hlavním cílem je zamezit daňovým podvodům. Pokud novelu posvětí i prezident Václav Klaus, místo papírových dokladů se budou používat elektronické.
Sněmovna přijala euronovelu zákona o DPH
Poslanecká sněmovna na svém středečním zasedání přijala euronovelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Návrh zákona mění pravidla pro místo zdanění služeb a pro určení základu daně.
Poslanci zamítli novelu zákona, která přesouvala některé služby a zboží do nižší sazby DPH
Poslanecká sněmovna na svém středečním zasedání nepřijala novelu o dani z přidané hodnoty. Návrh novely vznikl na základě dohody ministrů financí EU o možnosti zařadit některé služby a zboží do snížené sazby daně.
Poslanci si snížili platy, zdanili si i náhrady
Poslanci si snížili platy o čtyři procenta, přehlasovali rovněž úpravu Senátu a zdanili si tak náhrady. Úprava platů se týká ústavních činitelů, soudců, státních zástupců a europoslanců.
5. listopadu 2009
Poslanci schválili příspěvky na vzdělávání pro pedagogy
Poslanci schválili v prvním čtení návrh KSČM, který počítá s tím, že by učitelé dostávali ke mzdě příspěvek na vzdělání a nákup odborné literatury. Vláda s předlohou nesouhlasí.
Poslanci navrhují odvolat Radu ČTK
Rada ČTK neplní svoji působnost danou zákonem, zní verdikt stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky po jejím čtvrtečním zasedání. Komise proto podá návrh na odvolání rady, potvrdil Mediafaxu předseda komise Vítězslav Jandák (ČSSD)
Sněmovna schválila změny ve vzdělání a pracovní době učitelů
Zákonodárci ve čtvrtek schválili předlohu, která učitelům upravuje vzdělání, pracovní dobu a místo výkonu povolání. Poslanecká sněmovna zákon přikázala k projednání sněmovnímu školskému výboru.
Poslanci udělali krok k povolení možnosti dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr
Poslanci na svém čtvrtečním zasedání v prvním čtení schválili návrh zákona rušící zákaz dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr. Zákaz byl legislativně zakotven v roce 2000, před druhým čtením projedná zákon výbor pro obranu.
Sněmovna poslala návrh umožňující širší využití vojenského materiálu do výboru
Sněmovna na svém čtvrtečním zasedání nechala projít prvním čtením návrh, který umožňuje využití vojenského materiálu. Materiál, který reaguje na snižující se počet členů armády a přenáší některá práva na další bezpečnostní složky, projednají sněmovní výbory.
6. listopadu 2009
Poslanci dali zelenou krajským referendům
Poslanci na svém pátečním zasedání schválili návrh sociální demokracie umožňující pořádání krajských referend. Zákon by podle sociálnědemokratických poslanců měl umožnit všelidové hlasování v otázkách spadajících výlučně do působnosti krajů.
Zákonodárci zbavili poslance Wolfa imunity
Poslanecká sněmovna se v pátek shodla na tom, že zbaví poslance Petra Wolfa (nez.) imunity a vydá ho k trestnímu stíhání. Pro hlasovalo 67 poslanců, proti bylo 43 zákonodárců.
V pátek třináctého poslanci projednají na mimořádné schůzi státní rozpočet
Předseda Poslanecké sněmovny svolal na 13. listopadu 2009 od 10.00 mimořádnou schůzi dolní parlamentní komory. Hlavním bodem programu bude projednání vládního návrhu státního rozpočtu na rok 2009.
Sněmovna vyzvala vládu, aby zastavila tendr na odstranění starých ekologických zátěží
Poslanci v pátek vyzvali vládu, aby zastavila přípravu na realizaci tendru na odstranění starých ekologických zátěží. Pro hlasovalo 73 zákonodárců, proti bylo pouze 31 poslanců.
Senát
3. listopadu 2009
Europoslanec Kožušník a senátor Svoboda v Senátu předali petici za zrušení koncesionářských poplatků
Europoslanec Edvard Kožušník a senátor Richard Svoboda (ODS) předali v úterý předsedovi horní komory parlamentu Přemyslu Sobotkovi (ODS)petici na podporu návrhu na zrušení koncesionářských poplatků. Archy, pod které svůj podpis připojilo přes tisíc lidí, převzal sekretariát šéfa Senátu.
5. listopadu 2009
Učitelé mají na doplnění potřebného vzdělání dalších pět let
Senát ve čtvrtek schválil novelu zákona poslance Waltera Bartoše (ODS), která prodlužuje lhůtu, během níž si pedagogičtí pracovníci musejí doplnit potřebné vzdělání pro výkon přímé pedagogické činnosti. Norma posouvá nejzazší termín zahájení studia na rok 2014.
Senát odmítl zákaz privatizace letiště Praha Ruzyně
Senátoři na své čtvrteční schůzi odmítli zákaz privatizace letiště Praha Ruzyně. Tu navrhovali poslanci ČSSD a Sněmovnou návrh prošel z pomoci komunistů a pěti poslanců KDU-ČSL.
Senát schválil novelu obchodního zákoníku
Senát na svém čtvrtečním zasedání schválil vládní novelu obchodního zákoníku. Ta má sjednotit české právní úpravy s ostatními členskými státy Evropské unie.
Senát vrátil návrh na zrušení televizních a rozhlasových poplatků k projednání výborům
Horní parlamentní komora ve čtvrtek vrátila návrh senátora Richarda Svobody (ODS) na zrušení koncesionářských poplatků k projednání výborům a komisi. Česká televize a Český rozhlas by dle návrhu získávaly prostředky z veřejného rozpočtu, změna by ušetřila náklady spojené s výběrem poplatků.
Prezident
3. listopadu 2009
Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu
Prezident Václav Klaus ratifikoval Lisabonskou smlouvu v úterý v 15.00, ačkoliv podle svých slov má k dokumentu významné výhrady. Oznámil to v úterý na tiskové konferenci.
Pozn.:
Datovou schránku si neaktivovalo 71 procent právnických osob
2. listopadu 2009 - Ministr vnitra Martin Pecina po pondělním zasedání vlády upozornil, že 71 procent právnických osob si neaktivovalo datovou schránku. Muselo to za ně učinit samo ministerstvo vnitra.
Dlouhý by měl zájem o post eurokomisaře, pokud se strany nedohodnou
2. listopadu 2009 - Bývalý ministr průmyslu v Klausově vládě Vladimír Dlouhý by měl zájem stát se eurokomisařem za Českou republiku, pokud se politické strany neshodnou na kandidátovi. Rozhodnutí je na premiérovi, řekl v pondělí v rozhovoru pro Českou televizi.
Lisabonská smlouva není v rozporu s Ústavou České republiky
3. listopadu 2009 - Ústavní soud v úterý rozhodl o tom, že Lisabonská smlouva není v rozporu s Ústavou ČR. Zamítl rovněž další návrhy na posouzení souladu Římských a jiných smluv s Ústavou ČR, kterou požadovali senátoři ODS.
Nejvyšší správní soud nezrušil ani nepozastavil činnost tří politických stran
4. listopadu 2009 - Nejvyšší správní soud (NSS) se sídlem v Brně na svém úterním jednání nepozastavil činnost Balbínově poetické straně, Volbě pro Mladou Boleslav ani politickému hnutí ZVON. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí NSS František Emmert.
Lisabonská smlouva začne platit v prosinci nebo v lednu, řekl Barroso
4. listopadu 2009 - Evropská unie se začne řídit Lisabonskou smlouvou v prosinci nebo v lednu, řekl v úterý předseda Evropské komise José Barroso, kterého cituje agentura Reuters.
MFD: Stát nesníží příspěvek na stavební spoření
4. listopadu 2009 - Pokud máte stavební spoření - a to patrně máte, spoří pět milionů lidí - buďte v klidu. Státní příspěvek se snižovat nebude, přežije minimálně příští rok beze změn, píše ve středečním vydání deník MF DNES.
Fischer, Topolánek a Paroubek se na osobě eurokomisaře nedohodli
4. listopadu 2009 - Středeční schůzka premiéra Jana Fischera, předsedy ODS Mirka Topolánka a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka kvůli kandidátovi na českého eurokomisaře skončila podle očekávání krachem. Politici se na jménu nedohodli.
Hájek: Klaus by mohl usilovat o vystoupení z EU
4. listopadu 2009 - Opětovné získání státní suverenity po podpisu Lisabonské smlouvy by se mohlo uskutečnit například vystoupením Česka s Evropské unie. Prohlásil to ve středu zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek v televizi Prima.
Regulované nájemné musí skončit, shodují se politici s odborníky
4. listopadu 2009 - V České republice musí dojít k co nejrychlejšímu zrušení regulovaného nájemného, protože znevýhodňuje většinu obyvatel a neřídí se tržními hodnotami. Shodli se na tom zástupci odborníků a politiků, kteří se zúčastnili středeční konference o problematice regulovaného nájemného v ČR.
EU chce po Kubě "gesta" v oblasti lidských práv
5. listopadu 2009 - Evropská unie nebude s Kubou jednat jako s ostatními zeměmi, dokud komunistický stát neukáže "gesta" dokládající respekt k lidským právům. Na závěr třídenní návštěvy na Kubě to prohlásil evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Karel de Gucht, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.
Ústavní soud odmítl Zelenkovu stížnost proti doživotnímu trestu za vraždy heparinem
5. listopadu 2009 - Ústavní soud v Brně odmítl stížnost bývalého zdravotníka Petra Zelenky z havlíčkobrodské nemocnice proti doživotnímu trestu. Za sedm vražd a deset pokusů o vraždu heparinem ho soud vloni v únoru poslal do vězení na doživotí do vězení se zvýšenou ostrahou.
Rychetský reaguje na Klause: Rozhodnutí ústavního soudu nemůže být politicky neutrální
5. listopadu 2009 - Každé rozhodnutí ústavního soudu je nejen odborné, ale má i politický rozměr a politický dopad. Řekl to ve čtvrtek v Bratislavě předseda českého ústavního soudu Pavel Rychetský, kterého cituje portál slovenského deníku Sme.
OSN schválila rezoluci požadující vyšetřování válečných zločinů v pásmu Gazy
5. listopadu 2009 - Valné shromáždění Organizace spojených národů ve čtvrtek schválilo nezávaznou rezoluci, která požaduje vyšetření válečných zločinů během zimní války v pásmu Gazy mezi Izraelem a Palestinci. Informuje o tom agentura Reuters.
Rychetský: Každý členský stát EU zůstává suverénní
8. listopadu 2009 - Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského každý členský stát Evropské unie zůstává suverénní po dobu, po kterou rozhoduje i s pravomocemi, které nesl. Uvedl v neděli Pavel Rychetský v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Zdroj: Mediafax.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz