Souhrn významných legislativních událostí 21.11-26.11.2006
Přes důrazné prohlášení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a předsedy ODS Mirka Topolánka o nutnosti sestavení nové vlády v návaznosti na stranický kongres ODS z minulého víkendu. Nepřinesl tento týden žádný významnější průlom v politických jednáních. Podle průzkumu agentury STEM je se současnou politickou situací spokojeno pouze 8% populace.
Na středeční schůzi 22.11.2006 potvrdil předseda ČSSD Jiří Paroubek svoje předešlá slova, že nepodpoří vládní kabinet, který by vedl k předčasným volbám. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ovšem nevyvrátil možnost konání předčasných voleb v létě 2008.
KDU-ČSL nemá v této otázce zatím vyhraněný názor.Strana zelených podporuje co nejbližší možný termín předčasných voleb.
Mirek Topolánek má uloženo víkendovým stranickým kongresem ODS umožnit předčasné volby nejlépe v roce 2007. Pokud se mu to nepodaří, může podle usnesení nejvyššího stranického orgánu jednat s demokratickými stranami o široce založeném kabinetu.
Jiří Paroubek v neděli 26.11.2006 v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že navrhne vyjednávačům ČSSD odmítnutí návrhu ODS na čtyřkoalici.
Ústavní stížnost
22.11.2006 podalo 73 poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených stížnost k Ústavnímu soudu na některá ustanovení zákoníku práce. Tito poslanci se domnívají, že některé paragrafy jsou v rozporu s ústavou.Zákoník práce byl minulý rok schválen poslanci ČSSD a KSČM navzdory vetu prezidenta republiky.
Podle ministra sociálních věcí Petra Nečase obsahuje tento zákoník zhruba 80 významných legislativních chyb.
Podle kritiků tento zákoník sníží konkurenceschopnost firem a poškodí uchazeče o zaměstnání. Zastánci naopak tvrdí, že tento zákoník umožní větší smluvní volnosti
a ochrání zaměstnance.
Dění v Poslanecké sněmovně
V poslanecké sněmovně se objevilo několik významných návrhů, které budou celkově posouzeny na schůzi Poslanecké sněmovny 28.listopadu.
21.11.2006
Sněmovna posoudí možnost volnějšího prodeje akcií na jméno.
Podle navrhovatelů z řady senátorů by tato novela obchodního zákoníku zaručila právo akcionářů na prodej jejich akcií. Podle současné úpravy totiž akcionáři k jejich prodeji podle stanov mnoha společností potřebují souhlas představenstva nebo dozorčí rady.
Podle předkladatelů tohoto návrhu může vedení společnosti této situace zneužívat a žadatele o prodej akcií „šikanovat“.
Novela ukládá akciovým společnostem povinnost ve svých stanovách přesněji vymezit důvody, kdy smí představenstvo společnosti bránit akcionářům v prodeji takových akcií.
Předlohu bude sněmovna projednávat zatím jen v prvém čtení.
22.11.2006
Novela zákona o péči o zdraví lidu.
Pacienti by možná již v příštím roce mohli získat právo nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie.
V současnosti musí lékaři nemocného o jeho zdravotním stavu pouze informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho zdravotní dokumentaci. Novela zákona o péči o zdraví lidu by měla umožnit příbuzným nahlížet také do spisů mrtvých. Návrh umožňuje pacientovi vymezit okruh lidí, kterým zdravotníci mohou poskytnout informace o jeho stavu.
Pacient má dále možnost přístupu k těmto údajům určitým lidem zakázat. Úprava odlišuje podávání informací o zdravotním stavu od poučení blízkých osob, či členů domácnosti.
Novela tohoto zákona bude na pořadu dne v úterý 28.11. na schůzi Poslanecké sněmovny.
22.11.2006
Novela omezující přístup k materiálům NATO.
Poslanecká sněmovna se bude na své nadcházející schůzi 28. listopadu zabývat otázkou, zda se zmenší okruh lidí, kteří budou mít i bez příslušné prověrky přístup ke strategickým dokumentům NATO a EU.
V současné době má k těmto dokumentům přístup zhruba 5000 osob. Mezi tyto osoby patří soudci, státní zástupci a dále všichni ministři, poslanci a senátoři.
Podle této novely by měl k těmto dokumentům přístup pouze prezident, premiér, ministr zahraničí a předseda obou komor parlamentu.
Všechny ostatní osoby budou potřebovat osvědčení Národního bezpečnostního úřadu.
Představitelé Severoatlantické aliance ČR již dříve varovali, že pokud se současný zákon nezmění, přestanou v plné míře sdělovat klasifikované informace.
Vzhledem k naléhavosti této novely je pravděpodobné, že Poslanecká sněmovna o této otázce rozhodne již v prvním čtení.
22.11.2006
Blížící se změna silničního zákona.
Již tři poslanecké kluby, a to jmenovitě kluby ODS, ČSSD a KSČM se dohodli na úpravě bodového hodnocení v diskutabilním silničním zákoně.
Podle poslanců zainteresovaných na tomto návrhu půjde o "technickou, a ne politickou novelu".
Poslanci se shodli, že, nebude navýšena bodová hranice ze stávajících 12 bodů na 18, jak navrhovali někteří poslanci ODS.
22.11.2006
Sněmovna projedná zákon o výrobě tepla z obnovitelných zdrojů.
Poslanecký návrh si klade za cíl zvýšit do roku 2010 podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě primárních energetických zdrojů na 6%.
Tento zákon by měl přispět poklesem emisí skleníkových plynů k ochraně klimatu a snížit závislost země na dovozu energetických surovin.
Předlohou se bude 28.11. 2006 na nadcházející schůzi zabývat Poslanecká sněmovna.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana by přijetí zákona znamenalo dramatické zvýšení cen energií a bylo finančně velice náročné co se týče plnění požadavků.
Navrhovateli toho zákona jsou bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban či exministr životního prostředí Libor Ambrozek.
23.11.2006
Sněmovna bude volit tři zbývají členy dozorčí rady ČKA.
Česká konsolidační agentura bude doplněna o zbývající tři členy. Pětileté volební období skončilo v červenci třem členům dozorčí rady, a to poslancům Michalu Doktorovi, Miloslavu Vlčkovi a bývalému poslanci Josefu Hojdarovi.
Jména tří kandidátů budou oznámena 28. listopadu 2006 do 16:00 na schůzi Poslanecké sněmovny.
24.11.2006
Sněmovna rozhodne o zrušení ministerstva informatiky.
Podle vládního návrhu by měly kompetence ministerstva od příštího roku přejít na ministerstvo vnitra, průmyslu a obchodu, a místního rozvoje.
Vláda dále plánuje tento návrh projednat ve zrychleném režimu, aby mohl být schválen již v prvním čtení.
Podle vlády Mirka Topolánka ministerstvo informatiky v současném postavení jen stěží prosazuje své plány a projekty, a to zejména kvůli slabému postavení mezi ostatními resorty.
Lepší prosazení záměrů státu v informatice by mělo být provedeno převedením agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, telekomunikací a pošt pod ministerstvo průmyslu a veřejné dražby pod ministerstvo pro místní rozvoj.
Tato novela zatím nemá mezi poslanci jednoznačnou podporu, proto se dá očekávat série jednání před úterní schůzí Poslanecké sněmovny.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz